“Хайль Зеленський!”, приїзд Деппа до Росії та жорстокі українські військові : відеофейки, які використовує путінська пропаганда 

В кінці липня в інтернеті поширювали «німецьку рекламу» про президента України Володимира Зеленського. У дописі до відео повідомлялося, що воно було знято як реклама правопопулістської партії Альтернатива для Німеччини.  

У відео йдеться про те, що регулярна  підтримка України «обкрадає» німців. Це показано на прикладі родини до якої раптом приходять люди у формі та конфіскують все цінне. Забирають навіть сережки прямо з вух матері та дитячу іграшку. А потім вішають на стіну портрет українського Президента та йдуть зі словами: «Хайль Зеленський!» 

Закінчується все титрами, де автори відео зазначають, що сьогодні Німеччина витратила на допомогу Україні понад 22 мільярди євро та підкріплюється фразою: «Якщо ваша країна в НАТО, будьте готові до НАТО у своєму домі». Звичайно ж правопопулістська партія Альтернатива для Німеччини у ролику не згадується.  

Пізніше журналісти “Радіо Свобода” за допомогою аналізу осіб встановили, що всі актори, які знялися в цьому відео – росіяни. Це Валентин Воробйов, Юлія Конюхова, Юлія Мандріко, Ігор Алексєєв та інші. Майже всі вони зареєстровані в інстаграмі – соціальній мережі, яка визнана в Росії екстремістською.  

Сьогодні журналісти “Pro100Media” розказують про декілька випадків ворожих відеофейків, якими росіяни “годують” мешканців власної країни останні півтора року.  

Розпочнемо з одного з найвідоміших та дебютного для росіян під час повномасштабного вторгнення.  

У березні 2022 у мережі опублікували фейкове відеозвернення Володимира Зеленського, в якому він нібито закликав українських військових скласти зброю. 

Зауважимо, що відео дуже неякісне: погано синтезовано голос президента України, погано прикріплена голова та неправильно підібраний колір одягу. 

Коментуючи те відео Зеленський запропонував скласти зброю і повертатись додому виключно російським військовим.  

“Ми вдома, захищаємо своїх дітей, свої сім’ї. Жодну зброю ми не збираємось складати до нашої Перемоги», – сказав Президент.  

На фронті вироблення відеопродукції за півтора року особливо відзначилися тік-ток війська Рамзана Кадирова, який активно піариться на російсько-українській війні. Думаємо, майже кожен з нас бачив як вправно вони воюють зі стінами та деревами. Але одне з “найгероїчніших” відео кадирівці зняли навесні 2022 в Маріуполі,  коли, мовляв, взяли в полон справжнього українського розвідника з полку «Азов». 

Те що це саме розвідник “Азову” і що його взяли у полон глядач дізнається тільки зі слів кадирівців та зізнання полоненого. Жодного документа, які посвідчує особистість ніхто не показує. Розвідник “здає ВСУ”, просто пальцем тикаючі по карті: «отут воює правий сектор», а «отут іноземний батальйон», а «отут добробати», а «отут азовці», не називаючи жодного з районів міста. У всіх випадках райони називалися відповідно – «цей», «той», «ось тут».  

Згодом “розвідника”  впізнав співзасновник Кафедрального собору ПЦУ у Маріуполі Кирило Долимбаєв та розповів, що це нужденний, який має певні проблеми з головою.  

У березні 2023 пропагандисти публікували фейкове відео, де, нібито, український військовий розстрілює цивільне авто, де знаходиться жінка з дитиною.  

У Головному управлінні розвідки МО України зазначили, що це сфабриковане відео, викладене з метою дискредитувати ЗСУ. В управлінні звернули увагу що відео зняте на окупованій ще у 2014 території – між Донецьком і Макіївкою. Українські військові не наносять на свої авто хрести Вермахту, а кузов автомобіля, на якій, нібито, їдуть українські військові, був виготовлений в Росії та ніколи не поставлявся до України. Звернули увагу й на неякісний монтаж.  

До речі, ще на початку повномасштабного вторгнення головнокомандувач Збройних сил Валерій Залужний застерігав, що росіяни поширюють в інтернеті відео, зроблені ними, на яких начебто “українські військові” знущаються з взятих в полон росіянами. Тоді Залужний зауважив, що захисники України неухильно дотримуються норм міжнародного гуманітарного права. 

Наприклад, у березні 2022 в соціальних мережах з’явилося відео нібито “розстрілу” українськими бійцями полонених російських окупантів. 

На кадрах одягнені у військову форму люди з синіми стрічками на рукавах стріляють у людей у військовій формі з червоними стрічками. Але жодних слідів крові після пострілів не видно.  

Також на початку великої війни хакери Anonymous опублікували у твіттері документ росіян, у якому йдеться про те, що треба “розробити та поширити серію відеоматеріалів із демонстрацією нелюдської поведінки військовослужбовців Збройних сил України щодо тих, хто добровільно здався в полон, а також розробити та поширити серію графічних матеріалів з використанням підставних осіб під час зйомок брифінгів взятих у полон військовослужбовців російської армії”. 

Минулого літа у Росії завірусився ролик про те, як гарно там жити. Але з перших кадрів видно, що там використані об’єкти української архітектури, українські написи та українська модель.

 

На відео зображений під серпом та молотом павільйон України на ВДНГ у Києві.

А письменник Микола Гоголь, якого називають російським, народився  на Полтавщині. А коли диктор розповідає про “гарних російських жінок” показують українську модель Соню Капітонову.  

У листопаді росіяни у пропагандистських телеграм-каналах побачили відео, яке нібито зняте у Нью-Йорку. На відео можна було побачити Таймс-сквер, де демонструється рекламний ролик, у якому Володимира Зеленського порівнюють з Чорною дірою. Але жодної подібної публікації немає у ЗМІ інших країн, окрім Росії. 

Влітку росіяни постили відео, де український політик Арсеній Яценюк порівняв Зеленського з Гітлером. Він, мовляв, заявив, що більш нацистського режиму після режиму Адольфа Гітлера в Європі не було. Він звернув увагу й на наявність в нашій країні антисемітизму. Але ж Яценюк насправді говорив про Росію. 

Відео було вирвано з контексту онлайн-розмови українського журналіста Дмитра Гордона та Арсенія Яценюка. 

Під час обговорення український політик порівняв обіцянки президента РФ Володимира Путіна росіянам перед повномасштабним вторгненням та здобутки після півторарічної боротьби.  

У липні в мережі з’явилося відео з актором Джонні Деппом, в якому він анонсує скору зустріч з росіянами, натякаючи на майбутній візит до країни.. Вперше це відео показали в одному з російських кінотеатрів. Депп подякував глядачам та  закінчив своє звернення фразою: «Бережіть себе і до зустрічі!». Після цього російські ЗМІ почали писати про візит актора до їхньої країни за гонорар в сумі $370 тис. 

Але насправді Джонні Депп записав коротке відео для глядачів фільму «Жанна Дюбаррі», який офіційно дозволили показувати в Росії. Депп звертається зі словами подяки до всіх глядачів, не маючи на увазі саме Росію. Агент актора пізніше підтвердив цю інформацію.  

21 серпня цього року росіяни також поширювали відео як, нібито, поляки здійснюють обстріл українських позицій через відмову форсувати Дніпро. “Польський солдат”, розмовляє з помітним акцентом, парадуючи польську мову.   

26 серпня у YouTube транслювали рекламу щодо високих втрат українців під час повномасштабного вторгнення –  350 тис. людей. 

У Центрі протидії дезінформації вже зауважили, що мета цього вкиду – дискредитувати керівництво держави та посіяти панічні настрої в суспільстві. 

Раніше, 2 квітня, у РосЗМІ публікували відео, де “українські військові” в Авдіївці жалілися на значні втрати, нестачу боєприпасів та дезертирство, називаючи місто другим Бахмутом. Основою відео стало постановочне відео, опубліковане від імені 53 ОМБр імені князя Володимира Мономаха. Натомість у 53-й бригаді заявили, що інформація у відео неправдива і назвали це спробою деморалізації громадян.  

А ще раніше у тік-тоці користувача “antoninaserdyuk1” було опубліковане відео з нібито пораненим українським військовим, який розповідає журналістам про величезні втрати серед його побратимів. Автор посилається на свідчення українського військового для Financial Time. Однак журналіст міжнародного видання ніколи не викладатиме зняті відео за межами свого видання, бо за таке його можуть звільнити.  

Зауважимо, що це лише декілька прикладів використання ворогом відеофейків. Про те, як не стати жертвою російської брехні читайте за посиланням.