В Україні більше не буде селищ міського типу: що зміниться для жителів Донеччини

Відтепер селищ міського типу не буде, натомість такі населенні пункти називатимуть селищами. Відповідний закон “Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою” набув чинності 26 січня цього року. На території Донецької області 131 селище міського типу отримало статус селищ. Таким чином “повертаючи історичну справедливість тепер в географічних назвах України”, адже “смт” це суто радянська назва повідомила під час брифінгу начальниця управління із забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування Донецької облдержадміністрації Наталія Чукова.

“У нас було селище міського типу Олександрівка Краматорської міської територіальної громади Краматорського району, а стало селище Олександрівка, з кодом відповідним, Краматорської міської територіальної громаді. Було селище міського типу Благодатне Ольгинської селищної територіальної громади, тепер селище Благодатне Ольгинської селищної територіальної громади Волноваського району, незважаючи на те, що у Волноваському районі є селище Благодатне Великоновосілківської територіальної громади”, – пояснила Наталія Чукова.

Читати також: Скільки населених пунктів окуповані на Донеччині: чи є захоплені території у Краматорському районі

Відтепер в Україні діють три категорії населених пунктів:

Місто – населений пункт з компактною забудовою (багатоповерхівки) і з чисельністю населення не менше 10 000;

Селище – населений пункт з переважно садибною забудовою (можуть бути двох-трьох-поверхові будинки) з чисельністю населення не менше 5 000;

Село – населений пункт, який має садибну забудову і чисельність населення не менше 5 000.

Також з’являється і нова категорія – поселення. Це компактне місце проживання людей за межами населенного пункту. Наприклад, хутір, де тимчасово проживає невизначена кількість людей.

“Це притаманно тій місцевості, де невисока щільність населення. Тому, що у Донецькій області до початку повномасштабної війни, була найвища щільність населення по територіях України. Це більш характерно, наприклад, у Карпатах, там де є поселення, де є вівчарі”, – уточнила начальниця управління із забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування Донецької облдержадміністрації.

Жителям нічого робити не потрібно, все зміни будуть в автоматичному режимі. До того ж назви територіальних громад залишаться. Навіть у випадку якщо кількість населення не відповідає нормі закону.

“Наприклад, Святогірська громада зараз має дуже маленьку чисельність, але тим не менш, залишається – Святогірська міська територіальна громада. Єдине, що автоматично змінилось: селища міського типу стали просто селищами”, – зауважила посадовиця.

Можлива зміна категорій населених пунктів, але в умовах воєнного стану і через бойові дії на території області – це робити зараз не будуть.

“Ми не будемо збирати інформацію, ініціювати переведення населених пунктів із одного в іншу категорію, ми не зможемо зробити це об’єктивно, адже люди виїхали. Ми повернемось до цього питання, коли завершаться бойові дії і запанує мир. Перший етап, який ми з вами зробили – це перенесення категорій з селища міського типу у назву – селищ, на цьому будемо вважати, що зміна територіально-адміністративного устрою на території Донецької області відбулась”, – наголосила начальниця управління із забезпечення взаємодії з органами місцевого самоврядування Донецької облдержадміністрації.

І ще одне нововведення – зникає таке поняття, як “місто обласного значення”.

“Наприклад, колись за радянських часів, Краматорськ був містом обласного значення, а, наприклад, сусідній Слов’янськ був районним центром і статус цих міст був різний, це було необхідно при формування бюджету і так залишалось до того часу, поки не вступив у силу цей закон”, – повідомила Наталія Чукова.

На території Донецьокї області розташовано – 8 районів, з них 4 окуповані повністю, три частково. З 131 “смт”, що отримало статус селищ, 64 – тимчасово непідконтрольні українській владі.