Які фейки про мобілізацію в Україні розганяли росіяни за останній рік

Які фейки про мобілізацію в Україні розганяли росіяни за останній рік 

9 років війни показали, що Росія – ще той майстер вигадувати фейки та маніпулювати суспільством. Але періодично кремлівська пропаганда не хоче придумувати нові дезінформаційні вкиди, а користується старими, “перевіреними часом”. 

Один зі способів, до якого Росія періодично повертається в інформаційній війні – це міфи про мобілізацію. Лише за останній рік росіяни “відправляли” на війну не тільки українських чоловіків, а навіть студентів та вагітних жінок.  

Журналісти “Pro100Media” зібрали докази того, що РФ вже кілька разів користувалася прийомом під назвою “тотальна мобілізація” та проаналізували найбільш гучні приклади за останній рік.   

Січень 2023 

Ворожі телеграм-канали використали  відео арешту людини, яка скоїла тяжкий злочин, до якого були залучені автоматники. Російська пропаганда зауважила, що саме в такий спосіб забирають військовозобов’язаних в Україні. Розповів про це Секретар Ради національної безпеки Олексій Данілов в етері телемарафону. Тоді ж він зауважив, що мобілізація в Україні не припинялася ні на день, але проходить вона спокійно та виважено. 

Олексій Данілов в етері телемарафону

Того ж місяця у Центрі протидії дезінформації повідомили, що російські ЗМІ активізували кампанію, яку можна сформулювати наступним чином: “В Україні триває загальна могілізація”. Головна мета такої кампанії шляхом поширення фейкових публікацій залякати населення, посилити соціальну напругу та зірвати хід мобілізаційних заходів в Україні. 

Крім того, кремлівські телеграм-канали розповсюдили інформацію про нібито підготовку до масової мобілізації жінок України. Як доказ пропагандисти навели фото сітілайта із зображенням хлопчика, який плаче, але допустили граматичну помилку.

Скриншот з російського телеграм-каналу “Украина.ру”

Річ у тому, що в українській мові існує клична форма, тому правильно було написати “мамо”. До того ж фото хлопчика можна знайти в інтернеті через пошук по фото у Google.  

Пошук по фото в гуглі

Був у січні й вкид про “злочинну” мобілізацію угорців Закарпаття. Так, російські медіа опублікували матеріал про “масову військову мобілізацію етнічних угорців у Закарпатській області українською владою, щоб заповнити великі втрати на полі бою”.  

Лютий 2023  

В інтернеті почали розповсюджувати інформацію про вручення повісток українцям призовного віку за кордоном, зокрема у Польщі. Одразу після цього виконувач обов’язків керівника Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Шаповалов в ефірі телеканалу FREEДОМ пояснив, що згідно з правилами, українські дипустанови мають вести військовий облік чоловіків, але вони не мають права вручати повістки людям, які перебувають на консульському обліку.  

Андрій Шаповалов в етері телеканалу “FREEДОМ”

Також у лютому ворог поширював  нібито рекламу українського магазину медтехніки із написом «Якщо ви катаєтесь на інвалідному візку, ніхто не вручить вам повістку! Зеленський не отримає ще одного двохсотого». 

Скрин з телеграм-каналу запорізького колоборанта Володимира Рогова

Але мережа магазинів спростувала інформацію та зауважила, що подібну рекламу вони не розповсюджували.  

Крім  того, у в мережі зафіксували поширення листа нібито від департаменту з питань рівноправ’я, житла та громад уряду Великої Британії. Згідно з “документом”, учасники ініціативи “Житло для України” мали подати інформацію щодо проживання в них українців чоловічої статі віком від 18 років.  

Скрин зі сторінки ЦПД

Але, за інформацією Центру протидії дезінформації, жодна офіційна особа чи департамент Великої Британії подібного листа не надсилали. Також у листі були помічені лексичні та граматичні помилки, а домен ніколи не використовувався для офіційного листування. 

Березень 2023 

Російські ЗМІ та телеграм-канали  продовжили розповсюджувати фейк про те, що в Україні мобілізують жінок та відправляють на передову.  

Тоді ексзаступниця Міністра оборони України Ганна Маляр зауважила, що в Україні не мобілізують жінок без їхньої згоди, та не направляють на передову. А якщо військовозобов’язана жінка отримує повістку – це для уточнення даних і ця процедура проводиться раз на 5 років. 

Тоді ж Ганна Маляр спростували й фейк про те, що повістки планують видавати через “Дію”. Вона заявила, що питання це не опрацьовується.  

Ще один російський наратив березня, що мобілізованих одразу без підготовки відправляють в Бахмут. Але насправді мобілізованих, які не проходили військової служби, направляють до навчальних центрів, де відбувається підготовка рядового й сержантського складу.  

Скрин з російського сайту URA.RU

Якщо людину без навичок володіння зброєю та підготовки одразу відправляють на передову, вона може повідомити про це на телефони гарячої лінії Міністерства оборони: 0-800-500-410, 0-800-500-442 та 044-454-44-99.  

Квітень 2023  

Маніпулюючи страхом отримання повістки та для формування громадського осуду роботи ТЦК російська пропаганда почала розкручувати історії про те, як  повістку виписали людині з інвалідністю, загиблому або ветерану Другої світової. 

В тому ж місяці  російська брехня набула “нового сенсу”. У РФ запевнили, що ЗСУ набрали жінок з хімічною та біологічною освітою для підготовки провокацій.  

Скрин з російського видання “РИА Новости”

Насправді ж, 7 жовтня 2022 року Верховна Рада ухвалила законопроєкт № 6482 “Про добровільний порядок взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних”. Згідно з переліком професій від Міноборони, жінки зазначених спеціальностей, придатні за станом здоров’я до служби, можуть за бажанням стати на військовий облік. Зокрема серед професій є напрямки хімії та біології.  

Липень 2023 

У липні росіяни пішли ще далі та заявили, що в Україні на фронт відправляють вагітних жінок. Як доказ вони привели скриншот з матеріалу агентства “УНІАН”, в якому йшлося, що в Україні презентували нову форму для жінок-військових. 

Скрин з сайту агентства “УНІАН”

Додавалося, що передбачена форма є й для вагітних. Створення жіночої військової форми почалося у відповідь на запит самих військовослужбовиць. 

Серпень 2023 

Російські телеграм-канали почали поширювати вкид про проведення “повної мобілізації” в Україні, під час якої нібито планується мобілізувати 80% чоловіків. У “Вайбері” і “Вотсапі” з’явилися повідомлення такого характеру: “Доброго дня! Завтра зранку і до вечора будуть перекриті дороги на світлофорах, буде рейд, будуть перевіряти документи поліція і військові, всім чоловікам призовного віку будуть вручатися повістки”. 

На це відразу відреагував СтратКом ЗСУ, де зауважили, що такі публікації та повідомлення є неінформативними, а їхня мета – поширити паніку серед українців. 

Скрин з телеграм-каналу СтратКому ЗСУ

Крім того, ворожа пропаганда поширювала фейкову інформацію про те, що Україна начебто планує мобілізувати 30 тисяч етнічних українців у Канаді. 

Пропагандисти запевняли, що таку заяву зробив колишній міністр оборони України Олексій Резніков. Росіяни додали, що Україна нібито вже навіть відправила відповідний запит про мобілізацію українців канадському уряду. 

Насправді жодної заяви від Резнікова на цю тему не було.  

Вересень 2023  

В минулому місяці росіяни поширювали фейки про великі втрати української армії на фронті, через що нібито почнуть мобілізувати студентів-здобувачів другої та ще вище освіти.  

Насправді мова йде про законопроєкт про внесення змін до ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”. Як зазначив очільник Міносвіти Оксен Лісовий, мета законопроєкту розв’язати питання фіктивного навчання. Відстрочка не ширитиметься на чоловіків старших за 30 років. Але для набуття чинності внесених змін до статті потрібне багатоетапне схвалення у Верховній Раді, голосування та підпис Президента України.  

Скрин з російського сайту “Московський Комсомолець”

Жовтень 2023  

Російські сайти поширли фейк про загиблих українок, які нібито пішли з життя в результаті “прихованої жіночої мобілізації”. Публікація має фото українських військовослужбовиць, а в тексті наголошуються, що це перші загиблі “в рамках жіночої мобілізації”.  

Скрин з пабліку в соціальній мережі “ВКонтакте”

Тут росіяни використали фото реальних українських жінок-військових, які віддали своє життя за Україну. Проте, захищати країну вони пішли за власним бажанням. І загинули вони не внаслідок дій українського Президента, а через повномасштабний напад росіян.  

Скрин з російського сайту ZOV Запорожье

Нагадаємо,  воєнний стан та мобілізація в Україні продовжені до 15 листопада. Мобілізація не припинялася з 24 лютого 2022 року, і станом на зараз додаткових умов та рішень щодо збільшення обсягів призову в Україні не розглядали й не ухвалювали. 

Зауважимо, якщо ви бачите у своїй стрічці сумнівні публікації, не ставте їм вподобайку і не пишіть коментарів, адже будь-яка взаємодія з такими дописами підвищує їхню популярність. А ось поскаржитись на публікацію не завадить.