Краматорка Каміла Грищенко: про перемогу у чемпіонаті Британії зі швидких шахів, тренування та захоплення  

У квітні цього року краматорка Каміла Грищенко стала чемпіонкою Британії зі швидких шахів серед жінок.  

Взагалі серед здобутків нашої землячки – перше місце серед дівчат до 16 років на Чемпіонаті Європи зі швидких шахів (Румунія, 2018 р.); третє місце серед дівчат до 17 років на Чемпіонаті світу серед школярів (Туреччина, 2019 р.); перше місце у складі дівочої команди на Чемпіонаті світу серед команд школярів з шахів (Вірменія, 2019 р.); перше місце серед дівчат до 18 років на Чемпіонаті світу з блискавичних шахів (Іспанія, 2019 р.); друге місце серед жінок на Чемпіонаті світу з вирішення шахових композицій (Греція, 2021 р.); взяла першу норму Жіночого міжнародного майстра (Англія, 2022 р.); друге місце серед жінок на 45th World Congress of Chess Composition (Об’єднані Арабські Емірати, 2022 р.); перше місце серед жінок на Open Solving Tournament of WCCC (Об’єднані Арабські Емірати, 2022 р.); перше місце серед жінок на 96th Caplin Hastings International Chess Congress (Masters). Також Каміла – багаторазова переможниця та призерка чемпіонатів з шахів Донецької області та України, має звання майстра спорту України з шахів. 

Через війну Каміла змушена була залишити рідне місто та переїхати до Англії, де продовжує тренування та спортивну кар’єру. Про це і не тільки дівчина розповіла журналісту “Pro100Media”.  

Коли ти вирішила поїхати з Краматорська?  

20 березня ми з мамою прийняли рішення виїжджати за кордон, до Англії. Ми вирушили на вокзал 22 числа, напередодні була неспокійна ніч, в результаті ворожого обстрілу були пошкоджені колії у Слов’янську. Ми боялися, що не зможемо виїхати, тому що були плани виїжджати саме поїздом. 

Як пройшла евакуація?  

Коди ми приїхали на краматорський вокзал, я була дуже здивована. Якщо чесно, то я ніколи не бачила таку кількість людей на нашому вокзалі, ще й з такими тривожними емоціями на обличчях. Волонтери робили все можливе, щоб все було цивілізовано, та кожен зміг виїхати якомога раніше. Коли вже сіла у поїзд, я, чомусь, не мала страху, тільки мету, що треба спокійно доїхати до Львова. В плацкарті ми познайомилися з різними людьми, кожен з них розповів свою історію. Нас було десь 12 людей на 1 плацкарт, трохи забагато, але для кожного було місце де присісти. Їхали тривожно, були постійні зупинки через загрозу атак зі сторони РФ, ніч безсоння. Але завдяки складу поїзду Укрзалізниці та ЗСУ ми доїхали цілі та неушкоджені. 

Чому вибрали саме Британію?  

Напередодні нашого рішення щодо виїзду була започаткована спонсорська схема між Британією та Україною. Ми познайомилися з чудовою людиною Andrei Ciuravin, саме через нього в нас була розмова з Англійською Федерацією шахів, яка допомогла нам знайти прихисток в Англії, та знайти людей, які б змогли нас прийняти.  

Але перш за все, ми поїхали до Румунії, чекали там візу. Тут також не обійшлось без Andrei Ciuravin та Шахової Федерації Румунії. Нам надали житло та харчування на весь час очікування візи. Хочу сказати окреме дякую Mihail Martin та його дружині Maria Yugina, вони допомогли не тільки мені з мамою, а ще й багатьом українцям знайти прихисток в Румунії та відчути круту та дружню атмосферу в такі тяжкі часи. Тож одразу як ми отримали візу, білети були куплені. Хочу зауважити, що білети купили саме наші англійські спонсори. 

Ми приземлилися в Англії з відчуттям легкості, що ми нарешті дісталися пункту призначення. Нас зустрів голова сім’ї John Ashworth з обіймами та дуже теплими емоціями. Ми приїхали в дуже затишне містечко Чичестер на півдні Англії,  зустрілися зі всією сім’єю Ashworth. Вони нам допомагали розв’язувати питання з документами та й взагалі намагалися зробити так, щоб ми почувалися як вдома та знали що ми зовсім не самотні. Крім того, хотілось б додати, що сім’я Ashworth є спонсорами багатьох шахових турнірів, і завжди мене підтримують в боротьбі за титули. 

Також, я дуже хотіла б подякувати Aga Sapkowska Milewska. Вона директор в Англійській шаховій федерації, а також є радником в жіночій комісії в Європейському Шаховому Союзі. Вона мені дуже допомогла та продовжує допомагати та підтримувати не тільки в шаховому житті, але і в повсякденні. Вона розвиває жіночі шахи всіма силами, намагається допомагати як тільки може, віддає своїй справі всю себе. Я дуже рада познайомитися з цією людиною, вона імпонує мені своїм стилем досягати те, чого ти дійсно хочеш і робити все що треба, попри всі незгоди. 

Де та в яких умовах ви живете зараз?  

Ми знали заздалегідь, що ми хочемо жити незалежно ні від кого. Ми дуже вдячні сім’ї яка нас прихистила, але ми розуміли що після 6 місяців просто хочемо йти далі, та будувати своє життя самостійно. З листопада минулого року ми живемо в місті Кінгстон-апон-Галл, це північ туманного Альбіону. Працюємо та орендуємо житло самостійно. 

Чи виходило у воєнний час готуватися до змагань?  

Шахи були зі мною протягом всієї подорожі до Англії, так я могла відволіктися та заспокоюватися. Особливих умов для тренувань шахістів не потрібно, займатися можна навіть без шахової дошки, все є в голові, тому я намагалася і намагаюсь тренуватися кожен день. 

Чи з’явились у Британії нові захоплення? 

Наразі я студентка Донбаської Державної Машинобудівної Академії – третій курс за спеціальність “Комп’ютерні науки”. Маю на меті вступ до англійського вишу. Мовного бар’єра не маю, можу вільно розмовляти англійською, ще до війни вивчала англійську та хочу складати іспит на рівень С1. Я маю декілька вихідних, у понеділок та вівторок, зазвичай ці дні я намагаюсь виділяти для навчання, шахів, спілкування с друзями, іноді допомагаю в Українську ком’юніті міста. Я працюю в барбершопі адміністратором.  

 Розкажи про чемпіонат Британії зі швидких шахів: як готувалася до змагань?  

Чемпіонат Британії зі швидких шахів був досить насичений для мене. Були сильні суперники, цікаві партії та напружена змагальна атмосфера, а я це люблю. Мій перший тренер Андрій Корницький, і я завжди буду йому вдячна за все що він зробив для мене. Але наразі мене тренує Andrei Ciuravin, мені подобається його підхід до тренувань. На чемпіонат ми їздили разом, він мене підтримував не тільки в шаховому плані, але й морально, після кожної партії був поверховий аналіз, що було не так, і як було б краще, або навпаки. Як і в більшості випадків, до останнього моменту я не була впевнена чи буде в мене перше місце, тому боротьба йшла до останнього. 

У яких змаганнях ще брала участь за останній рік? 

Минулої осені я перейшла до Англійської Федерації Шахів. Мене запросили грати за клуб, є фінансування змагань. Протягом року я брала участь у декількох турнірах на норму Жіночого Міжнародного майстра, наразі маю один бал. Також брала участь в таких змаганнях як: Open Solving Tournament of WCCC (first place, UAE 2022), 45th World Congress of Chess Composition (second place, UAE 2022), UK Open Blitz Finals (third place, 2022).  

На твій погляд шахи в Англії більш розвинений вид спорту, ніж в Україні? 

На мою думку, в Україні шахи мали державну підтримку, це вилилося в наявність спеціальних шкіл, спортивних академій та результатів на міжнародній арені. В Англії ж шахи мають більше соціальних програм таких як: Chess in school Chess in prison Тобто я маю на увазі, що в Україні шахи більше професійний спорт, а в Англії – більш соціалізований проєкт, більш масовий. 

Я вважаю, що обидві системи вирощують здібних та талановитих шахістів, і не можу сказати, що англійська сторона більш розвинена в цьому виді спорту ніж українська, чи навпаки. 

Чи плануєте ви повертатися в Україну? 

Якщо чесно, то я не можу нічого сказати з приводу повернення в Україну, тому що ніхто не знає що буде завтра. Я просто сподіваюсь і вірю в нашу скорішу Перемогу! Слава Україні! 

partner

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”