Пожежі, що виникли після обстрілів знищили понад 182 гектри Лиманських лісів

Майже щоденно російські війська обстрілюють лісовий фонд Донеччини. Внаслідок чого суха лісова підстилка спалахує, наче сірник та виникають пожежі. Вогонь стрімко поширюється на великі площі, бо більшість соснових насаджень вже пошкоджені через бойові дії та поступово всихають. Тільки з березня цього року зафіксовано 34 випадки пожеж, які знищили понад 182 гектари Лиманських лісів. Про це повідомила пресслужба ДП “Лиманський лісгосп”.

“Для ліквідації пожеж на допомогу лісівникам приходять співробітники підрозділів ДСНС. Державна лісова охорона та рятувальники докладають усіх зусиль, щоб якнайшвидше ліквідовувати загоряння. Також часто бувають випадки, коли доводиться їздити на місця попередніх пожеж, щоб контролювати тління лісової підстилки та не допустити повторного спалаху вогню. Кожен день це новий виклик для державної лісової охорони. Через щоденні навмисні атаки окупантів, лісівники у постійній бойовій готовності”, – йдеться у повідомленні.

Загальна площа лісового фонду Лиманського лісгоспу – 27 тисяч гектарів, 19,8 тисяч гектарів входить до складу національного природного парку “Святі гори”. Внаслідок обстрілів, також і запалювальними снарядами, на території нацпарку постраждали не тільки рослини, але й тварини. Шкода завдана природі – це мільйонні збитки, точну суму назвати важко, бо частина території парку є недоступною.

На сайті Державного агентства лісових ресурсів зазначено, що від російських обстрілів на Лиманщині постраждали не тільки лісові масиви, а й інфраструктура, зокрема – знищена унікальна екологічна стежка поблизу Ямполя, яка була популярним місцем відпочинку і давала 2 мільйони гривень прибутку на рік. До того ж під час обстрілів загинули тварини, серед яких – альпаки.

Фото: Туристична Лиманщина

У Лиманському лісгоспі обстріли вщент зруйнували теплицю та ангар унікального для регіону насіннєво-селекційного центру. Частину обладнання встигли вивезти у більш безпечний регіон. Завод займався вирощуванням сіянців із закритою кореневою системою, усі процеси були повністю автоматизовані. До великої війни тут виробляли близько мільйона сіянців на рік. Всі вирощені сіянці були знищені.

“З травня по жовтень 2022 року вся територія підприємства знаходилась під окупацією РФ. Кілька місяців тут “хазяйнували” загарбники. За цей час було знищено контору лісгоспу, Дробишевського та Ямпільського лісництв, систему відеоспостереження та пожежну техніку.Підприємство відновило роботу у жовтні 2022 року. З п’яти структурних підрозділів наразі функціонують лише два лісництва: Дробишевське та Лиманське”, – повідомило Державне агентство лісових ресурсів України.

Торік навесні працівники Лиманського лісгоспу почали відновлювати ліси Донбасу – висадили 9 тисяч сіянців на перших розмінованих трьох гектарах лісу. Ця ділянка була вщент знищена ворожими військами.

Загалом у 2023 році тут висадили близько 55 тис. сіянців сосни звичайної із закритою кореневою системою, загальна площа заліснення склала 18,8 гектарів. Цьогоріч відновлення лісів Лиманщини продовжується: вже висадили 48,9 тисяч сіянців на площі 41 гектар.

Новий ліс засаджують хвойними, бо сосна звичайна – невибаглива й добре росте саме на Донеччині. Сіянці виростили на Львівському селекційно-насіннєвому заводі з насіння, яке зібрали лиманські лісівники в місцевих лісах. Однак у планах – відновити роботу власного насіннєво-селекційного центру, як тільки дозволить безпекова ситуація.

Наразі в лісах Лиманщини триває розмінування, оскільки майже вся територія підприємства забруднена вибухонебезпечними предметами: з 27 тисяч гектарів розміновано 763 гектари. Враховуючи велику територію, розмінування може тривати десятиліттями.