На Донеччині зросла кількість пожеж на відкритих територіях, одна з причин – підпал сухостою

За цей рік на Донеччині кількість пожеж на відкритих територіях значно зросла. Якщо торік було 29 займань, то цьогоріч вже – 181. Підсихання сухої трави, відсутність дощів, людська недбалість та випалювання сухої рослинності, – це основні причини появу вогню на відкритій місцевості. Про це під час брифінгу повідомив інспектор відділу пожежної безпеки управління запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Донецькій області Сергій Лупол.

“Катастрофічними насідками спалювання сухих рослин є виникнення пожеж, які можуть перерости у великомасштабні пожежі. Швидкість поширенні пожеж надзвичайно висока. Тому локалізувати такі пожежі, на відкритих територіях, дуже важко. Для цього треба залучити велику кількість особового складу та техніки” – пояснив Сергій Лупол.

Спалювання сухостою шкодить не тільки людям, але й тваринам, які можуть загинути, бо не встигнуть втекти від полум’я, що поширюється з блискавичною швидкістю.

Під час горіння сухостою гине вся мікрофлора, що зазвичай бере участь у важливих біологічних процесах. Вогонь випалює земляний родючий покрив, на відновлення потрібно 5-6 років. До того ж у довкілля потрапляють шкідливі речовини для органів дихання.

Для паліїв сухої рослинності є два види покарання: адміністративне, так би мовити, копійкою. За шкоду довкіллю порушник заплатить щонайменше 3 тис.грн.

У перші дні весни у Покровському районі одна людина вже була притягнута до адміністративної відповідальності за спалювання сухостою.

“За випалювання: стерни, луків, пасовищ, ділянок із степовою та іншою рослинністю або ії залишків та опалого листя на землях с/г призначення, у смугах відводу автомобільних доріг і залізниць, у парках, інших зелених насадженнях та газонах, у населених пунктах – штраф складає від 3 тис. 60 грн. до 21 тис. 420 тис грн., але у разі вчинення таких дій на територіях природно-заповідного фонду – штраф складає від 6 тис.120 грн. до 30 тис 600 грн.” – зазначив інспектор відділу пожежної безпеки

І ще передбачена в окремих випадках кримінальна відповідальність. Від 5 до 10 років за ґратами, якщо загинули люди чи тварини.

“У разі знищення або пошкодження: лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав або її залишків на землях с/г призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом – карається штрафом від 91 тис. 800 грн. до 150 тис. грн. або обмеженням волі на строк від 3 до 5 років або позбавленням волі на цей же самий строк. Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки – карається позбавленням волі від 5 до 10 років”, – зауважив рятувальник.

Як пояснив інспектор відділу пожежної безпеки, опале листя, гілки дерев чи скошену траву з прибудинкової території необхідно вивозити на спеціальні полігони або на відведені для цього майданчики на підприємствах зеленого господарства. З сухої рослинності там готують компост для садових земель та інші органічні добрива.

Рятувальники нагадують про основні правила пожежної безпеки:

  • не спалювати суху траву або листя на присадибних ділянках, це може перерости у неконтрольоване горіння;
  • не розпалювати багаття поруч з сухою рослинністю та господарчими будівлями;
  • не розкидати недопалки та свічки на суху підстилку;
  • не залишати без нагляду розпалене багаття.