Три дні до повномасштабного вторгнення: чим жив Краматорськ незадовго до нападу

Боролися з коронавірусом, забороняли феєрверки, перемогали у спортивних змаганнях, виходили на мирні акції, затверджували Програму забезпечення заходів з підготовки територіальної оборони. І це тільки незначний перелік того, що робили краматорці за три дні до повномасштабного вторгнення. Журналісти “Pro100Media” зібрали хронологію подій з життя міста незадовго до нападу. Події тих днів відтворили завдяки інформації з сайтів офіційних джерел: Краматорської міської ради, Управління фізичної культури та спорту, Донецького обласного краєзнавчого музею, Управління освіти, Художнього музею Крамради та інші.

21 лютого

Зранку у телеграм-каналі Краматорської міської ради з`явилось наступне повідомлення:

“Сьогодні, 21 лютого, у Крейдяному кар’єрі військовослужбовці з 09:00 до 16:00 будуть проводити стрільби. Будь ласка, зберігайте спокій та повідомте про навчання рідних та близьких, які мають обмежений доступ до Інтернету та ЗМІ”.

***

Два роки тому Україну лихоманило від коронавірусної хвороби. Міські адміністрації чи не щодня публікували статистику захворівших та закликали щепитися. Краматорськ теж боровся з небезпечним вірусом.

​​“За інформацією відділу охорони здоров’я, за 18-20 лютого отримано 563 позитивних тести ПЛР на коронавірус. Загальна кількість зареєстрованих осіб з результатом “позитивний” по Краматорську з початку пандемії становить 27 896. За минулі вихідні шпиталізовано 43 хворих. Одужало – 590 осіб (загалом 21213). Померло – 7. (загалом 746)», – повідомляла Краматорська міська рада.

***

Цього ж дня міський голова Олександр Гончаренко виступив із доповіддю під час Національного форуму “Безпечні та спроможні громади майбутнього” та презентував три ініціативи, які мали покращити безпекову ситуацію на території громади.

Перша – Безпечне місто. Це сучасний апаратно-програмний комплекс, що обробляє зображення із камер спостереження, встановлених по всьому місту. Таким чином це дозволяє попередити правопорушення, збільшити швидкість реагування на них.

Друга ініціатива – реалізація програми Поліцейський офіцер громади. Головна мета проєкту – налагодження постійної комунікації між представниками правопорядку та жителями громади.

Третя ініціатива, що реалізовується – впровадження в Краматорській громаді програми “Територіальна оборона”. 26 січня 2022 року рішенням сесії міської ради затверджено Програму забезпечення заходів з підготовки територіальної оборони Краматорської територіальної громади на 2022 рік, де було передбачено виділення – 500 тис. грн.

***

Кінотеатр “Родина” проводив розіграш: за коментарі під дописом переможцям обіцяли 2 квитки та попкорн.

***

У Донецькому обласному краєзнавчому музеї тривала  фотовиставка “Нескорений Майдан” краматорського краєзнавця і письменника, голови міського літературного об’єднання ім. Миколи Рибалка Олега Максименка. Захід був приурочений до Дня Героїв Небесної Сотні. Світлини автора показують Майдан до трагічних подій, що відбулись у лютому 2014 року.

22 лютого

У дзеркальну дату 22.02.2022 у Краматорську одружилось 14 пар. І як тоді писав Краматорський відділ ДРАЦС: у цьому році це рекордна кількість закоханих, які зробили цей крок в один день, але ми впевнені – більші рекорди 2022 року ще попереду.

Олександр Гончаренко відвідав Центр обліку бездомних осіб, де повідомив, що наразі розглядається питання збільшення площі закладу.

“Працівники здійснюють заходи щодо виявлення бездомних осіб на території міста та громади і за необхідності видають їм  продукти харчування та одяг. У 2021 році на облік було поставлено 154 особи, яким надано понад 1200 різних соціальних послуги”, – йдеться у повідомленні Краматорської міської ради.

*********

Краматорські спортсмени брали участь у чемпіонаті України з пауерліфтингу, який проходив у Коломиї.

У ваговій категорії до 66 кг виступив Олексій Лавріщів, представник СК “МАХ”. Олексій завоював три малі срібні нагороди: у присіданнях – 150 кг, жимі лежачи – 77.5 кг та у становій тязі – 150 кг. За підсумком він став срібним призером чемпіонату України.

У ваговій категорії до 93 кг наше місто представив Данило Доценко, СК “КПД” ДЮСШ №1. Спорстмен завоював малу золоту нагороду у вправі присідання – 295 кг, золото у жимі лежачі – 160 кг та срібло у становій тязі – 242.5 кг. З сумою триборства 697.5 кг Данило став чемпіоном України.

У ваговій категорії понад 120 кг виступив Дмитро Вовчок, представник СК “КПД” ДЮСШ №1, який у запеклій боротьбі завоював срібну медаль чемпіонату України з сумою триборства 705 кг. Дмитро завоював малу золоту нагороду у присіданнях – 290 кг, золото в жимі лежачі – 200 кг, та срібло у становій тязі – 215 кг. Краматорські спортсмени показали свої найкращі результати та додали у скарбничку Донеччини 1 командне місце.

У художньому музеї тривала виставка присвячена пам’яті майстрині Лілії Чекулаєвої. Експозиція називалась “Вишивала для душі”.

“Сьогодні футбольна група наших талановитих дівчат провела вже третє тренування у критому манежі в Саду Бернацького. Юні футболістки із завзятістю вчаться грати в футбол та з задоволенням виконують загально-розвиваючі вправи. Запрошуємо дівчат до безкоштовних занять футболом! ФК “Краматорськ” оголошує набір на навчання дівчат до футбольної групи дитячої академії”, – це повідомлення з Фейсбук-сторінки ФК “Краматорськ”. У ті дні спортивне життя вирувало у місті.

23 лютого

​​23 лютого відбулося засідання чергової сесії Краматорської міської ради VIII скликання. На порядок денний було винесено 82 питання та декілька додаткових.

Депутати одноголосно ухвалили проєкт рішення про заборону використання феєрверків, салютів, піротехнічних виробів на території Краматорська. Крім того підтримали рішення “Про затвердження Порядку надання фінансової підтримки малому та середньому підприємництву, спрямованої на створення нових робочих місць на території Краматорської територіальної громади на 2022-2025 роки”

***

Цього дня нагородили Почесним званням “Мати-героїня” багатодітних жительок громади. За материнську самовідданість, народження і виховання дітей, забезпечення умов їх всебічного розвитку Почесне звання присвоєно Олені Бондаренко (5 дітей), Тетяні Болтовій (9 дітей), Олесі Мікулінській (7 дітей).

​​

Крамрада поінформувала городян про можливість долучитись та служити в лавах резервістів батальйону територіальної оборони Краматорського району. У телеграм-каналі були опубліковані контакти батальйону тероборони та чергової військової частини.

***

Міське управління освіти публікує на своїй сторінці у Фейсбук пам`ятку батькам, вчителям, освітнім управлінцям та учням, де пояснює, що робити у разі бойових дій.

З 1 березня в Краматорську громадський транспорт мав працювати на маршрутах за оптимізованої схемою. Про це жителів міста повідомило міське керівництво 23 лютого:

“Починаючи з наступного вівторка, 1 березня, громадський транспорт у краматорській громаді буде працювати згідно оновленої схеми руху, що затверджена рішенням виконавчого комітету від 17.11.2021 року “Про затвердження переліку міських тролейбусних маршрутів та мережі міських, приміських автобусних маршрутів загального користування”.

***

Тим часом комунальники “ДРУАС” робили аварійний ремонт дорожнього покриття по вулиці Мостова та Василя Стуса. Активно латили дірки і на Беляєва.

Цього дня також відбувся брифінг, під час якого тодішній керівник обласної військово-цивільної адміністрації Павло Кириленко нагадав, що на території країни запроваджено надзвичайний стан, крім Донецької та Луганської областей – у цих областях діє червоний рівень небезпеки, який введено бойовим розпорядженням керівника командувача ООС 28 березня 2020 року.

Олександр Гончаренко під час свого виступу розповів, що міські служби працюють у штатному режимі.

“Певне хвилювання у людей звісно є, тому що всі пам’ятаємо події 2014 року. Але ми бачимо, що зараз у країни потужна армія, яка зможе нас захистити. З боку виконавчої влади ми продовжуємо робити все для забезпечення життєдіяльності нашого міста. Звертаюсь до краматорців, будь ласка, зберігайте спокій та не піддавайтесь паніці.”

***

Вввечері цього дня міська влада запросила всіх краматорців долучитись до заходу “Краматорськ – це Україна”. Акція була запланована на 17.30

“Закликаємо прийти на захід з жовто-блакитними прапорами, стрічками та значками.

Долучайтеся, покажемо нашу єдність та силу духу!”

​​За декілька годин до збройного нападу акція у рамках “Марафону Єднання” відбулась, десятки містян зібралися у центрі Краматорська. Основна ідея, як зазначають організатори, – була в томув тому, щоб показати світу єдність українського народу на тлі військової загрози. Тоді зі сцени для краматорців лунали пісні артистів Українського міського концертного ансамблю “Краматорські дівчата та хлопці” та Народного фольклорного гурту “Курінець”.

Всі ці події відбувалась під мирним небом Краматорська. Ранок наступного дня розділить життя багатьох на “до” та “після”.

Поділіться своєю історією – що ви робили за декілька днів до повномасштабного російського вторгнення, що планували або про, що мріяли, чим займались ввечері 23 лютого.