Правила та обмеження на Великдень 2024: що треба знати мешканцям Донеччини

Вже третій рік поспіль мешканці Донеччини відзначатимуть Великдень в умовах повномасштабного вторгнення Росії, через що не мають змогу дотриматись звичних традицій: відвідати нічну церковну службу для освячення паски чи зібратись всією родиною вдома для святкування. Сьогодні журналісти “Pro100Media” розповідають які обмеження на Великдень діятимуть у цьому році та відповідають на основні питання щодо святкування Воскресіння Христа.

Нагадаємо, у 2024 році українці святкують Великдень 5 травня.

Чи буде подовжена, чи скасована комендантська година?

Ні, під час святкування Великодня вона не буде подовжена. У Донецькій області комендантська година триває  з 21:00 до 05:00. Таке рішення зумовлене перш за все безпековою ситуацією у країні та можливими провокаціями з боку ворога.

Чи можна відвідати кладовище та церкву?

На Донеччині заборонено відвідування кладовищ і місць поховань. Вони нерідко потрапляють під обстріли, дистанційні мінування з боку російських терористичних військ, а тому повною мірою гарантувати безпеку відвідувачів неможливо.

Доступ вірян до церков буде дозволений після завершення комендантської години. Освятити великодні кошики можна буде по закінченню пасхальної літургії. На Великдень  церковні служби будуть проводитися так, щоб уникнути збігу з часом комендантської години. Прямої заборони на відвідування храмів немає, але влада закликає українців утриматися від ризиків та уникати створення великих скупчень людей.

Рада оборони Донецької області запровадила додаткові безпекові заходи на час святкування Великодня, адже росіяни можуть використовувати святкові дні для провокацій, а скупчення людей розглядають як потенційні мішені. Так, правоохоронці посилено дбатимуть про дотримання жителями області комендантської години.

Крім того, рятівники Донеччини зауважили, що у день святкування Великодня велика кількість вірян збирається в храмах. Під час літургій священнослужителі та віряни використовують у приміщеннях відкритий вогонь, що робить свято потенційно небезпечним з погляду пожежної безпеки. Служба порятунку «101» звертається до мешканців області з проханням, не забувати про правила пожежної безпеки під час свята.

Чи варто відвідувати Святогірську Лавру?

Святогірська міська військова адміністрація днями повідомила, що з метою уникнення скупчення населення та забезпечення громадського порядку, проведення масових заходів у культових будівлях релігійних організацій та на прилеглій території, зокрема богослужінь, релігійних обрядів та церемоній, заборонено.

 До того ж нещодавно стало відомо, що Настоятелю Святогірської лаври УПЦ (МП) митрополиту Арсенію оголосили підозру у тому, що він розголошував інформацію про розташування блокпостів Сил оборони у Краматорському районі. Він також неодноразово висловлював прокремлівські наративи.

Де можна подивитись церковні богослужіння онлайн?

Усі охочі можуть подивитися онлайн-трансляцію богослужінь. Зробити це можна на Youtube-каналі й сторінці у Facebook ПЦУ та на особистій сторінці Митрополита Епіфанія.

Також трансляція відбуватиметься на телебаченні та радіо:

4 травня о 23:00 – телеканал “Суспільне Культура”;

5 травня після опівночі – “Українське Радіо” та “Радіо Культура”.

Трансляція служби також буде доступна на Youtube-каналі УГКЦ “Живе телебачення”. Також спостерігати за службою можна:

5 травня о 7:00 на телеканалі “Суспільне Культура”;

після 8:30 – на “Українському Радіо” та “Радіо Культура”.

Чи будуть вихідні на Великдень?

Відповідно до традицій, Воскресіння Христове завжди святкується у неділю, тому, згідно зі статтею 73 Кодексу законів про працю, українці отримують додатковий вихідний день у понеділок.

Але варто відзначити, що під час дії воєнного стану (який був подовжений президентом України Володимиром Зеленським з 14 лютого до 13 травня 2024 року), додаткові вихідні дні скасовуютьсяПроте, роботодавці можуть встановити власні дні відпочинку для співробітників за своїм розсудом, тому це залежить від кожної конкретної компанії.