Мобілізація пенсіонерки, мутанти в ЗСУ та відновлення Маріуполя: які фейки про Донеччину розповсюджувала російська пропаганда впродовж 2023 року

Упродовж року журналісти «Pro100Media» назбирали велику кількість фактів інформаційної агресії росіян, що супроводжувала воєнні злочини ворожої армії  в Донецькій області. Цього року всіх нас справді дезінформували сотні разів, але сьогодні ми ділимося з вами особистим списком «найкращого» від російських фекоробів.

Захоплення Мар’їнки

На початку грудня кремлівські пропагандисти нафантазували собі, що вже “взяли під контроль” Мар’їнку.

Тоді речник Сил оборони Таврійського спрямування Олександр Штупун спростував цей фейк та зауважив, що оборонне відомство РФ завжди відрізнялося брехливими та надто позитивними для росіян заявами». Він підтвердив, що у місті дійсно продовжуються жорстокі та кровопролитні бої, а ворог планує до кінця 2023 року взяти Мар’їнку та Авдіївку.

Пізніше, вже 25 грудня міністр оборони РФ Сергій Шойгу доповів Володимиру Путіну про взяття під контроль російськими військами Мар’їнки. Але представник прес-служби ЗСУ Олександр Штупун пізніше заявив, що говорити про взяття Мар’їнки російською армією «некоректно».

26 грудня Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний вже ж таки повідомив, що українські військові відійшли з міста, у деяких місцях окопалися на околицях Мар’їнки, а в інших – трохи далі. Також він повідомив, що є ризик втрати ЗСУ Авдіївки за 2-3 місяці.

Але окупація міста відбулася в кінці місяця, а не на початку, як стверджували росіяни.

Скриншот з російського сайту

Мобілізація 86-річної бахмутянки

Російські ЗМІ також розповсюджували відеоролик про мобілізацію 86-річної медикині через те, що в неї є Бахмутська прописка.

На ньому родичка пенсіонерки показує паспорт і повістку, яку нібито отримала її 86-річна бабуся та розповідає, що повістку та отримала через те, що є мешканкою Донеччини.

Але попри те, що жінку нібито мобілізують як медикиню, у повістці зазначена військово-облікова спеціальність “стрілець”.

Крім того, у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зауважили, що військова частина, до якої нібито направлять жінку знаходиться під шефством Сєвєродонецької районної державної адміністрації та на початку повномасштабного вторгнення знаходилася у Рубіжному на Луганщині.

Але “призовниця похилого віку” нібито з Бахмута, а це Донецька область. До того ж Бахмут від Рубіжного відділяє близько 67 кілометрів, а Рубіжне станом на сьогодні перебуває в окупації. Тому жінка просто фізично не може викликатися туди.

Скриншот з російського сайту

Розстріл машини українськими військовими

Ще один відеофейк, який розповсюджували у Росії навесні, був про розстріл українськими військовими цивільного автомобілю з жінкою та дитиною.  

На відео автівку жінки обганяє військовий автомобіль нібито з “українським прапором”. З нього виходять  двоє чоловіків в українській військовій формі, один з них ламаною українською мовою загрожує жінці, а потім починає стріляти.

В Головному управлінні розвідки Міноборони України назвали декілька причин, які доводять, що цей матеріал фейковий. Розвідка ідентифікувала географічне місце  інциденту та виявила, що відео зняли у глибині окупованої території Донецька. Тобто ЗСУ там бути не може.

Крім того, “українські військові” на відео носять жовті нарукавні пов’язки, хоча вони мають бути зеленими. Звернули увагу в розвідці й на неякісний монтаж. Гучних звуків пострілів немає. Вікно машини відкрито. Звуку закриття вікна немає, але постріл був, тому що на відео видно розліт гільз. У цей момент має бути хоч якийсь звук.

Як повідомили у ГУР, фейковість ролика розкритикували самі російські пропагандисти, а МЗС Росії, яке поширило це відео відразу його видалило. 

Скриншот з російського відео

Ящери-мутанти на Донбасі

Здавалося б, що може бути гірше ніж придумані росіянами кажани – вбивці та комахи, що розповсюджують вірусні захворювання. Але в цьому році, мабуть, щоб виправдати масову загибель своїх солдатів, російські телеграм – канали  вигадали фейк про ящірок-мутантів.

Вони писали, що величезні ящіри-мутанти вже вбили 209 людей на Донбасі та зауважили, що завдяки тваринам 130 російських солдатів зникли безвісти.

Ніхто не розумів хто так жорстоко розправлявся з росіянами, поки один з місцевих не поширив ролик, на якому “зграя лускатих тварюк рве все село, де стояв цілий взвод”.Звичайно, за словами авторів дописів ці  істоти-вбивці створені штучно.

Скриншот з проросійського телеграм-каналу

Дітей на Донбасі бомблять запчастинами від автомобілів

Якщо вірити кремлівській пропаганді, ЗСУ на Донеччині використовують дуже незвичну зброю, щоб, як всі 9 років до цього, бомбити дітей Донбасу.

У своєму сюжеті з Донбасу російські журналісти показали цю зброю. Нею виявилася запчастина від машини, схожа на гідротрансформатор автоматичної коробки передач.  Її показала жінка, обличчя якої залишилось за кадром. Вона повідомила, що “зброя” летить на голови дітям щодня.

Фрагмент з російського відео

Росіяни відбудовують Маріуполь

Після початку повномасштабного вторгнення завдяки росіянам півмільйонний Маріуполь перетворився на зруйновану пустку. Але це зовсім не завадило створенню  російської пропаганди в місті. Наприклад, впродовж 2023 року кремлівські медіаресурси активно розповідали про відбудову Маріуполя та відновлення мирного життя.

Згідно з опублікованою інтерактивною мапою, яку створив фахівець із роботи в соцмережах Віталій Штутман, в місті зафіксовано руйнування 1740 будинків, 48 шкіл, 12 дитячих садків, 15 інститутів та коледжів, 20 лікарень, 110 ринків, магазинів, кафе та готелів, 11 церков, 25 кінотеатрів, музеїв, будинків спорту та культури та 30 державних установ, але у  лютому цього року  підконтрольний РФ очільник Маріуполя розповів російському медіа «РИА Новости», що в місті збудували та здали 1500 нових квартир, знести планують понад 400 багатоквартирних будинків, їх хочуть демонтувати цього року.

Демонтаж будинку в Маріуполі

Але пізніше під час інтерв’ю радник мера Маріуполя Петро Андрющенко сказав, що все будівництво росіян націлене на укріплення міста та підготовку до контрнаступу. Вони масово будують оборонні споруди, позаду яких розташовані нові житлові квартали, які вже зведені та заплановані.

У Маріупольській міській раді також повідомили, що російська пропаганда продовжує розповсюджувати фейки про «відновлення життя» у місті. Але насправді тисячі будинків залишаються пошкодженими від російських снарядів і непридатними для життя. Петро Андрющенко  розповів, що окупаційна влада «не проводить глобальну та скоординовану відбудову міста».

Детальніше про цей фейк читайте за посиланням

ЗСУ вивозять лиманські ліси на захід

Ворожа пропаганда також заявляла, що ЗСУ вирубують ліси Лиманської громади та вивозять деревину в західну частину України. Вперше про це розповів так званий  “отаман Краснолиманського Преображенського полку” Валерій Ткаченко. За його словами, українські військові  вивозять деревину “ешелонами” на поїздах кожну ніч.

Але в Донецькому обласному лісгоспі зауважили, що насправді дрова везуть зі всієї країни для мешканців прифронтових міст нашої області, щоб допомогти пережити зиму. До того ж лиманські ліси заміновані та регулярно обстрілюються росіянами, а залізнична інфраструктура поблизу міста зруйнована, тому вивозити щось звідти “ешелонами” буде складно.

Міни в Ліманському лісі. Фото: Лиманський лісгосп

В лісгоспі додали, що на Донеччині вирубують тільки ті ліси, що постраждали від пожеж внаслідок бойових дій.

У Бахмуті наказують битися до останньої людини

Також в інтернеті поширювали вирваний з контексту уривок з матеріалу італійської газети  «Бахмут, бийся до останньої людини» («Bakhmut, lotta all’ultimo uomo»), де, мовляв, розповідалося про те, що росіяни просуваються вглиб міста, а бійці ЗСУ утримують деякі райони Бахмута, щоб виграти час для підготовки контрнаступу, тому що їм наказали битися до останньої людини.

Однак насправді українські військові розповіли, що знаходяться в різних куточках міста, щоб знищити максимальну кількість російських військових та зосередити їхню увагу, поки готується наступ. Але коли люди ризикують потрапити в оточення, отримають наказ відступати.

До того ж достеменно відомо, що це самі росіяни кидають тіла своїх військових  на полі бою,  але продовжують вперто звинувачувати українське командування в тому, що саме ЗСУ використовують солдатів, як гарматне м’ясо.

Мертві росіяни. Фото: Укрінформ

Обстріл Краматорська 9 січня – це помста за Макіївку

Росіяни заявляли, що обстріл Краматорська  9 січня 2023 – це помста за Макіївку, яку ЗСУ, мовляв “обстріляли” напередодні, 1 січня. Тоді українські військові вразили казарми росіян, внаслідок чого загинули 400 та були поранені 300 російських військових.

Через декілька днів Міноборони РФ розповіло,  що в Краматорську був знищений пункт дислокації українських військ. По інформації РосЗМІ загинуло понад 600 бійців ЗСУ. Однак невдовзі начальник Краматорської МВА Олександр Гончаренко спростував російський фейк, опублікувавши  світлини з міста влучання.

Скриншот з російського інтернет-видання

Фейк спростував й речник Східного угрупування військ полковник Сергій Череватий. Він підтвердив, що в ніч на 8 січня російські військові завдали сім ракетних ударів по цивільній інфраструктурі Краматорська, внаслідок чого зазнали руйнувань заклади освіти, та житлові будинки. Але минулося без жертв. Він додав, що заява росіян про ураження військовослужбовців ЗСУ була поганою спробою відбілити провали власного військового керівництва.

Зауважимо, що це не перша спроба ворога представити свої обстріли, як “відплату” за операції наших військових. Про інші фейки кремлівської пропаганди про Краматорськ читайте за посиланням

Повне захоплення Бахмута

Впродовж року росіяни безліч разів розповідали про повне захоплення їхніми військовими Бахмуту. І кожного разу Східне угрупування військ ЗСУ їх спростовувало.

Скриншот з російського видання

Український Бахмут досі залишається епіцентром бойових дій, на цьому напрямку зосереджена велика кількість російських військ, які безрезультатно намагаються захопити місто. З травня 2023 року ЗСУ просуваються «на окремих ділянках» Бахмутського напрямку, відтісняючи ворога з раніше зайнятих ним позицій. 

Костянтинівка чекає на прихід росіян

Розповсюджували росіяни інформацію й про ненависть до українських військових у Костянтинівці та поголовне очікування “асвабадітєлєй”.  В тексті використовуються слова бойового медика 3 ОДШБр Матвія. Але  3 ОДШБр навіть не спростовувала цю дезінформацію, тому що це абсурдний фейк. Адже пропагандистські пабліки вирвали окремі слова та цитати військових ЗСУ з контексту. До того ж нещодавній обстріл міста мешканці Костянтинівки ще не забули.

Скриншо т з російського інтернет-видання

Зеленський наказав  залишити Авдіївку

Російські ЗМІ та телеграм канали також ширили фейкове відеозвернення Президента України Володимира Зеленського з наказом покинути  Авдіївку. Як доказ вони заявили, що це Зеленський, мовляв, заявив в етері національного телемарафону.

Але крім проросійських медіаресурсів про це не написало жодне українське чи іноземне ЗМІ. Звернення також відсутнє на сайті Офісу Президента, а також  на офіційних сторінках Зеленського у соцмережах. Крім того, якщо придивитися до обличчя Президента, можна побачити, що його міміка не збігається з мовою. 

Відео з проросійського ютуб каналу
Kанaтoлий Opлaндийckий

Детальніше про те, як російська пропаганда використовує відеофейки, читайте за посиланням

ДНР” проведе інвентаризацію заводів у Краматорську

Цю російську новину не можна назвати фейком, але інформація дуже цікава та смішна. У “ДНР” заявили, що проведуть інвентаризацію заводів у Краматорську, Костянтинівці та Дружківці.

Нагадаємо, всі це міста знаходяться під контролем України.

“Відомо, що з НКМЗ вивозили верстати, націоналізація була придумана. У тому вигляді, як вони були до 2014 року, ми підприємства не побачимо. Але побачимо потенціал. Це обов’язково має відбуватися під протекторатом держави», – заявив голова комітету народної ради т.зв. ДНР Віктор Ніколаєнко.

Заява дійсно гучна. Як і всі, що створюються ворогом.

Скриншот з російського видання

В Новому році радимо вам дотримуватись декількох простих правил:

Бути уважні до заголовків. Фейкові новини мають яскраві назви зі знаками оклику. 
Перевіряти джерела. Довіряти новині можна більше, якщо її опублікували одразу декілька великих ЗМІ.
Слідкувати за помилками. Багато фейкових сайтів допускають грубі помилки в орфографії та пунктуації.
Уважно придивлятися я до фото та відео контенту. Фейкові новини містять підроблені фотографії та відео – неактуальні або зроблені в іншому місті. 
Звертати увагу на дати. Багато фейкових новин не мають дати публікації та пишуть про події, яких ніколи не відбувалося.
Перевіряти, від чого відштовхується автор. Якщо не вказані джерела інформації – це ознака фейкової новини.

Ставитися критично до того, що читаєте, і ділитися тільки перевіреною інформацією.