Які фейки про ЗСУ у Часовому Ярі розповсюджували росіяни у квітні

У контексті затяжного конфлікту, інформаційна війна, розгорнута російськими ЗМІ, стала не менш значною складовою загального протистояння, ніж військові дії на полі бою. Особливо активно фейки розповсюджуються щодо ситуації у таких гарячих точках, як Часів Яр. У квітні російська пропаганда знову активізувала свої зусилля, прагнучи підірвати довіру до Збройних Сил України, створюючи та розповсюджуючи фейки.

Сьогодні журналісти “Pro100Media” розповідають, які саме вкиди про українських військових у Часовому Ярі були найбільш поширеними цього місяця.

Російські телеграм-канали та ЗМІ поширювали відео, де повідомлялися, що 29 березня до 18:00 мешканцям одного з будинків в Часовому Ярі треба добровільно покинути свої квартири, бо він “стане опорою в обороні міста від орків”.

Скроншот з російського інтернет-ресурса

На відео можна почути чоловічий голос, який говорить українською, але сама особа не з’являється на екрані. Чоловік стверджує, що нібито мешканцям Часового Яру надійшов “наказ” від Міністерства оборони України. Він каже: “Треба буде виїжджати, але куди — не знаю. Щось будемо думати”, що підтверджує наратив російської пропаганди про те, що “люди не потрібні своїй владі”.

Трохи пізніше пропагандисти змінили політику та на своїх ресурсах розповідали, що Збройні Сили України нібито заборонили жителям Часового Яру залишати місто. Зазначено, що від 900 до 1100 мирних жителів були змушені залишатися у місті та перебувати у підвалах деяких багатоповерхівок. Згідно з ворожими джерелами, деякі з цих будівель були заміновані, в той час, як українські військові влаштували вогневі точки у сусідніх підвалах та на верхніх поверхах. Це, як стверджують росмедіа, робиться, щоб сповільнити наступ російських військ на місто. Тут ворог в черговий раз практикує один зі своїх найулюбленіших наративів про те, що “бандерівці” використовують людей як живий щит.

Скриншот з російського інтернет-ресурса

Насправді ж місцева влада активно закликає жителів Часового Яру виїжджати з районів, що зазнали обстрілів.

Сергій Чаус, начальник Часовоярської МВА зауважив, що заяви про те, що місцевих мешканців утримують проти їхньої волі, є неправдивими. Натомість влада насправді заохочує людей скористатися можливостями для безпечної евакуації. Він підкреслив, що зараз спостерігається збільшення кількості евакуйованих громадян. Основною причиною для виїзду стають руйнування домівок.

Станом на квітень 2024 року чисельність населення Часового Яру значно зменшилася з 16 тисяч до 700 осіб через війну. Тому звинувачення в перешкодах у процесі евакуації з боку українських сил є маніпуляцією російської пропаганди. До того ж росіяни ігнорують факти власних щоденних обстрілів і знищення інфраструктури, що є первинною причиною евакуації.

Часів Яр

Нагадаємо, що евакуаційні рейси для мешканців прифронтових міст було запущено ще у 2022 році. Зараз охочих евакуюватися з Часового Яру закликають звертатися до поліцейського екіпажу “Білий янгол” на Бахмутському напрямку за номером: (066) 561-51-02.

Евакуйовані отримують доступ до безплатного житла у безпечних зонах, соціальні гарантії, гуманітарну допомогу та психологічну підтримку.

На початку квітня росіяни поширювали фейк про те, що солдати РФ вже увійшли в передмістя Часового Яру. Але, за словами речника Східного командування Збройних сил Андрія Задубінного, ця інформація не відповідає дійсності. Він зауважив, що ситуація там дуже складна, бої тривають, але російських військ там немає.

Зауважимо: першими про те, що російські військові увійшли в передмістя Часового Яру, повідомило пропагандистське агентство “Риа Новости”, яке спиралося на слова радника голови т.зв. ДНР Яна Гагіна.

Скриншот з російського інтернет-видання

Ось ще один фейк росіян. Він хоч напряму й не стосується ЗСУ, але є вкрай цікавим. Російські ЗМІ повідомляли про смерть польського генерала Адама Марчака в Часовому Яру від ракетного удару РФ. Польське оперативне командування Збройних сил дійсно повідомили про його смерть, однак її обставини інші.

Скриншот з російського інтернет видання

Генерал Марчак помер з природних причин, перебуваючи не на службі. Цю інформацію підтверджують записи оперативного командування збройних сил Польщі у соціальних мережах. 5 квітня вони опублікували фотографії з церемонії завантаження труни Марчака на літак у Бельгії для відправлення на батьківщину, де труну зустріли вже в Кракові.

Повідомлення про смерть Адама Марчака

Яка ситуація насправді біля Часового Яру

Росія зміцнила свої позиції в цьому районі, зараз досить складна ситуація. Але попри просування російських сил, українські оборонці запевняють, що це не збільшує їхні шанси захопити місто до 9 травня.

Віктор Кевлюк, військовий експерт з Центру оборонних стратегій, підкреслив, що якщо окупанти візьмуть Часів Яр, це створить для них вигідну позицію для подальшого наступу на Костянтинівку та Дружківку.

 Російські війська використовують бронетехніку та залучають штурмові групи, намагаючись витіснити українські підрозділи з їх позицій для досягнення тактичних успіхів. Російська артилерія та авіація інтенсивно працюють, руйнуючи цивільну інфраструктуру. Російська авіація щодня використовує десятки керованих авіабомб, здійснюючи удари по українських позиціях. Механізована техніка та піхота також активно пущені в дію поблизу міста Часів Яр, де росіяни використовують танки та бойові машини піхоти для підтримки штурмових дій.

Президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю NBC News заявив, що українські сили активно готуються до оборони, очікуючи на нові постачання зброї, які мають зірвати плани ворога щодо масштабного наступу.