“Велика Вітчизняна та мир”: як фейки та наративи розповсюджували росіяни на окупованій частині Донеччині напередодні 9 травня

Окупанти на захоплених територіях Донеччини вже декілька тижнів готуються до святкування Дня Перемоги  9 травня. І хоч в т.зв. ДНР оголосили про обмеження масових заходів, у зв’язку з “ймовірними провокаціями ЗСУ”, активно компенсують це долученням місцевих мешканців до заходів з поширенням певних наративів та фейків про війну в Україні.

Про основні з них журналісти «Pro100Media» розповідають сьогодні.

Скриншот з російського інтернет-видання

Що пишуть ЗМІ окупантів про підготовку та святкування Дня Перемоги

Ми промоніторили ЗМІ т.зв. ДНР та виділили основні заходи, які планують провести окупанти на захопленій частині Донеччини. Публікуємо інформацію мовою оригіналу.

“Скоро 9 мая, и несмотря на постоянные обстрелы прифронтовых районов ДНР, это не означает, что мы забываем о Дне Великой Победы.

На площадях и дорогах начинают появляться плакаты, олицетворяющие подвиг нашей страны во время Великой Отечественной войны. На центральных улицах уже можно увидеть растяжки с поздравлениями, а в людных местах воздвигаются инсталляции, посвященные Дню Победы”

“На сегодня по всей республике насчитывается более 600 мест захоронений, мемориалов и памятных мест. Так в преддверии празднования Дня Победы, школьниками, волонтерами и работниками различных предприятий проводятся работы по улучшению и озеленению этих мест”

Фото з російського інтернет-видання

“К сожалению, в этом году из соображений безопасности не будет проведено шествие «Бессмертного полка», как в ДНР, так и по всей России. Однако, чтобы почтить память погибших героев, в республике было принято решение о проведении «Бессмертного автополка», в котором смогут принять участие все некоммерческие организации республики. Ожидается участие примерно 50-70 автомобилей, которые проедут организованной колонной по всем центральным улицам молодой республики. Все желающие смогут присоединиться к акции

Также, в этом году, как и в предыдущих, волонтерами РФ и ДНР планируют развернуть 400-метровую георгиевскую ленту на склонах легендарной Саур-Могилы”

“Более 500 мероприятий проведут в ДНР волонтеры и активисты молодежных проектов ко Дню Победы”  

“В преддверии Дня Победы в школе-интернате № 8 города Донецка состоялось торжественное открытие музейной комнаты «Победили тогда! Победим и сейчас!».

Фото з проросійського телеграм-каналу

“Ко Дню Победы жители региона разместят фото родственников-фронтовиков на стеклах своих автомобилей. Остальные праздничные мероприятия также проведут в особом формате, при учете, в первую очередь, мер безопасности для граждан на фоне опасности обстрелов со стороны украинской армии. Различные акции, кроме прочего, пройдут в учебных заведениях региона.

“В донецкой региональной общественной организации “Молодая республика” уточнили ТАСС, что одной из главных онлайн-площадок проведения акции в регионе станет “ВКонтакте”. Жителям предложено разместить фото родственников-участников Великой отечественной войны (ВОВ) на своих страничках или же на время сменить аватарку”.

“В преддверии Дня Победы в одной из школ Макеевки планируют представить инсталляцию памяти ветеранов Великой Отечественной войны, открытие которой запланировано на 8 мая

Её посетят, в том числе, около 40 юнармейцев. Это позволит ребятам глубже вникнуть в историю, узнать о героях, отдавших жизни в борьбе за свободу своей Родины.

Также предусмотрен показ стрелкового вооружения военной полиции и встреча с действующими военнослужащими”

Скриншот з проросійської групи в соцмережі “ВКонтакте”

Всё больше учреждений города присоединяются к мероприятиям и акциям, приуроченным к главному майскому празднику – Дню Победы. Школы и детские сады города украшают окна в рамках Всероссийской акции «Окна Победы». Так мы благодарим наших героев и говорим им: «Спасибо за Победу! Спасибо за подвиги, мужество, героизм, отвагу и смелость!».

Скриншот з російського інтернет-видання

«К 79-й годовщине Победы в Великой Отечественной войне в городских и муниципальных округах Донецкой Народной Республики проводятся работы по благоустройству, озеленению и приведению в надлежащее санитарное состояние братских могил, памятников, мемориальных кладбищ и монументов, посвященных событиям Великой Отечественной войны. Из 614 памятников истории и культуры, посвященных событиям войны, мероприятия проведены на 552 памятниках», — говорится в сообщении.

Що не так з російськими наративами?

Спекуляції на подіях Другої Світової війни дозволяють окупаційній владі виправдовувати свою загарбницьку політику. До того ж така пропаганда здебільшого направлена на дітей. І ось тут працює один з фейків, які нав’язують мешканцям окупованих територій: воювати – це нормально. Ворог мілітаризує школи та дитячі садочки, наряджає дітей у військову форму, роздає макети зброї, роблячи навіть з закладів освіти центри пропаганди. Це серйозно впливає на дитячу психіку та їхній світогляд.

Мілітаризація освіти також використовується для формування в дітей бажання добровільно вступати до лав збройних сил РФ, що порушує Женевську конвенцію про захист цивільного населення під час війни і є воєнним злочином згідно з міжнародним гуманітарним правом.

 Стаття 51 цієї конвенції категорично забороняє будь-який тиск або пропаганду, спрямовані на забезпечення добровільного вступу до Збройних сил ворожої держави.

Фото з проросійської телеграм-сторінки

Як повідомив нашим журналістам мешканець окупованого Маріуполя Давид, березня 2024 року в місті зросла активність молодіжного руху під назвою “Волонтери перемоги”, розповідає молоді про “Велику перемогу” та намагаються мотивувати молодь приєднуватися до їхніх рядів.

До того ж згідно з інформацією з проросійської групи “ДОНЕЦК ДНР НОВОСТИ СВО ДОНБАСС РОССИЯ НОВОРОССИЯ” у соцмережі “ВКонтакте”  окуповану частину Донеччини долучили до російських акцій «Вікна перемоги», «Лист перемоги», «Парти героя», а також проводять у навчальних закладах так звані «уроки мужності». У Центрі національного спротиву пояснили це тим, що місцеве населення не підтримує дії окупаційної влади, саме тому вона й оголосила, що обмежила масові заходи.

Фото з відкритих джерел

Згідно з інформацією РосЗМІ та проросійських телеграм-каналів, по всіх так званих “приєднаних” територіях, проводяться заходи та конкурси з метою “патріотичного” виховання молоді, використовуючи історичні події Другої світової війни. Це поєднується з досягненнями російської армії в ході т.зв. СВО.  

З ранньої весни запущено безліч конкурсів, присвячених “Дню перемоги”, спрямованих на “патріотичне” виховання української молоді, яка проживає на окупованих територіях Донеччини. Це стосується студентів, школярів та інших громадян.

До речі, заплановані заходи на окупованій частині нашої області хоч й не будуть масовими, але їх активно планують висвітлювати російські ЗМІ, щоб створити враження про підтримку російської влади та її принципів на окупованих територіях.

Скриншот з російського інтернет-видання

Депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін розповів “Новинам Приазов’я”, що російська окупаційна влада особливу увагу приділяє залученню дітей до заходів, присвяченим 9 травня.

Він зауважив, що залучення дітей до таких заходів особливо небезпечне, як показує приклад дітей із Донецька, які залишилися жити в окупації тривалий час. Вони були серед найжорстокіших під час окупації Маріуполя, оскільки Росія навчила їх ненавидіти Україну.

Скриншот з російського інтернет-видання

 Окупанти також зауважують, що відновлюють радянські пам’ятники. Але згідно з даними Міністерства культури та інформаційної політики України, за період з 24 лютого 2022 року по 25 січня 2024 року зруйновано або пошкоджено 902 об’єкти культурної спадщини по всій території України.

Зокрема, у Донецькій області — 117 (Краматорський район — 42; Маріупольський — 26; Бахмутський — 28, Покровський — 17;  Волноваський — 4). У тому числі 15 національного значення, 102 місцевого значення.

Фото з проросійського телеграм-каналу

До того ж активно виступаючи проти німецького нацизму та на словах підтримуючи “мир у всьому світі” росіяни обстрілюють мирні українські міста та знищують українську історичну та художню літературу, яка не сходиться з принципами кремлівської пропаганди. Ця практика була запозичена росіянами з нацистської Німеччини. Окупанти виправдовують це тим, що вилучають “нацистську літературу”, але насправді це всі книги написані українською мовою.

Основні фейки про День Перемоги, які розповсюджують росіяни

 ”Велика Вітчизняна війна”  

На окупованих територіях розповідають, що Велика Вітчизняна війна, почалася 22 червня 1941 року, а закінчилася 9 травня 1945 року.   Але ж насправді війна почалася 1 вересня 1939 року, власне, з підписання Пакту Молотова — Ріббентропа між Німеччиною та Радянським Союзом та спільної операції проти Польщі. У вересні-жовтні Вермахт і Червона армія втілили ці домовленості у життя. Вже 1 вересня 1939 Німеччина напала на Польщу, а бомбардувальники Люфтваффе бомбили міста в західній частині України: Львів, Луцьк, Тернопіль, Дрогобич та інші.  

Два роки після цього СРСР був союзником нацистів. За цей час нацисти захопили Данію, Норвегію, Нідерланди, Бельгію, Люксембург, Францію, Югославію та Грецію, а СРСР напав на Фінляндію та анексував Литву, Латвію, Естонію та румунську Бессарабію.   

Звичайно, багато хто знав про німецько-радянський пакт. Але “совєти” стверджували, що він був вимушеним кроком з метою відтягнути час. Насправді зрозуміло, що документ був взаємовигідним співробітництвом між сильною на той момент Німеччиною та жадібним до влади СРСР. Та й, до речі, завершилась війна 2 вересня 1945 року капітуляцією Японії.  

Підписання Пакту Молотова — Ріббентропа

Міф про Велику Вітчизняну теж виник не одразу, адже 20 років після закінчення війни ніхто не святкував День Перемоги 9 травня. І навіть вихідним днем 9 травня став тільки у 1965 році. Радянський Союз навіть датою святкування закінчення війни визначив 9 травня попри те, що інші країни призначили Днем перемоги над нацизмом 8 травня, коли ухвалили Акт про капітуляцію Збройних сил нацистської Німеччини, створюючи образ держави-переможця.  

Для цього російська пропаганда навіть роками спеціально применшувала значення допомоги Союзників з Антигітлерівської коаліції, завдяки якому радянська армія змогла встояти проти Німеччини. Не розповідали росіянам й про застосування Червоною Армією тактики «випаленої землі», коли все, що неможливо було евакуювати – знищувалось. Загалом концепція «Великої Вітчизняної війни» розглядає СРСР як добро, а усіх його противників – як суцільне зло.   

Попри те, що сучасний кремлівський авторитарний режим будує свій наратив на ідеологічній концепції «Великої Вітчизняної війни», у своїй політичній практиці Путін діє методами своїх «історичних ворогів». Добре відома паралель між тим, як нацисти напали на СРСР о 4-й ранку, і тим, як перша російська танкова колона вдерлася в Україну з боку Луганської області о 3:40 ранку 24 лютого 2022 року. Путін оголосив про так звану «спецоперацію» майже одночасно з першими ракетними обстрілами, близько 5-ї ранку.

Фейк про заборону Дня Перемоги

Окупанти продовжують поширювати наратив, що українська влада нібито заборонила святкування Дня Перемоги. Вони стверджують, що з 2014 року “націоналісти” заборонили святкувати цей день, і тому вони нібито “прийшли звільняти” людей, щоб ті могли відзначати свято.

Згідно з українським законодавством, День пам’яті та Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939–1945 років відзначається 8 травня. Президент України Володимир Зеленський зазначив, що з метою відновлення історичної правди та справедливості Україна має відзначати День Перемоги над нацизмом разом з усією Європою і цивілізованим демократичним світом саме 8 травня. У  2014 році було запроваджено День памʼяті та примирення 8 травня, а 9 травня відзначали День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Росіяни – визволителі

Окупаційна пропаганда намагається вкорінити образ росіян як “визволителів”, які нібито змогли б самостійно здолати Гітлера, та водночас сформувати негативний імідж українців серед населення своєї країни.

Фото з відкритих джерел

Українці – прислужники Гітлера  

Росіяни називають українські батальйони «Нахтіґаль», «Роланд» та дивізію «Галичина», підрозділами СС. Кремлівська пропаганда стверджує, що їхній «особовий склад брав участь в каральних акціях проти мирного населення і загалом всі українські націоналісти були зрадниками та маріонетками німців».  Звичайно, вищезгадані батальйони  не було жодним чином пов’язані з СС. Ініціатором їхнього створення була Організація Українських Націоналістів, а самі німці розглядали «Нахтіґаль» і «Роланд» як розвідувально-диверсійні підрозділи.  

Факт, що ОУН не співпрацювала з нацистами підтверджує й те, що лідера організації Степана Бандеру у липні 1941 року заарештували та згодом ув’язнили у концтаборі Заксенхаузен.  

Степан Бандера

Стверджують росіяни, що українці взагалі були схильні до зради, тому багато хто воював проти СРСР на боці Гітлера. Але насправді колабораціонізм мав місце в усіх окупованих нацистами країнах, в тому числі у Росії, де, згідно з історичними даними була найбільша кількість учасників колабораціоністських угруповань.  Українців у збройних силах Німеччини було 200-250 тис., росіян – від 300 тис. до 500 тис., за різними підрахунками. Унікальним явищем в окупаційній практиці було також російське військово-цивільне командування, так звані поліцаї.   

«Ніхто не забутий, ніщо не забуто»  

Ці слова стали головним гаслом радянського режиму після війни. Але точна кількість загиблих під час Другої світової не встановлена й досі. Невідома точна кількість й  радянських військовополонених. Різні дослідники називають їхню кількість від 4,5 мільйона до 5 мільйонів 750 тисяч.  Багато ветеранів війни також через вигадані причини було відправлено в табори та тільки у 60-х роках з’явилися пільги для них.   

Ще один цікавий фейк!

Маніпулюють росіяни ще одним фейком. Мовляв, названий син генерала-полковника ЗСУ Олександра Сирського Іван очолив автомобільний пробіг у Сіднеї на честь Дня Перемоги. Російські активісти в Австралії підтверджують, що попри погрози з боку керівництва ЗСУ та тиск української преси, Іван Сирський продовжує вже 10 років поспіль брати участь в автопробігу до Дня Перемоги.

Однак Іван не є названим сином Головнокомандувача ЗСУ. Він син колишньої дружини Олександра Сирського від іншого шлюбу. Івана Олександр Сирський не всиновлював, а з його матір’ю розлучився 15 років тому.

Скриншот з російського інтернет-видання