165487 1 large
165487 1 large

Чому щеплення від COVID-19 важливе для дитини і чи варто його робити: думка лікаря-педіатра Ганни Ольховської

Діти піддаються підвищеному ризику зараження коронавірусом, особливо штамом «омікрон», який легко передається. У багатьох дітей відсутні чи є лише незначні симптоми захворювання при зараженні коронавірусом. Однак у рідкісних випадках у дітей спостерігається важкий перебіг хвороби.

Особлива небезпека загрожує дітям, які мають попередні захворювання. До того ж, у дітей, в яких спочатку не спостерігалося жодних симптомів захворювання, може розвинутися рідкісне, але важке супутнє ускладнення «педіатричний багатосистемний запалювальний синдром». Для нього характерні, наприклад, гарячка, розлади шлунково-кишкового тракту та проблеми із серцево-судинною системою. Також спостерігається наявність довгострокових наслідків (постковідний синдром). Наразі проводяться дослідження щодо того, наскільки часто вони виникають у дітей. Дитина, яка заразилася коронавірусом, може передавати вірус іншим, навіть якщо в неї відсутні симптоми захворювання.

Постійний комітет із вакцинації (STIKO) рекомендує робити дітям віком від 5 до 11 років щеплення від коронавірусу в наступних випадках:

за наявності попередніх захворювань, як-от:

— важка чи неконтрольована бронхіальна астма

— значна надлишкова вага

— важкі хронічні захворювання серця, нервової системи, легень або нирок

— важкі захворювання імунної системи

— ракові захворювання — синдром Дауна (трисомія за 21 хромосомою)

— погано відкоригований цукровий діабет

— вроджені захворювання з важкими порушеннями при контакті з особами, які відносяться до групи особливого ризику.

До групи особливого ризику відносяться особи, в яких перебіг захворювання COVID-19 з високою ймовірністю може бути важким та яким не можна робити щеплення чи в яких, імовірно, в недостатній мірі сформувався захист після вакцинації, наприклад: літні люди.

Дітям, які не мають попередніх захворювань та які не контактують з особами з особливої групи ризику, після консультації з лікарем також можна зробити щеплення, якщо батьки чи опікуни приймуть таке рішення.

Чи є вакцина безпечною? Перед наданням дозволу на використання вакцини її було ретельно протестовано. Після допуску вона також проходить регулярну перевірку на безпечність і можливі побічні дії. Більшість дітей переносять вакцинацію добре. Можуть з’являтися звичайні реакції на щеплення, як-от біль у місці уколу, втома, головний біль або гарячка. Як правило, нездужання зникають за декілька днів. Важкі побічні дії досі спостерігали лише в поодинокихвипадках. Як і зі всіма іншими вакцинами, у рідкісних випадках може з’явитись алергічна реакція. Тому перед вакцинацією повідомте лікарю, чи вже була у вашої дитини колись алергічна реакція.

Лікар-педіатр, завідуюча амбулаторією Центру сімейної медицини №1 Краматорська Ганна Ольховська вважає, що діти також мають право бути захищеними від небезпечних інфекцій.

“Щеплення дітей від ковіду – це важливо, як і більшість планових (обов’язкових) щеплень.

Ковід 19 має широкі клінічні прояви і у дорослих і у дітей, та не менш серйозні ускладнення після перенесенної інфекції. Зупиняти циркуляцію вірусу можна лише колективним імунітетом, і дуже важливо щоб щепленнями були охоплені як дорослі, так і діти.

Вакцина від ковіду є безпечною та має вже доведену ефективність.

Вакцинація дітей від 5 років проходить за тим самим алгоритмом, як і дорослих (огляд лікаря та надання інформованої згоди батьків). Єдина відмінність вакцини проти ковіду для дітей від 5 до 12 років це є те, що щеплення передбачає інше дозування.

Діти також мають право бути захищеними від небезпечних інфекцій”.

Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED).