На окупованих територіях Донеччини підтримують Путіна? Розбираємося з черговим горе-фейком Росії

4 січня російські медіаресурси опублікували новину, що т.зв. ДНР стала одним із найактивніших регіонів зі збору підписів на підтримку висування Володимира Путіна як кандидата на президентських виборах 2024 року.

РосЗМІ повідомили, що, мовляв, на декількох локаціях працюють волонтери від різних волонтерських організацій, і 4 січня у “ДНР” підготували до відправки першу партію підписних листів на підтримку Путіна.

Сьогодні журналісти “Pro100Media” спробують розібратися якою насправді є підтримка російського диктатора на окупованих територіях та як виникають ці сумнівні підписи.

Нагадаємо, 8 грудня Путін оголосив  про намір балотуватись у президенти РФ у 2024 році. Багатоденні вибори відбудуться з 15 по 17 березня. ЦВК Росії також призначила так звані вибори президента РФ на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей.

Скриншот з російського медіаресурсу

Як насправді збираються підписи

У грудні у Центрі національного спротиву повідомили, що з метою створення ілюзії підтримки жителів тимчасово окупованих територій, РФ збирає підписи на підтримку Путіна. “Волонтери” обходять будинки місцевих у супроводі російських військових. Таким чином, попри примусовість збору підписів серед працівників “держустанов”, росіяни зібрали 5 тисяч підписів. На вулицях Донецька, Маріуполя та інших окупованих міст уже розвішано 40 тис. плакатів про вибори.

На вулицях Донецька, Маріуполя та інших окупованих міст уже розвішано 40 тис. плакатів про вибори. Фото: із відкритих джерел

На окупованій частині Донеччини створили комісії та агітаційні групи, а також проводять облік місцевих жителів. А якщо місцеві відмовляються співпрацювати з окупаційною владою до регіону привозять росіян. З них планують формувати лояльні комісії для проведення так званих виборів.

Більшість відкритих точок для збору підписів стоять без черги, але “агітбригади”, завезені з Росії, працюють на держпідприємствах та інших бюджетних закладах. В ЦНС наголосили, що в примусовому порядку працівників змушують підписувати юридично нікчемні папірці. Весь процес триватиме до кінця січня й має продемонструвати лояльність місцевого населення до Путіна.

«Молоді фанати путінського режиму будуть створювати масовку, працювати “спостерігачами” та допомагати організовувати вкидання бюлетенів. Попередньо, окупаційна адміністрація склала план кількості “волонтерів”. Допомагати проводити фарс, який й так ніхто не визнає у світі, будуть гастролери з “Юнармії”, “волонтери-медики” та “рух перших” — всі ці організації фінансуються кремлем», – інформує ЦНС. 

Також у Центрі національного спротиву повідомили, що росіяни шукають фейкових спостерігачів.  Наголошується, що наразі «місцеві центри» формують перелік колаборантів, які виконають роль спостерігачів у березні 2024 року.

Директор Центру стратегічного розвитку територій із Мелітополя Андрій Орлов розповів в інтерв’ю виданню «Новини Приазов’я», що у великих населених пунктах, таких, як Маріуполь російська передвиборча кампанія у розпалі. Агітатори розповідають, що треба йти на вибори й голосувати за Путіна та зауважують, що в Росії все добре, тому вони мають можливість проводити проводимо вибори на “нових територіях РФ”, нав’язуючи думку, що ці території ніколи не повернуться до складу України. Орлов також вважає, що Росія буде застосовувати силові методи, аби змусити жителів окупованих територій взяти участь у псевдоголосуванні.

Кремль завозить на ТОТ України росіян не лише для постановки процесу «виборів», а й для імітації процесу «державотворення», вважає представник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов. Він зауважив, що всюди, де потрібно імітувати процес державотворення привозять  росіян. Так буде і на псевдовиборах президента.

Андрій Орлов

Цікаво, що президент РФ  схвалив зміни до закону про президентські вибори, встановивши обмеження на висвітлення у ЗМІ.  Документ уточнює, що вибори президента Росії у разі запровадження воєнного стану на частині території можуть проводитися там відповідно до статті 10.1 закону “Про основні гарантії виборчих прав та права на участь у референдумі громадян Росії”. Нагадаємо, що воєнний стан зараз запроваджено зокрема й на окупованих територіях Донеччини.  

Зміни також стосуються заборони допуску на засідання виборчкомів представників ЗМІ, які працюють лише на підставі трудового договору. Заборонене ще й проведення фото- та відеозйомки на виборчих дільницях. Це можуть робити лише представники акредитованих ЗМІ.

Як ставляться до росіян на окупованих територіях

Представник ГУР Андрій Юсов розповів, що українці на окупованих територіях сприймають росіян як окупантів, а Росію – як агресора, тому не підтримують будь-які злочинні дії та відторгають їх, чекаючи на звільнення.

Натомість піарники політичної партії Путіна “Єдина Росія” активно поширюють наратив про те, що на ТОТ їх підтримує молодь, яка готова навіть вступити до партії. Розповідають, що до складу “єдиноросів” повним складом вступають окупаційні адміністративні та політичні органи.

Росіяни також пояснюють, чому мешканці окупованих населених пунктів нібито підтримують “Єдину Росію”. На думку пропагандистів, це, тому що українці на окупованих територіях підтримують курс Володимира Путіна, тому і його партію.

Конференція партії Путіна “Єдина Росія” на окупованій території. Скриншот з російського youtube-каналу

Насправді Росію підтримує дуже маленький відсоток населення на ТОТ. Тому що, на відміну від більшості росіян, розуміють: проведення подібних виборів – фарс, а проводити їх в окупації – дивно, з точки зору виборчого законодавства.

До того ж голосування в населених пунктах, де частково немає води, електрики,  опалення, «падає» інтернет та телефонний зв’язок не дуже надихає на очікування щасливого майбутнього. Така ж сама ситуація у зруйнованих Росією населених пунктах, таких як Мар’їнка чи Маріуполь. А те, що значна кількість мешканців окупованих територій має українські паспорти та, по суті є громадянами іншої країни, додає абсурду заходу.

Діють на території Донеччини й партизанські організації. Це, наприклад,  рух “Жовта стрічка, яка таємно чинить опір російській окупації, непомітно вивішуючи жовті стрічки. Вони малюють проукраїнські графіті, зривають та спалюють  російські пропагандистські плакати. Телеграм-канал “Жовтої стрічки” об’єднує українців, які перебувають під російською окупацією.

Листівка “Жовтої стрічки”. Фото з відкритих джерел

Також можна відмітити рух спротиву “Зла Мавка”, який виник в лютому 2023 року в Мелітополі. Активістками “Мавки” є понад сотня жінок, які розклеюють листівки, поширюють інформацію тощо.

Плакат “Злої Мавки”. Фото з відкритих джерел

Як ставляться до російських псевдовиборів у Європі

Європейський Союз засудив плани Росії провести “президентські вибори” на тимчасово окупованих територіях України, а також не визнає результатів такого “вибору”

Як заявив головний дипломат ЄС Жозеп Боррель, так звані “вибори” грубо порушують Статут ООН та незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Росія не має жодних законних підстав для будь-яких таких дій на міжнародно визнаній території України.

Жозеп Боррель

В Міністерстві оборони Британії розповіли як Росія збирається проводити “вибори” президента на окупованих територіях України. Про це Міноборони написано в щоденному звіті в соцмережі Х (Twitter).

“Як і у випадку з регіональними виборами у вересні 2023 року, голосування на президентських “виборах” на підконтрольних Росії українських регіонах не буде ані вільним, ані чесним. Російська влада використовуватиме методи, включаючи суттєві фальсифікації виборів та залякування виборців, щоб забезпечити перемогу Володимира Путіна зі значним відривом від конкурентів”, – зауважили в МО Британії.

Повідомлення зі сторінки МО Британії в соцмережі Х

Раніше Президент України Володимир Зеленський закликав не визнавати результатів майбутніх виборів президента РФ. Він поставив під сумнів демократичність голосування в Росії, та додав, що “дуже хотів би, щоб Захід сам розумів”: що підсумки виборів у РФ будуть нелегітимними.

Крім того, в  МЗС України наголосили, що включення голосів, отриманих на тимчасово окупованих територіях України, поставить під сумнів законність всього результату президентських виборів в Росії. Тобто  результати цих псевдовиборів будуть юридично нікчемними. В Міністерстві закордонних справ зауважили, що проведення російських виборів в Україні порушує Конституцію та законодавство нашої держави, норми та принципи міжнародного права, зокрема Статут ООН. МЗС також закликало іноземні держави не надсилати своїх громадян як спостерігачів на ці псевдовибори та додали, що для тих, хто братиме участь, передбачена кримінальна відповідальність згідно з українським законодавством.

Міністерство закордонних справ України також закликало міжнародну спільноту рішуче засудити намір Росії провести президентські вибори на ТОТ і накласти санкції на усіх причетних до їх організації та проведення.