“Демократія по-російськи”: як насправді проходили “вибори” Путіна на окупованій частині Донеччини

Після псевдовиборів російського президента пропагандистські ЗМІ заявили, що на окупованих територіях Донеччини за Володимира Путіна проголосували 95,23% виборців, а “явка” на захід в т.зв. ДНР склала 88,25%.

Після оголошення результатів ватажок “ДНР” Денис Пушилін одразу зауважив, що “Донбас своєю активністю в черговий раз заявив – він серце Росії”. Додав, що для мешканців т.зв. ДНР Путін є справжнім захисником вітчизни, і саме він своїми рішеннями не дав знищити регіон. Напередодні Пушилін розповів також про те, що жителі зруйнованої Авдіївки  нібито цікавилися, коли вони зможуть “проголосувати” за Путіна.

Результати “виборів” в Росії

Зауважимо, що чинний російський президент на “виборах” набрав 87,28%. Вони тривали у РФ три дні – з 15 по 17 березня та продовжили президентські повноваження Володимира Путіна ще на 6 років. А ось як насправді проходило “голосування” на окупованій частині Донецької області спробують розібратися журналісти “Pro100Media”.

Як “допомагали” мешканцям окупованих територій напередодні виборів?

У Центрі нацспротиву розповіли, що напередодні окупаційна влада влаштувала перевірки будинків та квартир на ТОТ з метою виявити мешканців, яких пізніше змусили брати участь у виборах. Це було зроблено, щоб створити  “ефект волевиявлення”. По квартирах мешканців захоплених територій ходили «волонтери» та російські солдати, які примусово збирали підписи на підтримку Путіна. 

“Якщо в цих будинках були зафіксовані люди – такі об’єкти були першими для голосування вдома під час путінських “виборів”, – зауважили у ЦНС.

Виїздне голосування на окупованій Донеччині. Фото: російське видення “ДАН”

Там додали, що росіяни залякували місцевих  щодо саботування виборів, тому що вони вже робили це під час “місцевих виборів” 2023 року та “референдуму” 2022 року.

Також в ефірі телеканалу FREEДОМ  правозахисник Павло Лисянський розповів, що окупанти виготовили для “голосування” на ТОТ України понад 4 млн бюлетенів, хоча паспортів роздали у два рази менше. Він зауважив, що таким чином росіяни публічно підтвердили наявність фальсифікації.

Це рішення свідчить про невдачу примусового нав’язування громадянства на окупованих українських територіях та слугує додатковим засобом для російських спецслужб в ідентифікації “нелояльних” українців, з метою подальших переслідувань.

У Центрі нацспротиву також повідомили, що на тимчасово окупованих територіях України до участі у так званих виборах президента РФ ворог залучив мігрантів з Центральної Азії, пообіцявши додатковий вихідний. Мігрантів росіяни завозять на окуповані українські території ще з 2022 року.

Фото: Центр нацспротиву

Протягом кількох років на окупованих українських територіях Росія активно поширювала тези про начебто несправедливість України та свою готовність прийняти тих, хто почувається ущемленим. На російських телеканалах транслювалися сюжети з “українськими військовополоненими”, які, мовляв, здавалися в полон через знущання з боку власного командування і тепер виражають свою підтримку Путіну, відмовляючись від українських паспортів шляхом їх публічного знищення. До речі, “нововведення” можливості голосування за Путіна з будь-яким паспортом розкручує ідею про “єдиний народ”.

Спостерігачі приїхали на вибори з “дружніх” до Росії країн, а самі виборці здебільшого були приїжджі росіяни. Також у Головному управлінні розвідки зазначили, що для створення ефекту активної підтримки Путіна росіяни відрядили на захоплені території спеціально підготовлені загони, які наглядали за фальсифікацією “виборів” та стежили за роботами.

Напередодні у російських медіа псевдовиборам Путіна на Донеччині приділили багато уваги. Але особливо вражають заяви про “вибори” у практично зруйнованих містах. Таким чином пропагандисти намагалися зобразити умовний добробут на окупованій частині регіону.

Голосування в окупованому Донецьку

Якщо не казати про масове переміщення українських громадян, вимушених покинути свої домівки через російську агресію, руйнування міст та селищ, а також втрату тисяч життів організація “виборів” – це основне «досягнення», яке «руський мир» може продемонструвати за два роки окупації.

Крім того, російське керівництво встановило вищі показники явки виборців на окупованих українських територіях, ніж у самій Росії, де кількість виборців перевищила середньоросійський показник. На захоплених українських землях голосування на “виборах” розпочалось завчасно, з активним примусом місцевих жителів до участі.

Офіційно вибори у РФ відбувалися з 15 по 17 березня, проте на окупованих територіях голосування стартувало раніше, з великими зусиллями з боку місцевих чиновників залучити населення в цьому процесі. Наприклад, до окупованої частини Донеччини  були направлені державні службовці із закликами голосувати, а керівникам освітніх та інших державних установ вказали забезпечити участь своїх співробітників у “виборах”.

Навіщо Путіну “підтримка” жителів Донеччини?

Ці  “вибори” на окупованих територіях, організовані кремлівською владою, мають за мету лише створити ілюзію нібито високої підтримки Путіна серед місцевого населення. Очевидно, що в процесі не було дотримано ні мінімальних стандартів виборчого процесу, ні навіть законів РФ, не кажучи вже про відсутність міжнародних спостерігачів. Кремль має намір використати підтасовані “результати” для того, щоб демонструвати міжнародній спільноті нібито єдину підтримку з боку населення окупованих регіонів.

“Вибори” на окупованій Донеччині

Чи визнають результати російських “виборів” цивілізовані країни?

Європейський союз оголосив про невизнання виборчого процесу, ініційованого Росією на окупованих територіях України. У заяві ЄС наголошується на категоричному осуді дій Росії, яка провела «так звані вибори» в Криму та в Донецькій, Луганській, Запорізькій, і Херсонській областях, вважаючи це грубим порушенням міжнародних норм.

Голови парламентських комітетів закордонних справ з двадцяти країн, серед яких  Україна, країни Балтії, Центральної Європи, Ізраїль – виступили зі спільною заявою, у якій відкинули будь-яку легітимність “виборів” російського президента, які відбулися на тимчасово окупованих українських територіях. Ці “вибори”, на думку комітетів, були заплановані на десяту річницю незаконної анексії Криму та названі явною провокацією.

Світовий конгрес українців також рішуче засудив дії окупантів, розглядаючи їх як передумову до нового етапу геноциду українців. Також діаспорна організація підкреслила інформацію про те, що після “виборів” окупаційна влада має намір примусово мобілізувати українських чоловіків до російської армії, що може спричинити нову хвилю знищення українських громадян на захоплених територіях.

Речник Держдепу США Метью Міллер заявив, що вони ніколи не визнають легітимність чи результати фейкових виборів у суверенній Україні, які є частиною президентських виборів у Росії.

Метью Міллер

За словами Міллера, США засуджують постійні зусилля Росії, спрямовані на підрив суверенітету, територіальної цілісності та політичної незалежності України шляхом проведення фейкових виборів на окупованих українських територіях. Міллер підкреслив, що Донецьк, як Луганськ, Запоріжжя, Херсон і Крим — це Україна. Речник також додав, що псевдовибори ще більше  продемонстрували нехтування Росією своїх зобов’язань за міжнародним правом.

Президент України Володимир Зеленський також прокоментував “вибори” в Росії та заявив, що Володимир Путін має закінчити свою діяльність на лаві підсудних у Гаазі.