Краматорськ у ритмі шістдесятих: цікаві факти про життя нашого міста

Краматорськ 1960-х років – це час, коли наше місто остаточно закріпило за собою статус одного з ключових промислових та культурних центрів Донеччини. Це був період інтенсивного росту та модернізації, коли Краматорськ бурхливо розвивався, а його жителі зазнавали значних змін у своєму повсякденному житті. Шістдесяті роки минулого століття змінили архітектурний образ нашого міста та його культурне життя. Сьогодні журналісти “Pro100Media” запрошують вас у подорож у минуле Краматорська 1960-х років, яка відкриє завісу над цікавими фактами та яскравими особистостями того часу.

Цікаву інформацію про Краматорськ 1950-х читайте за посиланням

У 60-ті рр. адміністративний центр перенесли зі Старого міста до Соцміста. Тоді для місцевих мешканців Краматорськ став провісником і втіленням мрії про щастя і мирне життя.

Бульвар на проспекті Миру, 1969 рік. Фото з відкритих джерел

У 1960 на тодішній вулиці Вознесенського був побудований перший великопанельний будинок на 60 квартир. Під’їзди нумерувалися справа-наліво.

60-квартирний будинок в Краматорську

Також у 1960 році Краматорська вечірня філія Сталінського ордена Трудового Червоного Прапора індустріального інституту ім. М. С. Хрущова реорганізовується в Краматорський вечірній індустріальний інститут. До складу вечірнього інституту тоді увійшли три факультети: механічний, будівельний та металургійний.

КІІ. Фото: медіагрупа “Академія”

У 1962 році в краматорській пресі була опубліковане оповідання Олега Плуталова “Я люблю тебе так…”. Письменник народився в Росії, але у юному віці переїхав до Краматорська разом з матір’ю. Плуталов здобув освіту в Краматорському машинобудівному технікумі на факультеті “Промислове та цивільне будівництво”, але згодом віддав перевагу журналістиці та літературній творчості. Він також брав активну участь у місцевому літературному об’єднанні під керівництвом поета Миколи Рибалка.

На момент написання історії “Я люблю тебе так…” Плуталову було 26 років. Твір, написаний російською мовою, складається з шести частин і розповідає про взаємини між хлопцем та дівчиною. Автор також проводить паралелі між радянськими та німецькими нацистськими спецслужбами, вказуючи на схожість їхніх злочинних режимів.

Оповідання “Я люблю тебе так…” на літературній сторінці “Краматорської правди”. Фото з відкитих джерел

Після публікації цієї історії Плуталов зіткнувся з критикою з боку партійних чиновників, які звинувачували його в відступі від соціалістичного реалізму. Його оповідання мало антисталінську та антирепресивну спрямованість, що призвело до його численних проблем з КДБ. Порада колег вступити до партії врятувала його від подальших утисків.

У 1960-х роках Плуталов продовжив писати фейлетони та драматургію для театру Данко.

Олег Плуталов

У 1962 році на 70 гектарах землі колгоспу «Ясногорівський» був закладений завод «Енергомашспецсталь». Через рік почалося будівництво насосної станції, заводоуправління, блоку №4, складу обладнання та їдальні. У 1965 була зроблена перша в історії заводу плавка в невеликій печі потужністю всього лише 50 кг в цеху металургійної оснастки. Пізніше вступила в експлуатацію електропідстанція на 220/110/35/6 кВ та прийняла перших відпочивальників турбаза «Липа» на березі Сіверського Донця. У 1967 році почав давати продукцію киснево-компресорний цех, побудовано дитячий садок № 56 «Сонечко» на 140 дітей на бульварі Машинобудівників.

Вид на завод Енергомашспецсталь з висоти пташиного польоту

У 1962 році в будинку по вул. Вознесенського, 33 було запалено перший побутовий газ.

Також у 1962 році у Соцгороді відкрила свої двері школа № 24. Її фасад вирізнявся завдяки мозаїчному панно. Цей художній підхід до оформлення шкіл став популярним і був застосований надалі в багатьох навчальних закладах, як у Краматорську, так й в інших містах. За цим проєктом було зведено понад 500 шкіл, проте першою з них стала саме школа у Краматорську.

Краматорська школа № 24, 1962 рік. Фото з відкритих джерел

У 1964 році Краматорськ потерпав від серйозної стихійної катастрофи – руйнівної повені. Внаслідок цього природного лиха місто зазнало великих збитків. Після цього в Краматорську почали зводити нові мости.

Повінь 1964 р. у Краматорську. Фото з краєзнавчого Форуму газети “Поиск”

У 1965 році в місті з’явилася головна архітектурна прикраса міста – Палац культури і техніки НКМЗ. Він є найбільшим палацом культури в Україні. Палац має загальну площу 15 тисяч кв. метрів.

Будівництво ПКіТ НКМЗ, початок 1960. Фото з відкритих джерел

Будували його майже 10 років, до сьогодні будівля повністю зберегла у своєму дизайні стиль сталінського неокласицизму, який на той момент вже майже 10 років перебував під забороною. Фасад палацу оздоблюють колони, а стіни облицьовані плиткою з інкерманського каменю.

У 1967 в Краматорську збудували так званий «курятник» – експериментальний будинок галерейного типу, «будинок молодят», який виявився невдалим, перетворившись на «будинок для людей похилого віку», а пізніше став нежитловим притулком для десятків контор.

“Курятник” в Краматорську. Фото з відкритих джерел

Крім того, у 1967 відкрився міський музей. Починався музей з декількох сотень експонатів, а сьогодні його фонди нараховують понад 18 тисяч одиниць основного фонду.

Музей історії Краматорська розповідає про непростий історичний розвиток нашого міста, його трудові й культурні надбання та жителів. До початку повномасштабного вторгнення щорічно музей відвідувало близько 20 тисяч людей. Експозиція музею була розташована в 7-ми залах.

Експонати краматорського мыського музею

У 1968 до 100-річчя міста в Краматорську збудували першу десятиповерхівку за адресою Двірцева, 4 (поряд з ЦУМом)

У 1969 році в Краматорську вступив до дії електроламповий завод “Альфа”. Електроламповий завод спеціалізувався на виробництві спеціальних джерел світла – ламп, гірлянд, світлодіодів та високохудожніх виробів із кришталю. Довгий час завод був одним із лідерів виробництва ламп в Україні.

Електроламповий завод “Альфа”. Фото з відкритих джерел

Перший продовольчий магазин самообслуговування “Прогрес” також було відкрито у місті у 1969 на проспекті Миру.

У 1960-х механізми, створені на спецвиробництві НКМЗ, конструювалися вперше у світі та являли собою концентрацію потужного творчого інтелекту та найвищої відповідальності. Ці якості характерні для установника 8У0213 і триярусної кабіни обслуговування 8У216М – унікальних агрегатів, виготовлених для забезпечення польоту Юрія Гагаріна в космос.

У 1960-х механізми, створені на спецвиробництві НКМЗ, конструювалися вперше у світі

Надалі НКМЗ супроводжував своїм обладнанням всі космічні старти СРСР, зокрема успішні пуски ракети-носія “Протон”, що доставила станції “Салют” і “Мир” на навколоземну орбіту.

Обладнання НКМЗ супроводжувало всі пуски ракети-носія Н-1, не давши у забезпеченні проблемного апарату жодного збою.

У 1960 роки СКМЗ освоїв випуск великого переліку прокатно-оздоблювального та прецизійного обладнання: стани холодної прокатки, прецизійні стани плющильні, агрегати різання гарячекатаних смуг, смуг з алюмінію, кольорових металів і сплавів; профілегибочні агрегати та турбінні стани; окремі правильні та різальні машини для листових та сортових станів. Продукцію з маркою «СКМЗ» відвантажували на експорт до Індії, Пакистану, Польщі, Угорщини, Болгарії, Кореї, Японії, Ірану, Туреччини та інших країн.

Панорама заводу СКМЗ

“Невтомний творець” – так в Краматорську часто називали Павла Івановича Мостового, голову виконкому міської Ради депутатів трудящих, який працював на цій посаді з 1965 по 1970 рік. Павло Іванович зробив значний вклад у розвиток міста, залишивши незабутній слід у його історії та в серцях краматорців. Завдяки його енергійній роботі, наше місто перетворився на сучасне.

Павло Мостовий