На Донеччині триває процес перейменування топонімів: краматорці можуть долучитись до обговорення нових назв вулиць міста

У Донецькій області 3 704 об’єкти топонімії, назви яких були пов’язані з символікою російської імперської політики, підлягали перейменуванню. Нині 2 898 вже мають нові назви. Не перейменованими залишились об’єкти на тимчасово окупованих територіях. Їх замінять одразу після деокупації. Процес зміни назв вулиць, парків, провулків обговорили на засіданні робочої групи з перейменування при Донецькій ОДА.

“Члени робочої групи прийняли рішення про перейменування географічного об’єкта Балка Червона (Покровський район). Свої пропозиції можна надавати на вебсайті облдержадміністрації. Робоча група працюватиме до 27 липня 2024 року”, – йдеться у повідомленні Донецької ОДА.

У Краматорську процес перейменування ще триває. Не замінили старі назви двох вулиць: 1 травня та Першотравнева. Також потребують заміни ще назви двох залізничних станцій. Про це журналістам “Pro100Media” розповів начальник Управління інформаційної політики та взаємодії зі ЗМІ Ігор Єськов.

“Дві вулиці у нас ще залишились та дві залізничні станції. Ми ці станції можемо перейменувати тільки після погодження з Міністерством інфраструктури, зараз запит надіслали, як тільки вони нам погодять, далі перейдемо до процедури громадських обговорень та перейменування. Тобто у нас залишились дві вулиці і дві залізничні станції не перейменованими”, – уточнив Ігор Єськов.

23 квітня почалися громадські обговорення щодо перейменування цих вулиць. Кожен житель міста може долучитись та запропонувати свій варіант. Зауваження та пропозиції подаються у письмовій формі або надсилаються електронною поштою, де потрібно вказати: ПІБ (фіз. особи) та адресу, номер контактного телефону, діючу та запропоновану назву вулиці, обґрунтування.

“У разі внесення пропозиції щодо присвоєння вулиці імені фізичної особи, ювілейної та святкової дати, назви і дати історичної події, до пропозиції необхідно додати коротке обґрунтування та інформаційну довідку про фізичну особу, ім’я якої пропонується присвоїти, ювілейну, святкову чи історичну дату або назву історичної події, назву якої пропонується присвоїти. У разі, якщо у фізичної особи, ім’я якої пропонується присвоїти вулиці, є родичі, необхідно також отримати їх письмову згоду на присвоєння імені”, – повідомила Краматорська міська рада.

Пропозиції можна надіслати протягом ЗО календарних днів з моменту оприлюднення повідомлення про початок обговорення:

  • у письмовому вигляді за адресою: 84301, м.Краматорськ, вул. Ювілейна, 44, управління з гуманітарних питань Краматорської міської ради;
  • листом на електронну пошту управління з гуманітарних питань Краматорської міської ради yprgpreserv@gmail.com.

Згідно закону “Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії” у Краматорську змінили назви бібліотек, що пов’язані з радянським минулим.  Міським книгозбірням залишили раніше присвоєні їм порядкові номери, а “Дитяча центральна бібліотека ім. О. Пушкіна” тепер називається “Дитячою центральною бібліотекою”.

Загалом у Краматорську в межах дерусифікації та деколонізації перейменували більше 300 вулиць, провулків й міський парк.

“У зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України, необхідністю проведення невідкладних заходів щодо перейменування вулиць, провулків та інших об’єктів, назви яких пов’язані з державою-агресором та/або її союзниками, комуністичним тоталітарним режимом, імперськими та радянськими ідеологемами, а також перейменування вулиць, провулків, що мають однакову назву, перекладені некоректно або не мають відповідника українською мовою в Краматорську змінено назву 307-и вулиць, провулків й міського парку”, – повідомила міська влад на сайті Крамради.

Громадське обговорення проводилось у період з 14 грудня 2022 року до 14 лютого 2023 року. Ось деякі приклади нових назв: вулиця Воронезька тепер носить ім’я українського поета Івана Дзюби, Дунаєвського тепер Гайдамацька (гайдамаки – народні повстанці на Правобережній Україні), Липецька тепер Липова, вулиця Любові Шевцової стала вулицею Незламності.

Читати також: Повний перелік вулиць, які перейменували у Краматорську