статус "дитина війни"

Діти, які постраждали від воєнних дій: скільки їх на Донеччині та як отримати статус “дитина війни”

Понад дві з половиною тисячі дітей Донецької області отримали статус постраждалих від воєнних дій та збройних конфліктів з 2022 року. Це дані на кінець квітня. Хто має право та як оформити документи, скільки загалом дітей Донеччини їх оформили та чи є у 2024 році пільги для “дітей війни”— у матеріалі.

Про це надала дані у відповідь на запит Суспільне Донбас начальниця Служби у справах дітей Донецької облдержадміністрації Наталія Тимофеєва.

Чинне законодавство визначає цей статус як “дитина, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів”. Порядок надання такого статусу регулює постанова Кабміну № 268 від 5 квітня 2017 року.

За весь час місцеві органи влади надали статус “дитина війна” 35 186 неповнолітнім Донеччини, йдеться у відповіді.

“З 2022 року (на 30 квітня 20224 року — ред.) на території області статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, отримали 2686 дітей, у тому числі: 13 — внаслідок отримання дітьми поранення, контузії чи каліцтва, 1 — внаслідок того, що дитина зазнала фізичного насильства, 2672 – внаслідок того, що діти зазнали психологічного насильства”.

Хто має право отримати статус “дитина війни”

У постанові уряду прописано, що оформити статус можуть діти, які проживали в зоні ведення бойових дій, отримали каліцтво, контузію чи поранення, були у полоні або викрадені.

Також, якщо діти зазнали сексуального, фізичного та психічного насилля, або їхні батьки були військовослужбовцями та загинули під час виконання службових обов’язків

Як оформити статус “дитина війни”: перелік документів

В урядовому документі є перелік документів, із якими потрібно звернутися до Служби у справах дітей:

  • заява, копії паспорту, свідоцтва про народження дитини,
  • довідка ВПО, акт-висновок оцінки потреб сім’ї.

Додатково потрібно подати документи, які можуть підтвердити обставини, під час яких дитина постраждала. Це можуть бути медичні документи, заяви про вчинення правопорушень щодо дитини, висновки експертиз, матеріали кримінальних проваджень тощо.

Подавати документи й заяву має право:

  • законний представник дитини,
  • від 14 років сама дитина,
  • будь-які родичі дитини (зокрема повнолітні брати чи сестри, вітчим або мачуха, тітка чи дядько тощо),
  • представник органу опіки й піклування (якщо дитина переміщується без батьків чи представників, які їх замінюють).

Які пільги передбачені та чи є виплати “дитині війни”

Виплат та пільг для таких дітей, окрім безоплатного харчування в закладах освіти, наразі немає, пояснила у відповіді Наталія Тимофеєва.