15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

Щороку 15 лютого в Україні відзначається пам’ятна дата – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Про події Афганської війни нагадує Донецький обласний краєзнавчий музей.

“Саме в цей день у 1989 році остання колона військ радянської армії залишила територію Афганістану. Після закінчення Другої світової війни війська СРСР, у складі яких були і українські військові, брали участь у 24 локальних війнах і збройних конфліктах на території багатьох іноземних держав. За часів СРСР вони виконували свій військовий обов’язок у Кореї, Лаосі, В’єтнамі, Камбоджі, Кубі, Єменській Арабській Республіці, Єгипті, Алжирі, Мозамбіку, Сирії, Бангладеш, Ефіопії, Анголі, Лівані та інших іноземних країнах. У будь-якій армії світу накази не обговорюються, а виконуються. До того ж у ті часи СРСР, звичайно, ніколи не визнавав своєї участі у цих збройних конфліктах.

Найбільш масштабною і трагічною була війна в Афганістані, яка тривала понад 9 років – з 25 грудня 1979 р. по 15 лютого 1989 р. Це був перший збройний конфлікт, участь у якому визнав СРСР. З понад 546 тис. радянських солдатів та офіцерів через афганське пекло пройшли понад 160 тис. українських військових. Згідно з офіційною статистикою, в Афганістані загинули понад 4 тис. українців, 72 українські воїни зникли безвісти. Понад 8 тис. українців дістали поранення, понад 6 тис. залишилися інвалідами. Це страшна ціна, яку заплатила Україна за імперсько-комуністичні амбіції Кремля.

Найбільших втрат з усієї України зазнала Донецька область, 302 військових, наших земляків, не повернулися до своїх домівок з Афганської війни. За мужність і героїзм, проявлені в боях, понад 40 тис. українців було нагороджено орденами й медалями, а 11 удостоєно звання Героя Радянського Союзу – найвищої на той час відзнаки СРСР. Зараз в Україні – близько 150 тис. ветеранів афганської війни, з них близько восьми тисяч мають поранення, понад шість тисяч є інвалідами. Після здобуття Україною незалежності наші військові фахівці стали учасниками багатьох миротворчих операцій під егідою ООН, НАТО та інших міжнародних організацій. Вони стали учасниками миротворчих місій у Югославії, Грузії, Боснії і Герцеговині, Хорватії, Лівані, Кувейті, Іраку тощо. За даними Міністерства оборони України з 1992 року в міжнародних миротворчих операціях взяли участь майже 44 тисячі військовослужбовців, 54 з яких загинули.

Від самого початку війни на сході України тисячі ветеранів, насамперед «афганців», виступили на захист рідної землі. Тисячі «афганців» одними із перших пішли добровольцями у 2014 році і сьогодні захищають Україну від російського агресора. Нині вони проходять службу у складі Збройних Сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, СБУ та інших силових структурах. Їх бойовий досвід і тепер є запорукою багатьох перемог у боротьбі з російським агресором за незалежність і територіальну цілісність України. Давайте сьогодні схилимо голови, вшановуючи пам’ять наших земляків, які воювали та загинули у різних країнах. А також побажаємо мирного неба і спокійного життя для нашої рідної України”.

Важливо

До Краматорська з Афганської війни не повернулося 15 воїнів. Ще один солдат загинув вже на Батьківщині. Через Афганську війну пройшло більше 400 краматорчан.