“Наука. Дослідження. Знання”. Цікаві факти про Донбаську державну машинобудівну академію, які ви могли не знати

Донбаська державна машинобудівна академія – невіддільна частина Краматорська. Але далеко не кожен студент і навіть корінний краматорець знає, що криється в історії навчального закладу, який навіть під час війни та вимушеної евакуації продовжує розвиватися та досягати висот у багатьох сферах діяльності. 

“Pro100Media” пропонує вам кілька цікавих фактів про навчальний заклад, якому в цьому році виповнюється 71 рік.

1.Донбаську державну машинобудівну академію було створено на базі Краматорського індустріального інституту (КІІ)

КІІ. Фото: медіагрупа “Академія”

Історія вишу почалась у 1952 році, коли  в Краматорську відкрили філіал Донецького політехнічного інституту. На його базі пізніше створили Краматорський вечірній індустріальний інститут, який згодом він був реорганізований у Краматорський індустріальний інститут. Машинобудівною академією інститут став лише у 1994 році.

У 1952 було лише дві кафедри: «Технологія та обладнання ливарного виробництва» та «Металознавство, технології та термічна обробка металів». Пізніше з’явилася кафедра інженерної графіки та філія кафедри хімії у складі загальноосвітніх кафедр. У 1955 році засновний перший факультет – будівельний.

КІІ у 1970-ті. Фото: медіагрупа “Академія”

2. На сьогоднішній день найбільша кількість студентів зі спортивними здобутками навчається на факультеті інтегрованих технологій та обладнання (ФІТО)

Зимова універсіада з бадмінтону, січень 2022. Фото автора

3. У 1994 році  академія була акредитована в цілому за четвертим рівнем з правом підготовки іноземних громадян. 

Загалом першими були студенти з В’єтнаму. Вони вступили до КІІ наприкінці 1980-х років. На початку 1990-х у ВНЗ вчилися ще й китайські студенти. 

У ДДМА згадують, що китайці тоді забирали до себе в кімнати всіх безпритульних собак, яких знаходили. Тому на поверхах стояв сморід, а багато речей були зіпсовані. Після бесіди з китайцями всі тварини були відпущені на волю.

А при зустрічі Нового 1995-го року китайські студенти, дотримуючись традицій своєї країни, намагалися розбити об стіну пляшки від шампанського. Їм довелося ремонтувати пошкоджену стіну власним коштом.

Також у 90-х у виші навчалися студенти з Йорданії. 

4. У 2005 році в Академії з’явилася власна символіка: герб, гімн, прапор. Була затверджена й символіка факультетів.

Герб ДДМА

5. Напис на гербі Академії «Scientia investigation cornitio» перекладається як “Наука дослідження знання”.

6. Перше правило Кодексу честі студента ДДМА: “Студент ДДМА прагне стати гідним громадянином своєї Батьківщини”.

Вид з вікна ДДМА. Фото автора

7. У КІІ був свій театр пантоміми.

Він виник у 1981 році та мав назву «МІМ», Його керівником став студент Сергій Самарський, якій після закінчення навчального закладу керував відомим театром «Сусіди». Ще одним учасником колективу є Вадим Набоков, який є відомим актором.

8. Перший номер газети “Академія” було випущено 17 грудня 1999 року. На сьогодні редакція стала медіагрупою «Академія»

9. Академія в Краматорську має три гуртожитки на 980 місць.

Гуртожиток № 2 ДДМА, фото автора

Перший з них збудували у 1965 році. Але студентів було настільки багато, що вже у 1971 відкрився другий, а у 1979 почалось будівництво гуртожитку № 3.

Студентський гуртожиток № 3. Фото: медіагрупа “Академія”

10. Засновником галузевої науково-дослідної лабораторії підвищення надійності важких токарних верстатів став всесвітньо відомий вчений Григорій Хаєт.

Лабораторія стала центром наукових досліджень в області різання металів та була відома навіть за кордоном. Крім тог Хаєт був засновником кафедр «Технологія машинобудування», та  «Металорізальні верстати та інструменти».

Лабораторні роботи в лабораторії електротехніки. 1970-ті роки. Фото: медіагрупа “Академія”

11. В академії ведеться підготовка за 17 спеціальностями IV рівня.

Основними структурними підрозділами академії є факультети денної форми навчання: автоматизації машинобудування та інформаційних технологій, інтегрованих технологій і обладнання, машинобудування, економіки та менеджменту; відділення заочної та післядипломної форми навчання; навчальний центр, технікум і коледж.

12. У 2003 році Академія нагороджена Почесною грамотою та знаком Кабінету Міністрів України.

13. Академія має 2 спортивно-оздоровчих табори на березі річки Сіверський Донець на 312 місць. Вони мають назви “Промінь” та “Тиша”. Збудовані вони у 1971 та 1972 році відповідно.

До речі, у спортивно-оздоровчому таборі «Промінь» у 1986 році розміщали переселенців із Чорнобиля після трагедії на АЕС.

Будівництво спортивного-оздоровчого табору «Промінь». Фото: медіагрупа “Академія”

14. До 2003 року у 6 корпусі академії працював Комбінат студентського харчування.

До евакуації ДДМА у 2022 році у приміщеннях їдальні була розташована кафедра «Основ конструювання машин». 

До його складу входили: студентська їдальня, великий зал для прийому їжі, кондитерський цех, крамниця напівфабрикатів, дієтична їдальня, овочевий, м’ясний цехи та великі склади. В той час комбінат забезпечував харчуванням усі навчальні заклади міста.

15. У 2006 році академія увійшла до складу 50 найкращих українських вишів, які розпочали експеримент із впровадження болонської системи навчання.

Обговорення зі студентами болонської системи навчання. Фото: медіагрупа “Академія”

16. Актова зала ДДМА в Краматорську може одночасно запросити до себе 600 людей.

17. Концерт-знайомство з талантами студентів “Дебют” було започатковано у 1970-ті роки.

Проводилась у ДДМА й низка інших традиційних заходів. Це: «З гітарою в бою» для читців та гітаристів,  Новорічне свято, КВК,  Студентська весна.

Конкурс “Містер і Міс Академія”, фото автора

18. Перший музичний гурт КІІ мав назву ВІА «Крамарі». Його було створено у 1971 році.

ВІА “Крамарі”. Фото: медіагрупа “Академія”

19. У 1987 в КІІ проводився II рок-фестиваль Краматорська. Тоді колектив вишу ВІА «Вояж» посів 2 місце. 

ВІА «Вояж». Фото: медіагрупа “Академія”

20. Для збереження пам’яті про загиблих під час війни в Афганістані у першому корпусі було встановлено пам’ятний обеліск.

На війні загинуло три студенти академії, багатьох студентів денної форми навчання направляли туди через демографічну кризу.

21. У Краматорську машинобудівна академія має 6 корпусів, але навчання студентів відбувалося лише у 1,2,3,4 та 6, а 5 корпус довгий час не використовувався. У 2015 році, після окупації Макіївки, його було передано у користування  Донбаської Національної Академії Будівництва та Архітектури (ДонНАБА)

Спортивна зала ДДМА. Фото автора

22. У 1960-тих в стінах КІІ виник славнозвісний студентський клуб (СК). 

Тоді професійних керівників не було, але були  ініціативні студенти та викладачі. Багато учасників СК після закінчення ВНЗ продовжували займатися творчістю у складі самодіяльності міських підприємств.

У 80-х студклуб КІІ розростається до 300 осіб. Його навіть почали називати «Краматорским институтом искусств» та придумували всілякі творчі кафедри.

23. У 2021 році академія стала одним з лідерів серед краматорських меценатів.

На  початку літа ДДМА приєдналася до волонтерської акції зі збору коштів для 93-ї механізованої бригади для придбання двох безпілотних літальних апаратів.

24. На цьому фото три ректори, які зробили великий внесок в історію КІІ та ДДМА.

Три ректори КІІ та ДДМА. Віктор Потапкін, Григорій Єжов та Лев Соколов. Фото: медіагрупа «Академія»

Ліворуч – ректор Краматорського індустріального інституту, а потім Донбаської державної машинобудівної академії з 1989 до 2003 року Віктор Потапкін. За його каденції КІІ став Донбаською державною машинобудівною академією та в навчальному закладі збільшилась кількість спеціальностей.

У центрі – ректор Краматорського індустріального інституту з 1962 до 1970 Григорій Єжов. За його каденції відбулось будівництво корпусів №2, 3, 4, гуртожитків, двох оздоровчо-спортивних таборів. Григорій Іванович у минулому був фронтовиком, як командир розвідувального взводу він 18 разів ходив за лінію фронту.

Праворуч –  Лев Соколов, який підтримував студентські об’єднання, опікувався умовами праці, побуту і відпочинку студентів. Він був ініціатором будівництва  Комбінату студентського харчування.