16 років праці з розбудови Донеччини він, не вагаючись, змінив на каску та бронежилет

“А хто, як не Я” – Андрій Шостак

До темної для всієї України дати 24 лютого 2023 року Андрій, як і мільйони українців, працював заради процвітання країни, будував плани, був турботливим батьком та чоловіком. Але з початком повномасштабного вторгнення вони з сином взяли до рук зброю та стали до лав Збройних сил, щоб захищати державу від чорної навали «сусідів».

– Розкажіть, де ви були 24 лютого? Що відчули, коли зрозуміли, що в країну прийшла війна?

– Вранці, 24 лютого ми з дружиною були в себе вдома в Бахмуті. І, здається, о пів на п’яту ранку вона почала отримувати на телефон повідомлення від сина та інших родичів. Писали щось на кшталт: «Почалося! В нас то-то, в нас то-то». Наші куми на той час були в Краматорську, а син – у Харкові.

Відчуття, що в країні неспокійно, і щось от-от відбудеться, вже певний час крутилося у думках. Було відчутно й нагнітання загальної ситуації. Взагалі приводом серйозно замислитися стало повідомлення із новин, яке я прочитав на якомусь телеграм-каналі ще 23 числа ввечері, стосовно того, що російські війська, які стоять уздовж кордону України, не просто у стані готовності, а вже вишукані в бойовому порядку. Це був відчутний сигнал, що навіть не з дня на день, а з години на годину має щось розпочатися. Ось такі були відчуття.

– Ви сказали, що на момент початку повномасштабного вторгнення ваш син перебував у Харкові. Чи намагались ви його вивезти?

– Михайло – доросла та самодостатня особистість. З самого ранку 24 лютого при спілкуванні він повідомив нас, що має кудись влаштувати свого кота, щоб наступного ж дня вступити до лав територіальної оборони міста Харків.

– Тож, він зараз боронить Україну на фронті?

– Саме так.

– Розкажіть про себе. Чим ви займалися до початку повномасштабного вторгнення?

– Понад 16 років я працював на різних посадах, пов’язаних із зовнішньоекономічною діяльністю, на підприємстві ТОВ «КНАУФ Гіпс Донбас». Це підприємство з виробництва будівельних матеріалів, яке розташоване в місті Соледар Донецької області. Безпосередньо перед війною я обіймав посаду менеджера середньої ланки.

– Як і коли ви вступили до Збройних сил? Чи вперше взяли до рук зброю? Ви проходили навчання, потрапили спочатку в тил або відразу на фронт? Де ви несете службу, в якій бригаді?

– У свій час я проходив в армії строкову службу. Це було ще в радянські часи – у 1987-1989 роках. Але я не маю ані військового фаху, ані військової освіти, тобто жодного відношення до військової справи. В середині березня я, моя дружина та її матуся приїхали до Тернопільської області та стали на облік у якості внутрішньо переміщених осіб. В середині червня я отримав виклик від військового комісаріату у місті Борщів стосовно проходження медичної комісії. Пройшовши медкомісію, був визнаний придатним та призваний до лав Збройних сил України. Це було 5 липня 2022 року. Після того мене доправили на навчання у бригаду, яка тоді формувалася наново. Це 47 окрема артилерійська бригада. В її складі ми проходили навчання та бойове злагодження.

– На теперішній час що для вас є найтяжчим?

– Як кажуть, людина звикає до всього. На мою думку, це відповідає дійсності. Особисто для мене найважчою виявилась адаптація в польових умовах, коли треба спати в наметах або у стальному мішку просто неба, вмиватися крижаною водою. Як на людину, яка звикла до домашнього затишку, вправно організованого коханою дружиною, це серйозне випробування. Але я ні в якому разі не жаліюся. Просто констатую факт. І ще зазначу, як на мене, важливий нюанс. Напевне, якби мені було років 30-40, це було б одне. На теперішній час мені 53 роки, тож це створює певні складнощі. Але повторю – я ні в якому разі не скаржуся і готовий гідно переносити «тяготы военной службы».

– На вашу думку, скільки ще буде тривати війна?

– Мені особисто здається, що взимку має відбутися невеличке затишшя або зменшення інтенсивності бойових дій. Але навесні вони мають відновитися, щоб десь до середини осені ми змогли вибороти Перемогу. А взагалі з таким сусідом очевидно, що треба готуватися до протистояння, яке буде тривати доволі довго.

Уточнюю. Під паузою я маю на увазі ситуацію безпосередньо на лінії фронту. Але зла навала, терористична організація під назвою «московія» буде продовжувати терор мирного населення України усіма можливими засобами.

– Чи допомагають вашому підрозділу волонтери? Чи все у вас є: зброя, одежа, теплий одяг? Які умови?

– Якщо бути відвертим, не можу сказати, що все бездоганно на 100%. Є перебої з постачанням одягу та деякого оснащення. Але ми розуміємо, що хлопці на передку потребують цього більше за нас – якнайперше й одразу. Тому нема чого скаржитися. До того ж нестатки не є критичними. Це війна. До того ж волонтери дійсно допомагають, причому не тільки умовними «смаколиками», а й набагато серйознішими речами.

– Як ви вважаєте, те, що відбувається зараз, яким чином вплине на українців та на нашу країну в цілому?

– Я вважаю, що наша нація вийде з цієї війни переможцем. Ми станемо більш згуртованими, сильнішими. З негативного, що має відбутися, і, на жаль, відбудеться, не вся молодь і, особливо, дітлахи, які зараз виїхали в країни Європи, повернеться. Молоді люди легко асимілюються у країнах, де зараз безпечно, є кращі умови для життя та побудови кар’єри. Але в цілому Україна зміцниться, а громадяни усвідомлять, ким насправді є наш сусід та як з ним треба поводитися.

– Можу тільки сказати «Слава Україні!» Я вам дякую бережіть себе. Вся Україна молиться за вас – наших захисників. Дякую вам! ????????

– Героям слава! Прошу ваших читачів молитися за мого сина Михайла-воїна, за дружину мою Ангеліну, яка підтримує армію як волонтерка. І передати величезну подяку волонтерській спільноті та всій проактивній частині нашого суспільства, яка і справами, і подумками з українським військом. Перемога буде за нами. Бережіть себе!

partner

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”