Заходи безпеки та прибирання могил за гроші: як готуються до великоднього та поминального тижнів у Краматорську

5-го травня православні віряни святкуватимуть одне з найбільших релігійних свят Великдень. Потім у перший вівторок після великоднього тижня поминальний день Радониця, коли за традицією прийнято згадувати померлих рідних. У народі ще називають Проводи або Гробки. Цьогоріч цей день припадає на 14 травня. Про заходи безпеки на Донеччині під час пасхальних та поминальних днів, а також про послугу з прибирання місць поховання, яка користується попитом у містян, розкажуть журналісти “Pro100Media”.

Цьогоріч як і у 2023-му на Донеччині продовжує діяти заборона на масові заходи та відвідування кладовищ і місць поховань, особливо під час Великодніх свят. Про це повідомляє Краматорська міська рада. Адже ворог може використовувати святкові дні для провокацій.

  • Правоохоронці посилено дбатимуть про неухильне дотримання жителями області комендантської години, яка триває з 21:00 до 05:00.
  • Доступ до культових споруд парафіянам буде дозволений після завершення комендантської години.
  • Ухвалено рішення про заборону відвідувань кладовищ. Вони нерідко потрапляють під обстріли, дистанційні мінування з боку ворожих військ, а тому повною мірою гарантувати безпеку відвідувачів неможливо.

Містяни навіть якщо і не підуть на кладовища під час поминальних днів, намагаються навести лад у місцях поховання рідних. До того ж, враховуючи, що в останні роки багато людей виїхали з міста, почала користуватися попитом послуга з прибирання могил.

Оголошення з’являються на популярному сайті OLX.ua та у міських групах соцмереж. Як розповіли журналістам робітники, які займаються прибиранням, частіше до них звертаються жителі, які евакуювалась з міста або ті, хто фізично не подужає таку роботу.

Вартість послуги стартує від 300-х гривень. Ціна залежить від об’єму робіт.

Олександр каже, зараз роботи багато, люди звертаються кожен день.

“Вчора та позавчора їздив з рідними померлих на кладовище. Також звертаються люди в евакуації, я надсилаю фото зробленої роботи, вони гроші. Якщо 4-3 поховання поряд прибираю, я беру 1000 гривень. А так 500 гривень за прибирання могили”, – розповів чоловік.

Тетяна разом з сусідами та друзями вирішили трохи підзаробити. Вони повернулись з евакуації, роботи немає, тож зараз прибирають на кладовищах.

“Людини 3-4 щодня телефонують. За прибирання однієї могили беремо від 450 грн. Частіше звертаються люди, які виїхали з Краматорська”, – зазначила жінка.

Кирило вже декілька років займається прибиранням на цвинтарі. Говорить напередодні поминальних днів замовлень стає більше.

“Якщо є людина, яка може супроводити нас на кладовище і перебуває у місті, то вона веде нас і ми працюємо. Гроші платять одразу або після того, як ми відправимо фото і відео. Якщо людина не у місті, детально розповідає, де могила. Ми надсилаємо відео людині, якщо щось не подобається, ми переробляємо”, – додав Кирило.

Якщо чистота та порядок на могилах це здебільшого відповідальність кожного, то загалом за порядком на кладовищах мають слідкувати комунальні служби.

“Кладовища прибираються та утримуються відповідними комунальними підприємствами та старостатами упродовж всього року, незалежно від релігійних чи державних свят”, – розповів начальник Управління інформаційної політики та взаємодії зі ЗМІ Ігор Єськов.

У Краматорській територіальній громаді 8 міських кладовищ та 22 – на територіях селищ.

Додамо, що рятувальники вже обстежили храми області і перевірили на дотримання правил пожежної безпеки.

Фахівці вказали на наявні порушення настоятелям та надали рекомендації щодо їх усунення задля безпечного проведення богослужінь.