У Краматорську тепер є вулиця Людмили Огнівої: Майстрині та лауреату культурних здобутків

Людмила ОГНЄВА – за освітою радіофізик, за покликанням громадська діячка, журналістка, дослідниця та майстриня.

Людмила Родіонівна Огнєва народилася 1936 року на Вінниччині. На Донеччину приїхала 1944 року. Разом з мамою жила в Торезі, а від 1966 року – у Донецьку. За освітою радіофізик, а за покликанням — громадська діячка, журналістка, дослідниця української вишивки. Протягом 19-ти років очолювала Донецький відділ «Союзу Українок».

Людмила Огнєва почала захоплюватись вишивкою ще з дитинства, коли бачила, як мама вишиває. Захопившись півтора десятка років тому «полотняним живописом», вона не тільки створила свій унікальний доробок, а й як науковець ретельно вивчила, дослідила витоки і філософію української вишивки — національного ужиткового мистецтва.

Пані Людмила є лауреатом V Всеукраїнського конкурсу «Український вишитий рушник» і міжобласного конкурсу «Жінка Донбасу – 2007». У різний час була натхненницею та організатором кількох клубів народної творчості в Донецьку. Також авторка понад 45 брошур і книг.

Живучи завжди у вирі культурного життя свого краю, пані Людмила не цуралася гострих тем, завжди ставала на захист несправедливо замовчуваних героїв української минувшини, активно їх популяризувала.

Довгі роки Людмила Огнєва пропрацювала у науково-дослідницькому інституті, а у зрілому віці, на заслуженому відпочинку, повністю віддалася громадській роботі.

Людмила Огнєва досліджувала і шукала інформацію у піснях, поезії, образотворчому мистецтві, музеях, архівах, де згадується конкретна особа і пов’язана з нею вишивана річ. Людмила Огнєва відтворила орнамент XVII століття, присвячений Богдану Хмельницькому. Сама робила схеми вишивки, підбирала кольори і вишивала.

У 2017 році у багатьох місцях України, а зокрема і у Краматорську, відбулась виставка Людмили Огнєвої, де вона представила близько ста орнаментів, присвячених відомим українцям. Серед численних експонатів виставки Людмили Огнєвої — вишиті картини, обрядові рушники, сорочки, панно. 

Кожен фрагмент вишивки, створений мисткинею, має власну історію. Вона тривалий час не могла нічого знайти з орнаментів, пов’язаних з гетьманом Іваном Мазепою. Навіть почала створювати власний, але випадково їй повідомили з Коломиї, що жінка продає «мазепівку», яку відшила зі старої сорочки з Харківщини.

Орнамент, присвячений українському дисидентові, політв’язню Данилові Шумуку, Людмила Огнєва відшила з рамки, в якій був портрет діяча. У сорочці для гетьмана Павла Полуботка Людмила Огнєва використала візерунок, що впливає на загоєння ран, у орнаменті, присвяченому провіднику ОУН Євгенові Коновальцю, є дуб як символ мужності.

Людмили Огнєвої не стало 29 квітня 2022 року, їй було 86 років.