Вулицю Ушакова в Краматорську перейменовано на честь української художниці Марії Башкирцевої

У місті Краматорськ, відбулася важлива подія для місцевої історії та культури. Вулиця Ушакова (Красногірка) була перейменована на честь видатної української художниці Марії Башкирцевої. Ця переміна символізує важливий крок у вшануванні спадщини та досягнень цієї талановитої жінки, яка відзначилася на міжнародному художньому та культурному рівні.

Марія Башкирцева, народилася 23 листопада 1858 року в родині заможних землевласників в селі на Полтавщині. З самого дитинства їй були влаштовані найкращі умови для розвитку: мови, музика, малювання. Ця підтримка допомогла Марії зростати та розвивати свої таланти.

Вже у підлітковому віці Марія вирушила до Європи, де вона примудрялася освоїти трирічний курс гімназії всього за п’ять місяців. Цей період став початком її відомого “Щоденника”, який згодом був перекладений багатьма мовами та надрукований, здобувши визнання та зацікавленість відомих постатей свого часу, серед яких були навіть прем’єр-міністр Великої Британії Вільям Гладстон та відома поетеса Марина Цвєтаєва.

Марія Башкирцева

Незважаючи на тяжкі хвороби та складні випробування, Марія не тільки зуміла розвивати свої художні таланти, але й стати частиною активної культурної та політичної сцени того часу. Вона публікувала статті, боролася за права жінок і розповідала про подвійні стандарти суспільства.

Її живописні роботи вразили світ, особливо її картину “Молода жінка читає”, яка була представлена на виставці в Паризькому Салоні. Це принесло їй популярність та шану серед колег та критиків.

Трагічно, але на жаль, на відносно молодому віці Марія Башкирцева померла. Проте її спадщина живе досі. Її роботи зберігаються в музеях різних країн, а її ім’я живе в названій на її честь вулиці в Краматорську.

“Якщо я не помру молодою, я сподіваюся залишитися в пам’яті людей як велика художниця, але якщо помру у розквіті, я хотіла би видати свій щоденник, який не може не бути цікавим”, – так написала мисткиня менш як за пів року до своєї кончини.

Ще так багато хотіла Марія сказати всьому світу, але хвороба забрала її життя. 31 жовтня 1884 року вона відійшла у засвіти. На могилі Башкирцевої звели капличку, всередині якої розмістили незакінчену роботу “Святі дружини”, а також поставили її мольберт і палітру.

За рік по смерті художниці в Парижі відбулася велика персональна виставка Башкирцевої. Більшість її робіт згодом були перевезені матір’ю в родовий маєток Гайворонці. Проте в буремний 1917-й велика частина її зібрання загинула під час пожежі, ще частина не пережила бомбардувань Другої світової.

Нині картини Марії зберігаються в музеях України, Франції, Нідерландів, США та РФ. У її рідному селі Черняківка створили музей Башкирцевої та назвали галявину Маріїною долиною. Там щороку проводять масові гуляння з виставками художніх творів. В музеї образотворчих мистецтв у Ніцці є зал Башкирцевої.