“Вигадана” та “неспроможна” окраїна: ворожі фейки про Незалежність України 

Майже кожен рік до Дня Незалежності України російські ЗМІ намагаються вкинути в інформпростір велику кількість фейків про те, наскільки неспроможною державою є Україна. Суть цих фейків з року в рік незмінна – поставити під сумнів Незалежність України. Змінюється лише подача інформації.  

Сьогодні журналісти “Pro100Media”розповідають про ворожнечі, маніпуляційні та пропагандистські висловлювання про залежність Незалежної України.  

Україна – вигадана країна 

Цю тезу протягом багатьох років повторює президент Росії Володимир Путін та активні прихильники “руського міра”. Наприклад, під час пресконференції у грудні 2021 російський диктатор наголосив, що Україну нібито придумав лідер більшовиків Володимир Ленін у 1922 році, під час створення СРСР.  

Звісно, кожній людині, яка не з’їхала з глузду, зрозуміло, що Україна існувала вже багато століть, а Ленін лише “вніс” її до складу нової імперії.  

Вперше слово “Україна” згадується у Київському літописі XII столітті. У документі літописець розповідає про смерть переяславського князя Володимира Глібовича у 1187 році. Там сказано: «І плакали по ньому всі переяславці. За ним же УКРАЇНА багато потужила».  

Щодо першої назви України – Київська Русь. В історії є багато інших країн, які під час історичного розвитку змінили назви. Це, наприклад, Голландія – Нідерланди, Королівство Сіам – Таїланд, Персія – Іран. Але це не означає що цих країн не існувало. Згадаємо й прихід до влади більшовиків. Після проголошення Української Народної Республіки у 1917 році більшовики спочатку зосередились не на захопленні території та приєднанні її до Росії, а на встановленні власного контролю над Центральною Радою – єдиним органом влади на той час.  

Крім того, росіяни стверджують, що Сталін подарував Україні її західні області з центром у Львові. Але ж Львів був центром Галичини багато століть та був заснований князем Данилом Романовичем приблизно у 1231—1235 роках (перша згадка від 1256 року). А близько 1272 року місто стало столицею Галицько-Волинського князівства.  

Щодо подарунка Сталіна. 22 січня 1919 року Західноукраїнська народна Республіка та Українська народна республіка підписали Акт Злуки. А Радянський Союз створили 30 грудня 1922 року. Тобто, дві частини України самостійно зійшлися в одну державу, без участі Сталіна чи іншого радянського лідера.  

Україна – це “окраїна” Росії 

Думаю, всі ми помітили, що росіяни завжди кажуть “на Україні”, адже віками їхня влада намагалася показати:Україна – це лише окраїна Росії, а не самостійна держава.  

До того ж згідно з правилами російської мови, “на” кажуть, коли справа йде про острівні держави, які займають один острів. Наприклад: на Мальте, на Кипре. Якщо ж острівна держава займає кілька островів, у російській свідомості вона класифікується як «країна» і використовується з приводом «в»: в Англии, в Японии, в Новой Зеландии. Тобто, за повноцінну країну росіяни Україну ніколи не вважали, прикриваючись  довідниками російської мови.  

Чіткого пояснення про походження назви Україна ми не знайшли. Найімовірнішою й найпереконливішою вважають версію, яка пов’язує назву Україна зі словами край, країна. Також слово “Україна” позначало Козацьку державу, створену Богданом Хмельницьким. І саме тоді це слово в царській Росії було заборонено, а пізніше дискредитовано. 

Україна ніщо без Росії та країн Європи 

У своїх пропагандистських меседжах ворог також стверджує, що Україна без Росії – ніщо, а припинення співпраці з власною країною порівнює з пострілом в ногу. Фейк використовується, щоб показати, до чого приведуть спроби від’єднатися від «братського народу». Проте вже багато років головним торговим партнером України є Європейський Союз. Через те влада Росії всіляко намагається спотворити історію, виставляючи Україну як «колонію» Заходу, заперечуючи сотні років українського становлення. 

Але згідно з історичними даними, українські землі мали суверенітет, у IX столітті та XI столітті, а Військо Запорізьке було незалежним з 1648 року. У сучасному значенні слова Україна проголосила свою Незалежність 22 січня 1918 року. Відповідно, у 1991 році відбулося лише відновлення незалежності України, а не її здобуття.  

Так, Україна справді співпрацює з країнами Європи та різними міжнародними організаціями. Але ця співпраця – взаємовигідна. Допомога, яку надає Європейський Союз, спрямована на розвиток економіки, державного управління, громадянського суспільства, сприяння енергоефективності та захисту навколишнього середовища в Україні. 

Як насправді 

Україна здобула Незалежність юридичним шляхом, після ухвалення низки документів, що проголошували державний суверенітет. Законність дій Верховної Ради підтвердив Всеукраїнський референдум. Це не випадковість, як стверджує ворог, а довгий шлях багатьох поколінь українців.