«Хочу бути ресурсною для своєї країни і дуже хочу допомагати»: Ірина Сидоренко про те, як «Краматорські бджілки» наближають Перемогу

Ідея об’єднатися задля допомоги бійцям ЗСУ належить Ірині Сидоренко, засновниці волонтерського руху «Краматорські бджілки», учасники якого плетуть маскувальні сітки для української армії. Серце кожної  «бджілочки» радіє і пишається тим, що її праця комусь потрібна і комусь вона обов’язково врятувала життя.

Фото з архіву Ірини Сидоренко

Ірино, розкажіть, будь ласка, яку Ви маєте освіту, за якою професію працювали?

Складно відповісти, і зараз я поясню чому. Після відмінного закінчення школи я вирішила навчатись у Краматорському індустріальному інституті (наразі – ДДМА), отримала червоний диплом. Працювала на Новокраматорському машинобудівному заводі інженером. Через деякий час зрозуміла, що це – не моє. І я таки стала викладачем за стопами батьків (сміється). Викладала технічну механіку у Краматорському машинобудівному технікумі (нині коледж ДДМА). Спробувала себе у мережевому маркетингу, менеджменті, і особливо мені сподобалася – журналістика. Опанувала комп’ютерні курси з верстки та дизайну і стала головним редактором однієї з газет. Писала на замовлення статті, сценарії до відеороликів. Але коли в 2014 році почалась війна – я вже не могла ні про що таке думати, все кинула, і стала займатися і досі займаюсь волонтерством.

Була успішна в усіх видах професійної діяльності. Але, все ж таки, моя педагогічна діяльність склала більшу частину мого професійного різноманіття. У мене багато колишніх учнів, ми з ними зустрічаємось, деякі доєдналися до мене у волонтерській діяльності, чим я дуже пишаюся.

Фото з архіву Ірини Сидоренко

Тож як кажуть, якщо людина талановита, то вона талановита у всьому, згодні?

Та ну, хто знає… (сміється) Розумієте, у мене таке гасло: «Якщо бути, то бути – найкращою!» От все що ти робиш, роби найкраще не у порівнянні з кимось, а з тим – як можеш ти. Якщо можеш зробити краще – роби, а якщо не можеш – ну що ж, через себе ж не перестрибнеш.

Ірино, як і коли з’явився волонтерський рух «Краматорські бджілки»?

Ще у липні 2014 року мої онуки, Дарина та Василь, почали займатися волонтерською діяльністю і я їх підтримувала. Фінансові ресурси були обмежені, тому – робили поробки, виходили на ярмарки та на різні заходи продавали свої вироби, на виручені кошти допомагали госпіталям. У серпні 2014 було організовано благодійний концерт, на якому збирали кошти на лікування пораненого українського бійця. Побачила з яким захопленням мій онук дивиться на Аду Роговцеву, що подумала: «Ой, треба ж і мені якось рости» (сміється).

В ніч на 11 вересня 2014-го я прочитала у Фейсбуці заклик незнайомої мені жіночки киянки Лесі Корягиної плести маскувальні сітки для військових. «Приєднуйтесь до нас!» — писала активістка. Ми ще не знали, що воно таке, але я одразу ж відповіла: «Ми з Краматорська й хочемо до вас приєднатися». Вона запитала: «Як Вас назвати?». У мене був вже досвід підпису моїх робіт, позивний – «Бджілка», то я і сказала: «Краматорська бджілка». Одразу ж на своїй сторінці у Фейсбуці пишу заклик: «Жінки, нумо, будемо плести!» Не мали жодного уявлення як ми будемо плести, де ми будемо плести, як це взагалі робиться? Але бажання знайшло можливості. І от, вже дев’ять років ми це робимо. Тож день народження «Краматорських бджілок» – 11 вересня 2014 року.

Фото з архіву Ірини Сидоренко

Що мотивує Краматорських «бджілок» займатися такою значущою у наш час волонтерською діяльністю?

Саме мене мотивує те, що я хочу бути ресурсною для своєї країни і хочу допомагати їй у такий складний воєнний час. Я не уявляю себе осторонь, сидячи на лавочці і нічого не роблячи, ну це ж з глузду можна з’їхати, читаючи нескінченні новини та повідомлення, чути, що гинуть наші діти, онуки… А ти сидиш стара бабця і нічого не робиш! Сенс мого життя – бути ресурсною для своєї країни, саме тому я приділяю велику увагу своєму здоров’ю.

Фото з архіву Ірини Сидоренко

Ірино, як Ви координуєте дії Краматорських «бджілок» в евакуації?

Зараз у нас зовсім по іншому йде робота. Майстерні ми не маємо, тому зять зробив мені рамочки 2 на 1,5 метра і кожна плете у себе вдома. Плету сітки я, моя родина, «бджілочки» Олена Гребе, яка приїхала до нас в Куцівку та Аннета Чуприна – у Смілі. Мій чоловік Володимир зранку до вечора нарізає тканину і розвозить сітку-основу та стрічки. Потім забирає готові, я сортую по розмірах та відправляємо нашим хлопцям. «Бджілки» Олена Зана з Катрусею Цибро зараз живуть в Чехії, але вони і там знайшли людей, з якими плетуть сітки та висилають в Україну. Ось так і працюємо.

Фото з архіву Ірини Сидоренко

З якими складнощами Ви стикнулися під час евакуації?

Я вважаю, що коли є палке бажання, то і складнощів не виникає. На початку квітня ми приїхали на Черкащину, привезли з собою декілька чувалів з матеріалом для плетіння. В нас був вже досвід, тому дуже швиденько було налагоджено виробництво маскувальних сіток. Сітку-основу з ниток у техніці макраме плетуть мої дівчата, донька й онука, та волонтер Едік Новік, який зараз живе у місті Кривий Ріг. Тканину купували в секонд-хендах та в інтернеті. «Бджілка» Віра Явнік – зараз в евакуації у Звягелі, розповідала людям, що ми плетемо сітки, і нам цілими мішками передавали поштою різні тканини. Моя донька Ліля одразу її фарбувала. Потім у нас знайшлися помічники, яких я благословляю щодня і щодня їм вдячна, це Юля Володченко та Сергій Кондратюк. Сергій – це краматорський підприємець, він сказав: «Будемо купувати вам спанбонд». Наші підприємці об’єдналися і закуповують матеріал для виробництва маскувальних сіток. І же десь з півроку нам постійно надсилають спанбонд, з ним і легше, і швидше працювати.

Фото з архіву Ірини Сидоренко

Тобто, всі, хто хоче допомогти бджілкам фінансово для закупівлі матеріалів для плетіння сіток, мають можливість на Ваші реквізити перевести кошти?

Відносно зборів коштів моя позиція була принципова завжди: «Ніяких зборів, ніяких реквізитів». У нас зареєстрована організація, але банківського рахунку в неї немає. Є наші вироби і наші друзі. Коли ми працювали у майстерні – у нас було спеціально відведене місце для виставки наших виробів, де усі бажаючі мали змогу щось придбати. Або просто кинути гроші у скриньку. У нас був казначей, який вів фінансовий звіт. Люди могли просто під час традиційної ходи містом просто підійти дати нам гроші. Самі ніяких зборів не влаштовуємо. Нам більше подобається заробляти гроші. І якщо є можливість – ми долучаємось до зборів якоюсь копієчкою на потреби ЗСУ.

Ірино, що саме Вас надихає та підтримує зараз?

Звісно, у першу чергу – це моя родина! Якби соромно вихвалятись, але ж вони для мене – дуже міцний та потужний тил! Я не встигла про що-небудь сказати – а вони вже все зробили. Друзі, хоч і на відстані, також підтримують. Ще й мій улюблений песик Маклай, якого мені подарували онуки нещодавно. Даринка навіть метелика йому вишила, так що в нас красень ще той (сміється). Ще моя родина з собою в евакуацію привезла двох собак, три кішки та папугу. Наші улюбленці – це також для нас велика моральна підтримка.

Фото з архіву Ірини Сидоренко

Чи плануєте Ви після перемоги повернутися на рідну Донеччину?

На Черкащині дуже добре, тут такі хороші й гарні люди! Вони нас так гостинно зустріли! Але, повертатися на Донеччину ми, звісно, плануємо. Бо, по-перше, там рідний дім, рідні стіни. По-друге, я мрію зустрітися з друзями, треба ж буде по рідному Краматорську Переможною ходою пройти, обов’язково на підборах. А в Куцівку буду приїжджати на літо, адже планую згодом придбати тут якійсь будиночок під дачу. Щоб, коли будуть у мене правнуки – пригощати їх чимось смачненьким та натуральним.
Діти – це ж наше майбутнє. Ми повинні про них дбати. Бо саме нашим дітям жити у вільній та квітучий країні.

P.S. До речі, Ірина Сидоренко, як справжня бджілочка народилася навесні, 13 квітня, тому від щирого серця ми вітаємо Ірину з Днем народження та бажаємо міцного здоров’я, нехай бойовий настрій панує в душі, надійного тилу та мирного неба! Нехай усі мрії обов’язково здійсняться! Бажаємо відзначити наступний день народження в мирній та вільній Україні!