Мурали Краматорська як особливий та винятковий вид мистецтва

Сучасний Краматорськ вже неможливо уявити без муралів – великих за своїм розміром живописів, що прикрашають будівлі. Це справжні шедеври мистецтва, які змушують усміхнутися, захопитись та задуматися. Але чи знаєте ви про, те як вони називаються та яку історію мають? Сьогодні “Pro100Media” розповість цікаві факти про краматорські стінописи.

Мурал (від іспанського muro — «стіна») — це різновид монументального живопису на габаритних будівлях та інших архітектурних спорудах. Мурал, як правило, є яскравим зображенням, нанесеним на вертикальну поверхню глухих стін житлових будинків, комерційних об’єктів або парканів. Набагато рідше об’єктом творчості для художників є інтер’єр приміщень: вестибюль, зал або хол висотної будівлі.

Руслан Пономарьов

Це  перший мурал, який з’явився у Краматорську. Його відкрили у 2016 році на стіні міського Управління містобудування на бульварі Машинобудівників. Він присвячений відомому шахісту Руслану Пономарьову – гордості Краматорська, наймолодшому чемпіону світу ФІДЕ з шахів у 2002 році, заслуженому майстру спорту України.

Мурал створювали волонтери у рамках проєкту «Метамісто», що проходило у шести українських містах. Подейкують, що спочатку художники пропонували розмістити малюнок на будівлі міськвиконкому Краматорська, але отримали відмову.

Фото з відкритих джерел

Леонід Биков

Актор та режисер Леонід Биков переїхав до Краматорська в 10-річному віці та закінчив  школу № 6 у Старому місті. На сцені тодішнього ДК ім. Леніна Биков уперше вийшов на сцену.

20-метровий мурал було відкрито у Краматорську до відзначення 150-річчя утворення міста. Малював портрет нашого земляка харківський художник Андрій Палаваль. Малюнок знаходиться у мікрорайоні «Лазурний» на вулиці Бикова. Художник зобразив актора в образі Олексія Титаренка з фільму «У бій йдуть лише старі».

Фото автора

Мир у сім’ї – Мир у країні

Цей мурал присвячений Міжнародному дню боротьби з насильством щодо жінок. Автором муралу став художник Тарас Довгалюк. На ньому зображена подружня пара, де жінка захищена обіймами чоловіка

Мурал став артсимволом миру у кожній родині Краматорська. Завдяки виникненню цього муралу наше місто приєдналось до міжнародного руху з подолання насильства щодо жінок та домашнього насильства. Таким чином Краматорськ висловив готовність боротися з цим негативним явищем. як на рівні міста, так і на рівні кожної родини.

Також досить символічним є той факт, що новий малюнок з’явився на стіні будинку на вулиці Ювілейній, мешканці якого постраждали під час обстрілу міста взимку 2015 року.

Фото з відкритих джерел

“Усі люди, всі рівні”

Мурал відкрили у 2021 році у День захисту прав людини на вулиці Ярослава Мудрого.

Мурал був намальований художниками Софією Дзюблюк та Захаром Шевчуком за участю волонтерів та студентів спеціальності “Дизайн” Краматорського спеціалізованого коледжу технології та дизайну, які залишили відбитки своїх рук на малюнку.

Художники присвятили мурал людській рівності. Його мета – привернути увагу до проблеми реалізації прав людини. На стіні зображено всесвітньо відому іграшку-головоломку Кубик Рубіка.

Куб символізує ідею різного, але рівноправного суспільства, яке ми всі хочемо бачити. Кожен маленький куб має рівні сторони та кути, але всі разом вони створюють великий куб. Також куб складається із великої кількості кольорів, що символізує те, що всі люди різні.

Фото автора

Шість картин у стилі стріт-арт у 2019 році створили художники з різних країн на стінах житлових будинків на вулиці Леонтовича (Марата). Трохи згодом вуличну галерею назвали “Вулицею муралів”.

Звільни свої емоції

Французький мураліст Алексіс Бут зобразив на фасаді будинку танцюриста брейк-дансу із Донецька, відомого у світі під псевдонімом Uzee Rock, з яким художник познайомився на фестивалі у Франції. Буту хотілося, щоб мешканці Краматорська знали своїх талановитих земляків. Доповнює мурал напис «Звільни свої емоції» та автограф художника.

Фото: Pro100Media

Частка осені

Автор стінопису “Missae Ferrum” (Чавун та лотос) – італійський художник Фабіо Петані. Мурал зображує озеро та гори у квітах осені. За словами автора, він задумав малюнок саме таким, аби краматорці, які не мають можливості подорожувати, могли поринути у природу інших куточків планети.

Фото: Pro100Media

Що залишити поколінням?

Мурал від іспанського митця Давида Естебана зосереджує увагу краматорців на екологічній темі. На ньому можна побачити маленький вітряк з пластиковими соломинками, виготовлений з пакета тетрапака. Таким чином автор вирішив акцентувати на проблемі надлишку пластику та забрудненні навколишнього середовища у нашому регіоні.

Фото: Pro100Media

Троянди, які надихають

А ще художник з США Ерік Берг залишив у Краматорську абстрактний малюнок троянд. Райтер зазначив, що ці квіти асоціюються у нього з Донбасом, а малюнок символізує Перемогу, повернення міста та натхнення. Він назвав його “Не стіна, а двері” («Not a wall, a door»)

Фото з відкритих джерел

Давньогрецький герой

Погруддя героя давньогрецької міфології Персея зобразив бельгієць П’єр Родрігес. Він зазначив, що Персей любив подорожувати та робити нові відкриття, а Краматорськ став для автора відкриттям. Також давньогрецький герой символізує тріумф та перемогу.

Фото: Pro100Media

Людина та букет

Художника з Бельгії Краматорськ у свій час вразив великою кількістю парків. Майстер має творчий псевдонім Нін. За його задумом малюнок символізує гармонію людини та природи. Він зобразив букет рослин на спині чоловіка. Вийшло неперевершено!

Фото з відкритих джерел

Піднесення

Два малюнки прикрашають фасади будинків на вулиці Академічній – симетрично від площі Миру. Перший належить художнику з Бельгії Корентину Бернарду. Це абстрактний силует жінки, що символізує Україну, яка розвивається та стрімко рухається до своєї європейської мети.

Фото автора

Червонокнижна тварина

Автор другої картини – іспанець, зоохудожник Хосе Крассер. Він подорожує світом і малює тварин, які, на його думку, потребують захисту. Для Краматорська художник вибрав степову лисицю – корсака, якого занесено до Червоної книги України.

Фото автора

Іноземні художники створили невеликі роботи у дворах будинків. Два малюнки знаходяться  біля під’їздів на вулиці Леонтовича, і вдихнули нові фарби у старі будиночки.

Коти звільняють Краматорськ

“Коти звільняють Краматорськ” – таку назву має мурал, який створив художник з Німеччини Алан Мейєр спільно з українськими друзями на бульварі Машинобудівників.

За словами автора, це витвір на військову тематику з патріотичним підтекстом.

“Чому коти? Котиків люблять усі, адже вони дуже милі створіння”, – пояснив Алан Мейер.

Фото з відкритих джерел

Дівчина в рожевих окулярах

Мурал на вулиці Стуса створила київська художниця Анастасія Гульовата. До Краматорська її запросили місцеві активісти.

“Це дівчина, яка символізує Україну. Молода, стильна, класна, нова, але у рожевих окулярах. Потрібно знімати рожеві окуляри – саме такий посил у муралу», – розповідала мисткиня.

Анастасія – активна громадська діячка, співавтор багатьох творчих проєктів у Києві та Маріуполі. Крім того, вона співпрацювала з іспанськими художниками у проєкті з обробки вагонів для Київського метрополітену.

Фото з відкритих джерел

Найдовший мурал в Україні

Статус найдовшого муралу в Україні надано малюнкам на стіні навколо фільтрувальної станції водоканалу. Мурал складається зі 100 малюнків, його загальна довжина становить  понад 400 метрів. Картини у стилі робіт Марії Приймаченко були намальовані до 150-річчя Краматорська силами відомих художників України та учнів художньої школи.

Діти почали розписувати паркан восени 2017 року на міському конкурсі сімейного малюнка “Україна – це Я”. Більшість малюнків виконано в українському стилі,  їх налічується близько сотні.

Фото з відкритих джерел