Ворожі розсилки

Ворожі розсилки як метод маніпуляції. Як не попастися на гачок російської пропаганди

Не можеш перемогти на полі бою – намагайся посіяти паніку. Мабуть, саме таким принципом керуються росіяни, обкидаючи українців фейковими розсилками. Для цього вони активно використовують соцмережі, де намагаються, частіше, діяти від імені українських держструктур.

Наприклад, нещодавно користувачі “Київстару” та “Водафону” масово отримали SMS з пропозицією продати інформацію про ЗСУ ворогу. Для цього треба перейти за посиланням на Telegram-канал.

Російська СМС-розсилка

Українські мобільні оператори відразу опублікували інформацію, що SMS-розсилку здійснювали з території іншої країни та заблокували цей канал розсилки.

Правоохоронці просять українців не реагувати на такого роду ворожі пропозиції та ігнорувати їх, адже за законом, за передачу даних про ЗСУ, критичну інфраструктуру та будь-яку іншу співпрацю з росіянами людина може понести кримінальну відповідальність.

Про те, що російська пропаганда за допомогою штучного інтелекту створює різноманітні розсилки попередили й в пресслужбі ДТЕК. Там зауважили, що в таких повідомленнях може йтися нібито про вже запроваджені графіки відключень по всій Україні. На цю тему також можуть виходити сюжети чи рекламні відеороліки.

Скриншот з телеграм-каналу ДТЕК

У ДТЕК нагадали, що офіційну інформацію можна прочитати тільки на сторінках енергетичних компаній і органів державної влади та зауважили, що наразі в Україні контрольована та стабільна ситуація з електропостачанням. Національна енергетична компанія “Укренерго” також заявила, що не планує жодних обмежень споживання електроенергії найближчим часом. Вони будуть впроваджені тільки якщо будуть відновлені російські атаки на енергосистему. 

Розсилку фейкових повідомлень росіяни практикують вже декілька років. Наприклад, ще у 2018 мешканцям Путивльського району Сумської області, який межує з державним кордоном України з Російською Федерацією, надходили  СМС-повідомлення нібито від імені Міністерства оборони України із закликом прибути у найближчі військові частини.

Міністерство оборони України тоді також відразу спростувало фейк та назвали подібні розсилки інформаційним впливом на громадян України, які проживають у прикордонних з Росією територіях та черговим проявом “гібридної” агресії Російської Федерації проти нашої держави.

Дезінформаційні вкиди росіяни використовували й впродовж всього повномасштабного вторгнення. Наприклад, у червні 2022 року ворог запустив фейкову розсилку про відключення українців від мобільного зв’язку. Нібито це РНБО прийняла рішення про припинення надання послуг українськими операторами.

Скриншот з телеграм-каналу Держспецзв’язку

Звісно ця інформація фейкова, що й підтвердили у РНБО, попросивши не вірити ворожій пропаганді.

Зауважимо, що якщо у вас немає мобільного зв’язку або інтернету, ви можете отримувати достовірну інформацію на середніх хвилях радіо (частоти 1278, 1404, 873, 657 кГц) за допомогою старих приймачів а також на розкодованих супутникових каналах за такими параметрами:

супутник: Hotbird 13;
частота: 11 219 МГц;
поляризація: H (горизонтальна);
символьна швидкість: 29 900;
корекція помилок: FEC 3/5.

Вже у липні Центр протидії дезінформації повідомив про те, що російські окупанти почали поширювати у соцмережах фейкові повідомлення від СБУ. В них йдеться про те, що в Україні “з’являються нові правила, тому всі дзвінки будуть записуватись, а також всі месенджери будуть моніторитись”. Таким чином росіяни мали за мету здійснити психологічний тиск на українців та дискредитувати керівництво країни.

З жовтня Служба Безпеки України неодноразово фіксувала фішингові розсилки електронних листів нібито від її імені. На перший погляд вони здаються правдоподібними, однак викладені у цих листах дані свідчать про їхню фейковість.
Зокрема, зловмисники від імені Ситуаційного центру Департаменту кібербезпеки СБУ повідомляли про розробку спеціалізованих програм для посилення кіберзахисту та знищення вірусів, пропонуючи завантажити їх нібито з офіційного вебсайту СБУ.

У відомстві повідомили, що Ситуаційний центр Департаменту кібербезпеки СБУ не здійснює жодних розсилок щодо будь-якого програмного забезпечення.

У червні цього року росіяни розсилали на електронні адреси листи, які нібито стосуються збільшення відпусток для військовослужбовців, авторства нібито майора Семена Петрова.

У посланні зазначається, що роз’яснення Закону №9342 про доплати та збільшення відпусток для військових, який підписав Президент Володимир Зеленський, нібито міститься на сайті Міноборони України.

Фейкова розсилка про збільшення відпусток для військових

Пізніше ворог робив розсилку повідомлень на мобільні номери, що нібито Україна відключить українців на окупованих територіях Запоріжжя від зв’язку. Рішення нібито теж було ухвалене РНБО. Але жодних згадок про це на офіційній сторінці не було. Навіть навпаки – від самого початку великої війни Україна не обмежувала можливості отримання послуг мобільного зв’язку та інтернету для громадян, незалежно від місця їх проживання.

У серпні ворог розповсюджував фейкову платіжку нібито від українського “Нафтогазу”, у якій за передачу інформації про колаборантів або ухилянтів пропонували “знижку” на оплату послуг компанії. Пропагандисти просто взяли вже існуючу платіжку та додали до неї фейковий QR-код із надписом: “Ви можете отримати знижку на оплату послуг, якщо розповісте про колаборанта або ухильника за допомогою бота”.

Фейкова розсилка росіян. Фото: Центр протидії дезінформації

Як не стати жертвою подібних вкидів
По-перше, радимо вам знайти офіційну сторінку компанії чи відомства, від імені якої розповсюджувалась розсилка та перевірити чи є подібна інформація на ній.  

Отримавши сумнівний лист не відкривайте та не клікайте на файли, додані до нього, та на посилання в самому листі. За можливості помічайте такий лист, як фішинг. Якщо лист прийшов на службові адреси електронної пошти, повідомте про це відповідний підрозділ кібербезпеки та, за можливості, надайте цю інформацію Команді реагування на кіберінциденти https://cert.gov.ua/contact-

А якщо ви все ж таки перейшли за посиланням  – перевстановіть операційну систему вашого комп’ютера та повідомте про це СБУ за телефоном: 0 800 501 482 та на електронну пошту: callcenter@ssu.gov.ua».