Краматорськ може втратити половину бюджету. Хто ризикує недоотримати кошти?

Місцеві бюджети у 2024 році можуть втратити значну частину своїх надходжень, а саме – доходи від зарплат військових. Причина – податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) від військовослужбовців пропонують перераховувати у спецфонд Держбюджету.

 І це не маленькі суми. У бюджеті Краматорська військовий ПДФО складає 53,6% – 540 млн.грн. Для Слов’янська це 58% відповідно 494 млн.грн. Бюджет Покровської громади втрачатиме понад 180 млн.грн. Повідомляють у Донецькому регіональному відділенні Асоціації міст України.

У фінансовому управлінні Краматорська журналістам «PRO100MEDIA» повідомили, що зазвичай ці кошти витрачали на підтримку ЗСУ та на потреби комунальних підприємств.

«Переважна частина йде на підтримку ЗСУ та правоохоронних органів. Також на потреби комунальних підприємств, щоб підтримувати у належному стані: водопровід, тепломережу, світлофорні об’єкти. Якщо не підтримувати комунікації у належному стані сьогодні, то знадобиться набагато більше грошей, щоб це відновлювати. Також комунальні мережі нерідко потрапляють під обстріли», – говорить Олена Саєнко, начальник фінансового управління Краматорської і наголошує натепер це одне з джерел виживання міста.

І така ситуація не тільки у Краматорську. Наразі 64% надходжень від ПДФО військовослужбовців залишаються в місцевих бюджетах. У рамках підготовки Закону «Про Державний бюджет на 2024 рік» Кабмін планує спрямувати всі ці надходження до державної казни. Йдеться у повідомленні Донецького регіонального відділення Асоціації міст України.

Для прифронтових і постраждалих від значних руйнацій міст Донеччини втрата надходжень від військового ПДФО є серйозною загрозою, – коментує консультант із бюджетних питань Донецького регіонального відділення Асоціації міст України Костянтин Гацько.

«Але, якщо у місцевого самоврядування заберуть військове ПДФО, це закономірно призведе до зниження рівня надання освітніх, соціальних і медичних послуг, проблем у сфері житлово-комунального господарства, а також неможливості забезпечити належну обороноздатність громади та допомогу армії. Зокрема, лише Краматорськ з початку повномасштабного вторгнення спрямував на допомогу ЗСУ майже 80 млн гривень», – нагадують у Донецькому РВ АМУ.