Здача міста Сирським та перейменування в Прагу: які фейки вигадали росіяни про окупацію Авдіївки  

17 лютого головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський підтвердив, що українські захисники виходять з Авдіївки. Оборонна операція в місті тривала 10 років. Під час битви за місто, активна фаза якої продовжувалася останні кілька місяців, російська армія втратила  понад 47 тисяч військових.

Одразу після окупації Авдіївка опинилася в епіцентрі російських інформаційних маніпуляцій та фейкових новин, які мали на меті дестабілізувати ситуацію та вплинути на громадську думку як в Україні, так і за її межами. Сьогодні журналісти «Pro100Media» розбирають головні ворожі фейки, які розповсюджували РосЗМІ та телеграм-канали після окупації міста.

Сирський здав Авдіївку

Російські медіапоширювали фейк  про те, що головнокомандувач Збройних Сил України Олександр Сирський нібито здав Авдіївку російській армії.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки SPRAVDI спростував цю інформацію, назвавши її абсурдною, і підкреслив, що це підтверджується великими втратами окупантів.

Зокрема, командувач оперативно-стратегічної групи військ «Таврія» Олександр Тарнавський проінформував, що з 10 жовтня 2023 року по 17 лютого 2024 року на авдіївському напрямі російські війська втратили 47 186 осіб.

Олександр Сирський

«Виходячи з оперативної обстановки, яка склалася довкола Авдіївки, з метою уникнення оточення та збереження життя і здоров’я військовослужбовців, прийняв рішення про виведення наших підрозділів з міста й переходу до оборони на більш вигідних рубежах», – зазначав  Сирський.

 В Авдіївці загинуло та взято в полон 850 українських військових

Російські пропагандисти розповсюдили у телерамі та фейсбуці коментар, який начебто належить народному депутату Верховної Ради України Петру Дербалю. У цьому коментарі йшлося про ситуацію довкола Авдіївки та нібито критичну ситуацію в армії, зокрема про велику кількість загиблих та взятих у полон — 850 військовослужбовців. Однак, у цьому твердженні не було надано жодних доказів.

Скриншот з проросійського телеграм-каналу

Насправді Петро Дербаль не є народним депутатом, що він сам підтвердив у фейсбуці. Офіційний сайт Верховної Ради України також не містить інформації про те, що Петро Дербаль був чи є депутатом.

Публікація Петра Деребаля

Щодо числа, згаданого Дербалем у пості, який використали у російських ЗМІ, про можливість 800-1000 загиблих або полонених згадували журналісти The New York Times у своїй статті “Сотні українських солдатів боялися потрапити в полон або зникнути безвісти під час хаотичного відступу”. Автори статті не стверджували, що ця цифра є точною, а лише вказували  висловлювання двох українських військових, які нібито знають все про вихід з міста.

Скриншот інтернет-статті The New York Times

Загалом, у своєму матеріалі видання New York Times назвало відступ українських військових з Авдіївки «хаотичним» і зауважило, що втрата міста «завдасть удару по вже ослабленому моральному духу».

Дмитро Лиховій, начальник відділу зв’язків з громадськістю оперативно-стратегічного угрупування військ “Таврія” в ефірі “Радіо Свободи” також спростував фейкову інформацію. Він підкреслив, що станом на зараз українська сторона досі не назвала кількість військовослужбовців, які потрапили в полон або зникли безвісти під час виходу з Авдіївки, бо триває верифікація даних. Він зазначив, що під час останньої фази оборони Авдіївки, ЗСУ “не приховували та не заперечували того факту, що деяка кількість військових не вийшла на зв’язок”. Лиховій також повідомив, що іноземні журналісти поширили точку зору, що підтримує російську сторону. Речник вказав, що не лише українські військові, а й російські солдати були взяті в полон під час боїв за Авдіївку.

«Ті джерела, на які вони посилаються, абсолютно неспроможні, тому що немає таких людей, і це не фактаж», – зауважив він.

Авдіївка

Українок відправили в Авдіївку помирати за Зеленського

Росіяни також поширювали відео з жінками у військовій формі, які розповідали, що їх нібито відправляють в Авдіївку “помирати за Зеленського” та у них немає вибору.

Скриншот з тік-ток каналу,, з якого розповсюджували відео

Але навряд чи жінки на відео – військові або брали участь у бойових діях. Ознаками цього слугують їх зовнішній вигляд: макіяж, розпущене волосся, та довгий манікюр, які б неодмінно створювали незручності під час виконання військових або медичних обов’язків. Жінки не мають на собі ніякого бойового спорядження, бронежилетів чи шоломів, а рюкзаки, що в них є  ледве заповнені та не пристосовані до їхнього розміру.

Варто звернути увагу й на відсутність будь-яких розпізнавальних знаків на учасниках відео, а театральний стиль спілкування між учасниками підкреслює інсценованість ситуації.

Коментарі до відео у тік-тоці

Син Сирського підтримує РФ

Російські пропагандисти поширюють інформацію й про те, що у генерала-полковника Сирського є названий син в Австралії.

Семен Бойков, який називає себе отаманом козачого товариства Австралії, записав ролик з генконсульства Росії у Сіднеї. У відео з’явився нібито названий син головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського. У ролику «Іван Сирський» разом із Бойковим привітав армію Росії з розгромом ЗСУ в Авдіївці.

Скриншот з російського інтернет видання

Але у Центрі стратегічних комунікацій повідомили, що чоловік, який став героєм російських роликів, не є сином Головнокомандувача ЗСУ. Він син колишньої дружини Олександра Сирського від її іншого шлюбу. Івана Олександр Сирський не всиновлював, а з його матір’ю розлучився ще у 2009 році.

Дмитро Кулеба запропонував перейменувати Авдіївку на Прагу

На думку росіян, тоді НАТО зможе застосувати статтю 5 свого Статуту. Насправді Кулеба ніколи не робив таких пропозицій. Жодної подібної заяви  немає ні на офіційному сайті МЗС, ні на сторінках міністра в соцмережах.

Очільник МЗС лише наголошував, що Україна прагне вступити в НАТО та отримати захист статті 5, яка передбачає, що збройний напад на одного чи кількох союзників у Європі, чи в Північній Америці вважається нападом на них усіх. Однак він говорив про реальний вступ до Альянсу, а не про перейменування міста.

Скриншот з проросійської групи в соцмережі “ВКонтакте”

Кібератаки на українські ЗМІ

18 лютого, стало відомо про ворожі кібератаки, спрямовані на українські онлайн медіаплатформи та офіційні акаунти у соціальних мережах.  Ці атаки призвели до публікації фальшивих повідомлень про події в Авдіївці.

Так, о 14:30 на вебсайті LIGA.net з’явилася помилкова інформація про “поразку” елітних підрозділів Збройних Сил України в Авдіївці. Редакція швидко видалила цю новину з сайту, але на деякий час вона залишалася доступною для перегляду і була автоматично розповсюджена через офіційний акаунт видання у соціальній мережі Х (Twitter).

Скриншот з акаунту LIGA.net у соціальній мережі Х (Twitter)

Аналогічні фальшиві повідомлення з’явились на сайтах “Апостроф” та “Телеграф”. Вони супроводжувались однаковими зображеннями та підписами. Того ж вечора редакція “Української правди” виявила, що втратила контроль над своїм акаунтом у соцмережі Х, де також було опубліковано фейкову новину про нібито “розгром” українських військових в Авдіївці російськими силами.

Скриншот публікації на сайті Телеграф

Ці інциденти вказують на цілеспрямовану кібератаку з боку російських хакерів на українські інформаційні ресурси.

Росіяни одночасно вбили та поранили понад 1000 українських військових

Зауважимо, що напередодні окупації Авдіївки російські пропагандисти поширили вірусне повідомлення про те, що Росія завдала удару по місцю дислокації українських військових, убивши та поранивши одномоментно понад 1000 військових, які їхали на підмогу в Авдіївку. Мовляв, удари завдали ракетами «Іскандер» по полігону біля міста Селидове. Посилалися й на фейковий телеграм-канал 35 бригади, котрий раніше вже робив неправдиві вкиди.

У ЗСУ відразу назвали інформацію фейком. Там зауважили, що для того, щоб вбити та поранити понад 1000 військових потрібно було б виставити на полігоні кілька батальйонів, або 15 рот одночасно, що не практикується.

Скриншот з російського інтернет-видання

Інші фейки

Загалом, росіяни стверджують, що битва за Авдіївку для них, як Курська дуга під час Другої світової війни. Це нібито має вказувати на те, що далі у росіян все піде ще краще і це прямий шлях до перемоги.

Скриншот з проросійського телеграм-каналу

Ще раніше росіяни розповсюджували інформацію про те, що в Авдіївці воювати доводиться навіть пораненим, а в підрозділах лише люди похилого віку. Писали вони й про те, що західною технікою, яку передають країни-партнери, ніхто користуватися не може.

РосЗМІ також писали, що ЗСУ поспіхом залишають Авдіївку, “тікають” з міста всупереч наказам командування, дезертують, самовільно залишають позиції. Росіяни розповідають, що у ніякого виводу військ немає, що про солдатів забуло військове керівництво.

Скриншо з російського інтернет-видання

Ось що пишуть росіяни у своїх ЗМІ:

“Солдати української армії бігли з Авдіївки хаотично, а позиції стали залишати ще до того, як підрозділам віддали наказ покинути місто. Про це пишуть журналісти Washington Post, посилаючись на слова військовослужбовців ВСУ

Солдат заявив, що військові зі 110-ї бригади були втомленими протягом двох років без ротації, і саме втома змусила покинути свої позиції без попереднього узгодження.

Не всім солдатам пощастило вижити при спробі покинути Авдіївку, поділився командир 53-ї бригади ВСУ. Його взвод уже відійшов і знаходиться недалеко від втраченого населеного пункту в “дуже складній ситуації”. Військовий вважає, що здача Авдіївки “психологічно зламала” деяких солдатів.

Встановлюється, що відступ за наказом чинного головкому ЗСУ Олександра Сирського було «похмурою і небезпечною» операцією. Це не був упорядкований відхід на «вигідніші позиції», як заявляли українське військове командування.

Напередодні, 20 лютого, президент Росії Володимир Путін на зустрічі з міністром оборони Сергієм Шойгу заявив, що йому доповідали про хаотичну втечу українських солдатів з Авдіївки. За словами російського лідера, командування ЗСУ віддало наказ про відхід із міста, вже коли йшла втеча українських військ звідти.

Президент Росії Володимир Путін заявив, що йому доповідали про хаотичну втечу українських солдатів з Авдіївки. За словами російського лідера, командування ЗСУ віддало наказ про відхід із міста, вже коли йшла втеча українських військ звідти” – зауважують ворожі медіаресурси.

Скриншот з російського інтернет-видання

Крім того, росіяни заявляють, що в катакомбах Авдіївського коксохімічного заводу досі ховається кілька військовослужбовців українкою армії, тому підприємство повторює долю маріупольської “Азовсталі”.

Наприкінці  грудня, в росіяни також поширили інформацію про загибель 108 українських військовослужбовців біля Авдіївки. Мовляв, понад 100 військових відпустили на тиждень додому, на різдвяні свята, але “ті, хто поїхав, не доїхали”.

У Генштабі опублікували офіційну заяву, назвавши цю інформацію фейком.

Що відомо про наступ росіян на Авдіївку та бої за місто

З 10 жовтня 2023 року почалася масштабна атака російських військ на Авдіївку. Операцію охрестили “великим наступом на Авдіївку”, під час якої, за словами командира спецроти Максима “Лютого”, українські позиції атакувало близько 60 одиниць важкої техніки.

До кінця 2023 року російські сили досягли околиць Авдіївки, розпочавши атаку з декількох напрямків. Місто зазнало обстрілів з усіх можливих видів озброєнь, а в січні росіяни почали масовано використовувати авіабомби, скинувши на Авдіївку 154 крилаті боєприпаси лише за 12 днів.

Фото: Костянтин і Влада Ліберови

Станом на 30 січня в місті залишалося менше тисячі мешканців. В лютому почалися вуличні бої, а до міста були направлені свіжі сили, включаючи 3-тю окрему штурмову бригаду для підкріплення українських захисників.

16 лютого стало відомо, що ЗСУ залишають Авдіївку, щоб уникнути оточення та зберегти життя військових. Президент України Володимир Зеленський під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції назвав рішення про відхід правильним.