Зміни у виплатах допомоги ВПО: відповіді на актуальні питання переселенців

У зв’язку з останніми змінами в Порядку виплати допомоги на проживання ВПО, в українців виникають суперечливі питання.

Юристка ГО “Донбас СОС” Наталія Юрлова відповіла на найпоширеніші питання переселенців.

  • Що буде, якщо не встигли звернутися із заявою до 30 квітня? 

Якщо людина має право на продовження виплат та звернеться, наприклад,  у травні, допомога буде призначена на 6 місяців з місяця звернення, тобто з травня. 

Якщо людина встигне подати заяву до кінця квітня – допомога буде виплачена починаючи з березня 2024 року. 

  • Ці зміни стосуються і ВПО з 2014 року чи тільки з 2022?

Є категорії ВПО, для яких не важлива дата переміщення, а значить вони матимуть право і надалі отримувати допомогу. Наприклад, пенсіонери, особи з інвалідністю I, II чи ІІІ групи. 

Також для вагітних жінок на 30-ому тижні вагітності не має значення дата переміщення. 

Проте визначені й категорії сімей-переселенців, для яких має значення дата переміщення (чи повторного переміщення),  а саме після 1 січня 2022 року. 

  • Якщо в людини онкозахворювання, вона має тепер право на виплати незалежно чи вона ВПО з 2014 чи з 2022?

Так, для осіб з визначеними захворюваннями не важлива дата переміщення та розмір доходу. Головне – звернутися із заявою до ЦНАПу чи органу соціального захисту населення до 30 квітня та надати довідку за формою  027/о та/або 028/о (уточніть у свого сімейного лікаря). 

  • Якщо сім’я складається з двох пенсіонерів, то тепер неважливо, який у них сукупний дохід? Виплати продовжать? 

Так, виплати мають продовжити обом пенсіонерам. Це дійсно дуже гарні зміни, адже раніше мав право на продовження тільки той пенсіонер, у якого пенсія менше 9444 грн. Тепер обидва пенсіонери будуть мати право на виплати. Головне – звернутися із заявою до уповноваженого органу до 30 квітня 2024 року. 

Якщо у вас залишились питання, звертайтеся на Гарячу лінію організації: 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або напишіть в онлайн-приймальню юристів за посиланням. Також зв’язатися з юристами можна через Viber, WhatsApp або Telegram за номером: 093 500 69 18.