Коли потрібно звернутися до лікаря-ортодонта та які методи лікування існують?

Ортодонтія – розділ стоматології, що займається профілактикою, лікуванням зубощелепних аномалій. Основними напрямками роботи лікаря цього профілю є діагностика і лікування неправильного прикусу, виправлення аномалій окремих зубів, лікування за допомогою брекет-систем, кап, трейнерів, апаратів, підготовка порожнини рота до протезування.

Варто зазначити, що корекція прикусу часто проводиться перед хірургічними втручаннями на щелепах, наприклад, коли виконується протезування зубів. Які методи використовує сучасна ортодонтія, коли потрібно звернутися до лікаря,буде розглянуто далі.

Коли потрібно звернутися до лікаря-ортодонта

Звернутися до лікаря-ортодонта рекомендується в таких випадках:

  • З метою профілактики та раннього виявлення порушень прикусу – у 5-7 років для огляду та консультації щодо стану зубощелепної системи дитини.
  • При виявленні аномалій розташування окремих зубів – їх надмірній тісноті, діастемах, видаленні зубного ряду.
  • За наявності неправильного прикусу – прогенічного, прогнатичного, глибокого, відкритого, перехресного та інших.
  • При порушеннях функції жування, ковтання, мовлення, пов’язаних з неправильним положенням зубів та аномаліями будови щелеп.
  • Для своєчасного виявлення ретенції (затримки прорізування) або дистопії (ектопії) постійних чи молочних зубів.

Лікування в ортодонта краще розпочинати якомога раніше для отримання стійких результатів та профілактики ускладнень.

Популярні методи лікування

Ортодонти використовують кілька ефективних методів. Основні особливості ортодонтичних систем:

  • Брекети. Приклеюються до поверхні кожного зуба, можуть бути металеві, керамічні, сапфірові. Система з’єднується гнучкою дугою, за допомогою якої і відбувається пересування зубів. Брекети носять 1-2 роки, потребують регулярних відвідувань ортодонта кожні 4-8 тижнів.
  • Елайнери. Являють собою прозорі знімні пластини з пластмаси, які виготовляються індивідуально за відбитками зубів пацієнта. Елайнери мають потовщення в зонах, де потрібне переміщення зубів, змінюються кожні 1-2 тижні на нові з модифікованою формою. Лікування триває 4-12 місяців.
  • Пластиночні апарати. Розташовуються з язикового боку зубів. Потребують носіння 12-15 годин на добу, корегуються кожні 1-2 місяці протягом 2-3 років.

Вибір оптимальної системи порадить лікар. Тому потрібно звертатися до кваліфікованого спеціаліста.