На Донеччині погіршується якість води у річці Сіверський Донець через повномасштабне вторгнення

Повномасштабне вторгнення спричинило погіршення якості води у річці Сіверський Донець. Єдина водна артерія Донеччини нерідко ставала ділянкою фронту. Про ситуацію щодо якості води у річці повідомили фахівці Краматорської районної філії ДУ “Донецький ОЦКПХ МОЗ” на офіційній сторінці у Фейсбук.

“Російські окупанти регулярно гатять по українським захисникам через річку та марно намагалися переправитися через неї, втоплюючи свою техніку. Ця техніка разом з ракетами та снарядами залишається у річці, яка є єдиним джерелом води для усіх мешканців Донеччини та Луганщини”, – поінформувала завідувачка відділення епіднагляду та профілактики неінфекційних захворювань Краматорської районної філії ДУ “Донецький ОЦКПХ МОЗ” Надія Жолудь.

Місцева влада та комунальники роблять все можливе, щоб забезпечити населення якісною питною водою. У разі відсутності централізованого водопостачання, привозять чисту воду.

Зокрема, у Краматорську комунальне підприємство “Краматорський водоканал” очищує та знезаражує воду, що поступає на фільтрувальну станцію з каналу Сіверський Донець-Донбас. Тут проводиться: відстоювання, коагуляція, фільтрація та дезінфекція.

“В процесі водопідготовки застосовуються коагулянти, флокулянти, рідкий хлор, піщані та вугільні фільтри. Подача води мешканцям міста проводиться цілодобово”, – повідомила фельдшер санітарного відділення епіднагляду та профілактики неінфекційних захворювань Краматорської районної філії ДУ “Донецький ОЦКПХ МОЗ” Вікторія Федоренко.

Моніторингові дослідження води питної, в зв’язку з воєнними діями, проводяться по Державних санітарних нормах і правилах “Показники безпечності та окремі показники якості питної води в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуаціях іншого характеру”, затверджених Наказом Міністерства охорони здоров’я України 22 квітня 2022 року № 683, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 25 травня 2022 р. за № 564/37900.

“Враховуючи бойові дії, джерело водопостачання забруднюється додатково затопленою технікою, зруйнованими мостами, почистити дно та вивільнити річку від забруднювачів в теперішній час неможливо”, – йдеться у повідомленні фахівців.

Щоб убезпечити себе від інфекцій, які можуть бути у воді, дотримуйтесь наступних порад спеціалістів:

  • В разі відключення централізованого водопостачання, до отримання інформації про постачання якісної привізної води для питних потреб, можна користуватися тільки добре прокип’яченою або бутильованою водою.
  • Для приготування їжі обов’язково використовуйте перевірену питну воду, застосовуйте термообробку (варіння, смаження, запікання).
  • Овочі та фрукти ретельно мийте кип’яченою водою, потім обдавайте окропом.
  • Не вживайте воду з неперевірених децентралізованих (колодязів, каптажів, свердловин) і централізованих систем водопостачання.