Помста Зеленського, захоплення Офісу ООН та зрада ЗСУ: найгучніші фейки росіян про Краматорськ з початку повномасштабного вторгнення

Пропагандисти Кремля тішать себе надією, що у них залишилися прихильники на тих територіях, які вони колись окупували. Так, впродовж повномасштабного вторгнення росіяни активно поширюють фейки про Краматорськ, які, звичайно, не мають нічого спільного з реальністю. Про найбільш гучні російські вкиди про наше місто “Pro100Media” розповідає сьогодні.

Краматорський залізничний вокзал обстріляли українські військові

Намагаючись посіяти паніку та позбавити надії на евакуацію в українському напрямку росіяни відразу після обстрілу Краматорського залізничного вокзалу 8 квітня 2022 заявили, що це зробили ЗСУ.

Скриншот з російського інтернет-ресурсу

Але напередодні декілька російських телеграм-каналів опублікували інформацію  про те, що вони не рекомендують місцевим мешканцям зі Слов’янська чи Краматорська евакуюватися через залізничні вокзали. За декілька хвилин до теракту в телеграмі також з’явилося відео про пуск ракети з Шахтарська, який контролюється т. зв. ДНР. Ще на росіян вказує напис на ракеті російською мовою «За детей».

Ракета з написом “За детей”

Відразу  після трагедії речник російського президента Дмитро Пєсков заявив, що ракетний комплекс «Точка-У», яким було завдано удару, знятий з озброєння російської армії у 2019 році. Але про використання росіянами «Точки-У» проти українців було відомо й до Краматорської трагедії: це траплялося і на Чернігівщині, і на Донбасі раніше.

Фрагмент ракети Точка-У в с.Деснянка, Чернігівська область, 6 березня 2022
Окупанти обстріляли Маріуполь ракетою «Точка У», 1 березня 2022

Російські ЗМІ також стверджували, що такі ж ракети українські військові використовували під час обстрілу Алчевська  2 лютого 2015 року. Але спеціальна моніторингова місія ОБСЄ тоді не підтвердила застосування українськими військовими комплексу «Точка-У» по Алчевську. 

Иллюстрация t.me/yurasumy

На фейкоробство росіян звернули увагу й у Генеральному штабі ЗСУ. У фейсбуці військові розповіли, що російська пропаганда по-своєму переклала сюжет італійських ЗМІ про обстріл вокзалу.  В оригіналі сюжету італійський журналіст зазначив, що ракета була російською. Однак, росіяни повідомили, що вона була українською.

Скриншот з російського інтернет-ресурсу

У інтернеті також розповсюджували фейкове відео з логотипом BBC News, де йшлося про те, що Україна несе відповідальність за ракетний обстріл Краматорського залізничного вокзалу. Корпорація BBC офіційно заявила, що це відео – фейк.

Краматорська міська рада у Телеграмі також зауважила, що інформація ворога брехлива, опублікувавши фотографії сканів з російських телеграм-каналів.

Скриншот з телеграм-сторінки Краматорської міської ради

ЗСУ захопили офіс ООН у Краматорську

На початку червня 2022 кремлівська пропаганда вигадала черговий фейк про те, що ЗСУ захопили в Краматорську офіс ООН, забравши звідти  три службові машини з дипломатичними номерами.

Скриншот з російського інтернет-видання

Але речник офісу Кризового координатора ООН в Україні Криштоф Яновські, спростував інформацію та зауважив, що ООН давно не орендує офіси в нашому місті, тому ніяких автівок організації  в Краматорську не було.

Обстріл 9 січня – це помста за Макіївку

Росіяни заявили, що обстріл Краматорська  9 січня 2023 – це помста за Макіївку, яку ЗСУ, мовляв “обстріляли” напередодні, 1 січня.

Нагадаємо, тоді українські військові вразили казарми росіян, внаслідок чого загинули 400 та були поранені 300 російських військових.

Скриншот з російського інтернет-видання

Через декілька днів Міноборони РФ розповіло,  що в Краматорську був знищений пункт дислокації українських військ. По інформації РосЗМІ загинуло понад 600 бійців ЗСУ. Однак невдовзі начальник Краматорської МВА Олександр Гончаренко спростував російський фейк, опублікувавши  світлини з міста влучання.

Фото з міста влучання 9 січня 2023

Фейк спростував й речник Східного угрупування військ полковник Сергій Череватий. Він підтвердив, що в ніч на 8 січня російські військові завдали сім ракетних ударів по цивільній інфраструктурі Краматорська, внаслідок чого зазнали руйнувань заклади освіти, та житлові будинки. Але минулося без жертв. Він додав, що заява росіян про ураження військовослужбовців ЗСУ була поганою спробою відбілити провали власного військового керівництва.

Зауважимо, що це не перша спроба ворога представити свої обстріли, як “відплату” за операції наших військових.  

Житловий будинок у Краматорську уразила українська система ППО

1 лютого 2023 ввечері росіяни в черговий раз обстріляли Краматорськ. Одна з ракет влучила в житловий будинок у центрі міста та практично його зруйнувала. Ворожі медіаресурси відразу почали писати, що це була ракета української системи ППО.

Скрин з російського інтернет-ресурсу

Додавали, що цей обстріл був навмисно організований, щоб Президенту України простіше було просити зброю в іноземних партнерів, а також, щоб скоріше вступити до ЄС.

Але падіння уламків ракети ППО не здатне перетворити будинок на руїни, що доказали багато експертів.  

Ракетний удар по піцерії Ria – це ідея Зеленського

27 червня росіяни обстріляли піцерію “Ria” у центрі Краматорська, але самі написали про це майже через добу, назвавши заклад харчування “штабом 56-ї окремої мотопіхотної бригади ЗСУ”.

Пізніше ворог висунув декілька версій події. Спочатку  заявив, що наказ вдарити по Краматорську віддав особисто Президент України Володимир Зеленський через те, що місцеві мешканці, мовляв, взяли участь у “референдумі” у 2014.  

Скриншот з російського інтернет-видання

Пізніше з’явилася нова інформація, що нібито це літак ЗСУ випадково завдав ракетного удару по Краматорську, влучивши у військові казарми, де були війська НАТО та іноземні найманці, а пізніше росіяни в соцмережах почали радіти “влучному  удару по  місцю перебування нацистів та західних найманців”,  який, мовляв, розкрила волонтерка Юлія Складана, яка супроводжувала їх у Краматорську. Але пізніше Служба безпеки України, встановила, що коригувальником був місцевий житель, завербований російським ГРУ. Він був затриманий по гарячих слідах.

Коментар речника СБУ: Затримано коригувальника російського ракетного удару по Краматорську

До речі,  “Ria” прокремлівські медіа називали рестораном, бронювання в якому було недоступним для “звичайних громадян”: 

Згодом росіяни все ж таки вирішили згадати, що від ракетного удару постраждали цивільні. РосЗМІ почали писати про те, що це військові наражають на небезпеку цивільних, а на Краматорськ чекає доля Бахмута. Але доказів жодного з їх вкидів немає.

Нагадаємо, у Краматорську в той день загинули тринадцять людей.

Цікаво, що після трагедії в інтернеті також поширювали фото на якому зображена радісна жінка, яка витягнула кота з-під завалів будинку. У дописі вказано, що фото було зроблено 27 червня  після обстрілу Краматорська. Але у пошуку по фото у Гуглі легко перевірити, що насправді світлину зробили у 2011  після торнадо у США.

Фото, яке розповсюджували у фейковій новині про Краматорськ

ЗСУ збираються залишити Краматорськ

У серпні 2023 ворожі ЗМІ та телеграм-канали розповсюджували в інтернеті інформацію про те, що Збройні Сили України збираються залишити Краматорськ. Російські ЗМІ, які опублікували новину, посилаються на Telegram-канал видання “Україна.ру”, запевняють, що повідомлення про здачу міста знайшли в “українському чаті”. На цей чат, звичайно, посилань ніхто не надав, скриншотів в новині також не було. Росіяни також писали, що “мер окупованого київським режимом” міста вивіз увесь архів із виконкому до міста Кременчук.  

Скриншот з російського інтернет-видання

Ворожі ЗМІ також додали, що Мінреінтеграції оголосило примусову евакуацію дітей з дев’яти населених пунктів регіону: міста Ямпіль, селищ Васютинське, Зарічне, Малинівка, Торське, Оріхуватка, Никонорівка, Тихонівка та Рай-Олександрівка.

Дійсно, у дев’яти населених пунктах Донеччини була оголошена примусова евакуація дітей. Підтвердили це в Донецькій облдержадміністрації. Річ у тому, що всі вищевказані населені пункти знаходяться поблизу районів ведення бойових дій. І саме через складну безпекову ситуацію та ворожі обстріли звідти вирішили евакуювати дітей. 

Щодо здачі Краматорська, чесно кажучи, ми збилися підраховувати яка це вже новина. Якщо уважно читати російські вкиди в інфопростір можна побачити, що наше місто “здають” та “звільняють росіяни” кожні три місяці.  До того ж неодноразово в публікаціях та під час діалогів з мешканцями міста у фейсбуці начальник Краматорської МВА Олександр Гончаренко підтверджував, що місто ніхто не планує залишати чи здавати.  

Краматорськ намагається жити повноцінним життям. Нещодавно наше місто разом з Києвом та Вінницею увійшло в трійку лідерів з перейменування топонімів, пов’язаних з пропагандою російської імперської політики. В Краматорську відбулося найбільше одномоментне перейменування топонімів — змінили назви 277 вулиць та 1 парк. Погодьтеся, навряд чи місто, де готуються до окупації будуть активно запроваджувати перейменування вулиць.