У Лимані триває ідентифікація та встановлення причин смерті загиблих людей під час окупації

Процес ідентифікації людей, що загинули або померли під час окупації Лимана на Донеччині, триває. Місто російські війська захопили два роки тому — 30 травня 2022 року, звільнили його Сили оборони на початку жовтня 2022 року. Після деокупації, окрім розбитих будинків та інфраструктури, там виявили й масові поховання місцевих жителів та військових.

Про це повідомляє Суспільне.

У Лимані після деокупації у 2022 році знайшли одне масове поховання, де були 111 могил, розповіла речниця Донецької обласної прокуратури Анастасія Мєдвєдєва. Імена більшості людей, яких знайшли у цих могилах, вдалося встановити, проте процес встановлення причин смерті людей, за її словами, досі триває.

“Серед загиблих — четверо неповнолітніх. Наймолодшій дитині був один рік. Частина цивільних загинули від отриманих мінно-вибухових травм інші, у яких все ж встановили причину смерті, померли від загальних захворювань, зокрема пов’язаних із серцем. Складність у встановленні точної причини смерті полягає у тому, що на момент проведення ексгумації більшість тіл зазнали серйозних гнильних змін”, — розповіла Суспільному Донбас Анастасія Мєдвєдєва.

Ексгумацію тіл загиблих цивільних та військових у місті почали одразу після звільнення Лимана у жовтні 2022 року, розповів в етері “Суспільне. Студія” начальник Лиманської МВА Олександр Журавльов.

“236 цивільних осіб, які ми ексгумували, були поховані у дворах, біля багатоповерхівок. Ми їх перепоховали, відбирали ДНК і тоді під номерами, забирали з моргу і ховали їх”, — розповів начальник Лиманської МВА Олександр Журавльов.

За словами Олександра Журавльова, ідентифікація загиблих триває досі. Впізнати вдалося тих, чиї родичі звернулися до поліції.

“Рідні знаходили за ДНК своїх рідних. Ті хто звернулись з рідних, всіх знайшли. Не всі звернулись, тому що у нас на територію громади не всі повернулись, тому що дуже багато людей було евакуйовано в центральну, захід України і за кордон”, — говорить Олександр Журавльов.

У жовтні 2022 року правоохоронці шукали місця поодиноких поховань на територіях житлових масивів міста, в парках та у дворах. Про могили тоді розповідали місцеві:

“Спілкуємося з місцевими мешканцями, які мешкають в місті Лиман, і встановлюємо одинокі поховання, які маються на території”, — розповідав слідчий ГУНП у Донецькій області В’ячеслав Петров у 2022 році.

Щоб дізнатися точну кількість неідентифікованих тіл, які були знайдені у місцях масових та поодиноких поховань після деокупації Лимана, журналісти Суспільного звернулися з офіційним запитом до прокуратури Донеччини.

Що відомо про звільнення Лимана на Донеччині від російської окупації

Сили оборони звільнили Лиман від окупантів у жовтні 2022 року. Під россійською окупацією була більшість населених пунктів громади, нагадував керівник МВА. Під окупацією не були Крива Лука, Каленики, Закітне Лиманської громади.

До повномасштабного російського вторгнення у громаді проживали 43 тисячі людей. Нині залишаються 9 з половиною тисяч.