В Україні зафіксували перший випадок зараження новим підвидом штаму «Omicron»: як себе захистити

В Україні зафіксували перший випадок зараження новою сублінією варіанта SARS-CoV-2 «Omicron» XBB.1.5, або «Кракен». Випадок був зафіксований у Сумській області у людини, яка не пройшла курс вакцинації проти коронавірусу.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, XBB.1.5 не має специфічних мутацій, які б могли робити його більш небезпечним, ніж інші субваріанти. Тим не менш, порівняно з попередніми штамами, XBB.1.5 найбільш ефективно ухиляється від імунної відповіді людини та здатний викликати серйозні захворювання у людей похилого віку та людей з ослабленим імунітетом.

На своєму засіданні 5 січня 2023 р. технічна консультативна група ВООЗ з еволюції вірусу дійшла висновку, що цей штам може сприяти збільшенню рівнів захворюваності. Також він доволі швидко заміщує стандартний варіант «Omicron», який циркулював раніше (наприклад, у США з 1 % на 47 тижні 2022 року до 8 % на 50 тижні).

З 22 жовтня 2022 р. по 11 січня 2023 р. у 38 країнах було зареєстровано 5 288 випадків, викликаних субваріантом «Omicron» XBB.1.5. Більшість із цих випадків реєструвались у Сполучених Штатах Америки (82,2 %), Великобританії (8,1 %) і Данії (2,2 %).

Поки що в Донецькій області ситуавція із захворюваністю на коронавірусну інфекцію контрольована. Але основні засоби профілактики варто пам’ятати.

Для наших читачів їх нагадав міський інфекціоніст Краматорська, обласний експерт з питань дитячих інфекційних захворювань департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації, завідувач інфекційним відділенням №2 КНП «Дитяче територіальне медичне об’єднання» Дмитро Яковенко.

“Ковід віже відноситься до сезонних респираторних інфекцій. І так, він починається як проста респіраторна інфекція. Якщо відбувається підвищення температури тіла вище 37 градусів, відчувається біль у горлі, нежить, кашель, тобто катаральний синдром, то потрібно в першу чергу виключити ковід. В цьому допоможе тестування. Швидкі тести у Краматорську є у лікувально-профілактичних закладах. В ДТМО є на санпропускнику, на первинці також є. Тести безкоштовні.

Ковід небезпечний для дорослих та дітей з хронічними захворюваннями. Людей, які мають хвороби серця, гіпертонічну хворобу, ішемічну хворобу, бронхіальну астму, тучність та зайву вагу, цукровий діабет, захворювання нирок та системи крові. Також схильні до важкого протікання ковіду вагітні жінки та діти раннього віку (до 3 років). Коронавірус може підсилити захворювання.

Щоб не захворіти потрібно уникнути контакту з джерелом інфекції. Це головне. Для цього потрібно носити маски в місцях скупчення людей. Хоча зараз це й не є обов’язковою умовою для перебування у магазинах та ін. Маски захищають, якби ви до цього не відносились. Мінімізують ризик захворіти. Також їх бажано одягати при догляді за хворим на ковід.

Мийте руки або оборбляйте антисептиком, якщо ви не маєте можливості помити. Не торкайтеся грязними руками обличчя.

Якщо неважка форма, то лікуватися можна вдома. Але потрібна ізоляція, щоб не постраждав ніхто інший. Постільний режим. Дієта, пити більше рідини. Приймати жарознижувальні препарати, якщо температура перевищує 38,5 градусів. Приймати вітамін Д, С обов’язково.

Найкращим захистом є вакцинація. Її можна зробити, як в Центрі сімейної медицини №1, так і в ДТМО”.

partner

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”