“У Польщі навіть на мінімалку  людина може дозволити собі зняти житло і забезпечити свої потреби” 

Про100медіа продовжує розповідати про країни, куди евакуювалися мешканці Краматорська. А також про те, що країни ЄС відрізняє від України. 

Сьогодні відмінності та цікавинки, які помітила за період життя в Польщі, розповідає краматорчанка Оксана Усачова. Багатодітна мама поїхала з дітьми з міста на початку війни. І вже добре вивчила країну та її особливості.  

Посилку можуть залишити сусіду 

Перше, що мене вразило, це пошта. Будь-які відправлення здійснюються кур’єрами. Поляки настільки не заморочуються, що якщо тебе немає вдома, посилку можуть залишити сусіду. В мене був випадок, коли надійшла посилка, мене не було вдома, курєр зателефонував і залишив на 1 поверсі в страховому бюро. Просто залишив. Прийшла донька, назвала своє прізвище і ій віддали посилку. Для мене це було дуже несподівано. Такий сервіс, коли ти не можеш бути впевненим, що ти отримаєш своє відправлення.  

За 15-16 робочих змін в Макдональдсі платять приблизно 2500 злотих 

Мені дуже подобається, те що, якщо людина працює і отримає навіть мінімальну заробітну плату, зараз йе 2500 злотих, то людина може дозволити собі зняти житло і забезпечити свої потреби.  

Так, мій син працює в Макдональдсі, у місяць в нього виходить 15-16 робочих змін, в нього виходить приблизно 2500 злотих. І він сам знімає та оплачує собі житло, купує собі продукти, одяг та ін. Я дуже радію цьому, адже він може сам себе забезпечити. 

Наприклад, в Україні, коли ти отримуєш мінімальну заробітну плату, ти не можеш на цю суму собі дозволити нормально харчуватися та ще й платити за житло. 

Поляки не люблять готувати 

Поляки, як і багато європейців, не люблять готувати. І вони із задоволенням витрачають кошти навіть на сніданок у кафе. На обід вони роблять доставку їжі, на вечерю купують щось готове вже. 

Деякі українці, які евакуювалися до Польщі, розпочали тут виготовляти вареники, пельмені та продавати. Але заморожені вироби такі не дуже користуються тут попитом, тому що полякам легше придбати вже готову їжу. 

Після 8 класу вступають до ліцею або технікуму 

Моя донька закінчила 8 клас польської школи. Тут діти після 8 класу мають можливість вступити до ліцею або технікуму. Моя донька вступила до технікуму за спеціальністю “графіка та дизайн”.  

Вона провчилася 1 семестр і вже настільки володіє програмами по дізайну, що в неї зявляються є перші клієнти. Це в корні відрізняє нашу систему освіти від польської, коли в нас на перших курсах дають багато теорії. Тут їй одразу дали ті інструменти, які дозволяють заробляти гроші. І тому до літа ми сподіваємося, що вона буде проходити практику в типографії, тому що оволодіє всіма необхідними знаннями для роботи. Це дуже добре. 

Перевести дитину до іншого класу не має ніякої можливості 

До школи у Польщі йдуть з 7 років. Українців, як правило, влаштовують класу, який менше, тобто якщо дитина у 8 класі, то тут йде до 7 класу. І таким чином дитина знаходиться у класі зі своїми однолітками. Також дітей можуть брати до школи на 2 класи попередніх. Так, моя донька, яка в українській школі у 8 класі, в польсьскій школі вона в 6 класі. В колим им приїхали вона була в 7 класі, а тут – у 5 класі. Сказали, що так легше адаптуватися. Я телефонувала до Міноствіти і мені сказали, що нічого страшного тут немає і в Польщі так і роблять, беруть іноземних дітей у молодші класи. Але по факту, якщо було б так, як в Україні, то вона вже б закінчувала польську школу і вступати до технікуму. А так вона знаходиться у 6 класі і ій потрібно ще 2 роки вчитися до закінчення. І перевести дитину до іншого класу не має ніякої можливості. Бо вся інформація про неї вже зібрана і задокументована. І для мене це було шоком, що ми не можемо перевестися до іншого класу. Бо коли ми сюди приїхали, то думали що на 2-3 місяці і поїдемо додому. Але війна, на жаль, ще не закінчилася, нам довелося затриматися. 

Гарні умови для відкриття свого бізнесу 

У Польші одні з найкращих умов у країнах ЄС для відкриття свого бізнесу. До біженців з України в них такі ж вимоги, як і до поляків. Країна дає пільговий період для оплати одного з найбільших податків. До того ж тут дуже багато програм, які надають кошти і на стартовий капітал і на розвиток бізнесу. Якщо ти вже став на цей шлях, то Польща буде допомагати. Дуже невелика кількість поляків займаються дрібним бізнесом. Вони краще підуть та попрацюють, чим мати такий головний біль. Тому саме багато українців відкривають тут перукарні, салони краси, чебуречні, точки з продажу їжі та ін. Тобто таке, в українців не має грошей великих для стартового капіталу, але вони готові розвивати бізнес. І тут дуже йде сильна підтримка.  

Моя подруга відкрила бізнес з продажу курки-гриль. І найбільше вона переживала за санітарну службу. Тому що в Україні, якщо представники служби прийдуть з перевіркою, то всі знають, що знайдуть багато приводів причепитися. І можливо навіть доведеться заплатити хабара, щоб тобі дозволили працювати. 

Так от у Польщі санстанція прийшла, то їх мета була не знайти недоліки, а допомогти у розвитку її бізнесу. Працівники зробили декілька зауважень, це так. Але більше надали порад, що зробити, щоб було краще. І вони сказали, якщо ви щось зробите не так і на вас буде якась скарга, то ми прийдемо і допоможемо все виправити. Так що до підприємців Польща дуже відкрита. 

120 днів достатньо, щоб знайти роботу і потім забезпечувати себе 

У Польщі не дуже гарні умови для розселення біженців у порівнянні з іншими країнами, як на мене. Для дорослих людей немає ніяких виплат соціальних.

Єдине що на 120 днів, є програма 40+. Люди такі мають право 120 днів мешкати безоплатно і їм надають харчування. Аргументує Польща це тим, що такого часу, для адаптації достатньо. Як і для того, щоб знайти роботу, працювати та забезпечувати себе самостійно. Також тут не потрібно для працевлаштування знати мову. Тут спокійно можна знайти роботу якусь просту. Дуже важко тут знайти себе лікарям, наприклад, або іншим спеціалістам. Бо їм потрібно підтверджувати свої дипломи і відповідати європейському рівню.  

Тут платять допомогу на дітей 500 злотих, це приблизно 100 євро. Але якщо матуся приїхала з маленькою дитинкою і вона не може вийти на роботу, бо дитина мала, наприклад, 2-3 рочки, то прожити на 500 злотих нереально. А якщо ти доросла людина і можеш працювати, то все в тебе буде добре, ти зможеш себе забезпечити. 

Поляки різні 

Одне з найбільших розчарувань – це те, що поляки різні. Тобто, коли я їхали від війни, то уявляла собі поляків толерантних, які махають українськими прапорами і взагалі нас чекають тут. Але все не так, вірніше не зовсім так, як я уявляла.  

У Польщі багато мешканців підтримують українців, допомагають, переживають і вірять у нашу перемогу. Але дуже багато байдужих людей. Є і такі, які не зупиняться, якщо захочуть тебе обдурити, користуючись тим, що ти не знаєш добре їх мови чи законів. 

partner

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”