Найпоширеніші види шахрайства на Донеччині

Не дай себе обдурити! Найпоширеніші види шахрайства на Донеччині

За допомогою психологічного впливу шахраї успішно обирають людей незалежно від віку та рівня освіти. Жертвою може стати будь-хто тому варто знати, які хитрощі використовують злочинці. Сьогодні журналісти “Pro100Media” розповідають про основні види шахрайства на території Донецької області. Зауважимо, що загалом видів шахрайства набагато більше, але, якщо придивитися, всі вони є варіаціями на згадані нами основні теми. 

«Ваш син у поліції чи потрапив у біду!» 

Користуючись прийомами психологічного тиску, злочинці змушують людей перераховувати їм гроші для порятунку родичів, які нібито потрапили у великі неприємності. 

Аферисти намагаються зіграти на основному інстинкті кожного з батьків – захист своєї дитини. На емоціях людина не зовсім розуміє, що сталося, і не завжди може зрозуміти, що голос у слухавці належить чужій людині. В основному “ведуться” на цей прийом люди похилого віку, які, впадаючи в паніку, губляться й забувають уточнити якісь деталі, подзвонити своїм дітям або розповісти комусь з родичів, щоб ті допомогли розібратися. 

Найправильніше у таких випадках – не панікувати, а спокійно все перевірити. Зателефонувати до поліції та уточнити: чи насправді затримана та людина, про яку говорять. І якщо так, то хто її затримував і за яких обставин. 

СМС розсилка 

Шахраї здійснюють СМС-розсилку, в якій пишуть, що вашу картку заблоковано та вимагають передзвонити на вказаний номер для вирішення проблеми. В такій ситуації шахраї психологічно тиснуть на клієнта тим фактом, що картку заблоковано, і власник картки, передзвонивши на телефон, вказаний у СМС, розголошує всю інформацію, яка необхідна шахраю. Повірте, що інформації, яку ви розповіли шахраю, вистачає для того, щоб вкрасти гроші з вашої карти. 

Шахрайство під час інтернет-продажів 

Вибір подарунків онлайн завжди був зручною альтернативою магазинам та ринкам. Але, на жаль, часто зустрічаються нечесні користувачі, які можуть затьмарити розум. Аферисти використовують довірливих продавців, банкомати «Ощадбанку» та різні хитрощі, щоб нажитися на покупцях. Наприклад, такі 

Купівля з передоплатою 

Довірливі покупці натрапляють на шахрайський прийом під час онлайн-шопінгу, відправивши продавцю 100% передоплату за товар. У 80-90% випадків заплатити всю суму наперед вимагають аферисти. Уникнути шахрайської схеми допоможе післяплата. Якщо ж покупець уже потрапив на вудку аферистам, йому варто зібрати всю відому інформацію про продавця та піти з цими даними до правоохоронних органів. 

Шахраї та карти «Приват Банку» 

Шахрай під виглядом покупця погоджується на угоду та просить здійснити оплату на банківську картку «Приват Банку». При цьому він, крім номера картки, намагається дізнатися додаткові дані про власника картки. Наприклад, термін дії картки чи наявність кредитного ліміту. Якщо вам прийшло СМС із кодом, який просить назвати покупець, щоб його платіж пройшов, то знайте, ви маєте справу з шахраєм. 

Схема із двома довірливими покупцями

Шахрай укладає угоду з одним із покупців та просить переказати гроші на банківську картку. При цьому він вказує номер картки іншої людини, у якої щось купує. Таким чином, одна жертва переказує гроші на карту другій, а третя сторона – шахрай, отримує товар, за який заплатила стороння людина. 

Шахраї-покупці та банкомати 

Аферист дзвонить за вказаним в оголошенні номером телефону, представляючись потенційним покупцем. Далі “покупець” просить продавця надати дані картки для переказу оплати за товар, часто уточнюючи вид картки, а також залишок на рахунку. Після цього шахрай повідомляє, що перерахує гроші, але для їх отримання потрібно підійти до банкомата і виконати дії, які він скаже. Коли продавець підходить до банкомата та вставляє картку, шахрай диктує номер своєї картки під виглядом номера грошового переказу та просить запровадити суму, яка нібито має надійти на рахунок продавця. Після підтвердження транзакції гроші потрапляють на рахунок шахрая. 

Фішинг 

Даний вид шахрайства спрямований на те, щоб ви розповіли шахраю все, що йому потрібне. При цьому шахрай часто маскується під співробітника банку. Вам можуть передзвонити, надіслати СМС, запитати інформацію про вашу карту або пароль, який надісланий вам через СМС. 

Як правило, більшість власників карток банку самі допомагають шахраям вкрасти гроші шляхом розголошення інформації про себе та картку. Запам’ятайте, жоден банк не «вивуджуватиме» інформацію про вас або про карту, оскільки банк знає всю необхідну інформацію. Жоден банк не дзвонитиме або надсилатиме СМС з мобільного номера телефону. Банки мають свої лінії телефонів – стаціонарні, мобільні або у форматі – 0800. Також у більшості банків, при оформленні картки ви закріплюєтеся за конкретним співробітником, дані та мобільний телефон якого ви отримуєте при оформленні. 

Ви виграли приз  

Нещодавно Патрульна поліція Краматорська та Слов’янська попереджала, що коли вам телефонують і кажуть, що ви виграли “приз”, це можуть бути шахраї! 

Взагалі не треба поспішати виконувати всі настанови незнайомців.  

Зазвичай у надісланому смс вказаний номер, за яким можна отримати детальну інформацію. Коли телефонуєте, вам розповідають умови, які потрібно виконати, щоб отримати “приз”.  Вам можуть запропонувати сплатити відсоток від вартості виграного товару. Але як тільки ви це зробите, незнайомці перестають виходити на зв’язок і зникають. 

В такому випадку правоохоронці радять подумати, чи брали ви участь в акціях, чи конкурсах. В жодному разі не перераховувати гроші незнайомцям та повідомити про дзвінок поліцейським за номером 102. 

Грошова реформа 

Розповіли поліцейські ще про один вид шахрайства – “грошову реформу”.  Це коли до вас приходять незнайомці й кажуть, що у зв’язку з проведенням грошової реформи потрібно замінити старі купюри на нові. Найчастіше жертвами такого шахрайства стає наймеш соціально захищена верства населення – пенсіонери. 

Поліцейські радять не довіряйте незнайомцям та не пускати їх у свою домівку, завжди радитись з тими, кому довіряєте, розказати про візит родичам та повідомити про подію за номером 102. 

Фіктивне працевлаштування  

Ви шукаєте роботу та раптом бачите: “Робота з дому. Гнучкий графік. Високий заробіток. Не обов’язково мати досвід роботи”. Звичайно, перед таким оголошенням важко встояти. Але найчастіше такі пропозиції є шахрайством. 

Головне в цьому випадку оцінити ситуацію та не розраховуйте, що гроші вам будуть платити тільки за те, що ви є. Також не треба ні за що платити “роботодавцю”.  (за курс навчання, літературу, оформлення рахунку і тому подібне). За роботу мають платити вам, а не ви. Також не буде зайвим прочитати якусь інформацію про компанію, яка пропонує працевлаштування, прочитати відгуки. Якщо компанії немає чого приховувати, ви з легкістю знайдете достатньо інформації про її діяльність.  

«Нігерійські листи» 

Нігерійські листи» – поширений вид шахрайства, на кшталт листів щастя, який отримав найбільший розвиток з появою масових розсилок електронною поштою. Листи названі так тому, що особливе поширення цей вид шахрайства отримав у Нігерії, причому ще до розповсюдження Інтернету, коли такі листи розповсюджувалися звичайною поштою. Однак нігерійські листи надходять і з інших африканських країн, а також із міст із великою нігерійською діаспорою (Лондон, Амстердам, Мадрид, Дубай). 

Варіантів такого шахрайства багато, але про два найпоширеніших ми розповімо. 

Американські «військові» 

“Військові” пишуть, звичайно ж, жінкам. 

Про себе пишуть коротко. Мовляв, працюю в US Army, навчався у Військовій академії, нещасний вдівець, виховую одну дитину, служу, наприклад, в Сирії. Та й взагалі, якась суцільна “чорна смуга” супроводжує цих «генералів». Може заклинити банківську картку, коли він раптом купує квиток до України. І щоб він зміг приїхати до обраниці, всього й треба: терміново перерахувати якусь суму на  його картку, яка якраз працює, але саме на ній немає грошей. 

Інший варіант – квиток вже купив. Дамі серця написав: “Їду, зустрічай! Ти моя доля!” А за кілька годин приходить їй трагічне смс від “лікаря”. Мовляв, дорогою до аеропорту генерал розбився, лежить у нашому шпиталі, терміново потрібні гроші на операцію. 

А ще є військові, у яких, навпаки, грошей забагато. Тяжка доля кидає їх то в різні країни Сходу, де вони знаходять цілу валізу з грошима, а вивести їх не можуть. Тому готові дипломатичною поштою переправити їх на збереження ощадливим українкам, а там і до приїзду відставного генерала недалеко. 

Чоловік може навіть написати точні дати, коли вам потрібно отримати посилку від нього. Зрозуміло, її не буде. Через деякий час, коли ви вже з нетерпінням чекаєте на відправлення, він надсилає листа і пише, що трапилося непередбачене, і посилка застрягла в дорозі.  

Як ви розумієте, це черговий шахрайський прийом, ніякої посилки з самого початку не було, ніякий дипломат нікуди не їхав. Далі за сценарієм: “військовий” пише, що потрібно виплатити якусь суму грошей, щоб посилка вирушила далі (як варіант, потрібно заплатити ще, щоб її не розкривали). Сума може бути різною Паралельно з проханням грошей йдуть палкі освідчення в коханні, запевнення в тому, що в нього абсолютно безвихідна ситуація і саме тому він звертається до вас з таким проханням, що йому дуже незручно, але все склалося так. Загалом на жінку йде масована психологічна атака. 

Якщо ви відразу відмовляєтеся надіслати гроші, то посилка може “відправитися” далі, і застрягти на митниці будь-якої іншої країни, і для її викупу вже знадобиться менша сума. І так буде продовжуватися доти, поки ви або не надішлете гроші, або не пошлете самого шахрая. 

Будьте готові до того, що вам можуть надіслати копії квитанцій про вашу посилку, копії якихось квитанцій з митниці. Тут розрахунок йде на те, що ми не розуміємося на цих іноземних документах. 

«Раптова спадщина» 

Дуже розповсюджений вид шахрайства у фейсбуці. Заявку в друзі вам може надіслати якийсь іноземець, і після того, як ви цю заявку приймете, почнеться найцікавіше. Співробітник якогось банку поганою англійською мовою повідомить приголомшливу новину: ви повинні отримати мільйонну спадщину. Річ у тому, що в Африці, або Америці, або Англії, або в будь-якій іншій країні «вмирає» ваш родич, який носить іноземне ім’я та ваше прізвище. Спадкоємців містер не залишив, але його адвокат став розшукувати через інтернет родичів свого клієнта і після довгих пошуків знайшов вас. 

Внаслідок нетривалого листування вам можуть запропонувати сплатити «накладні витрати» та чекати на переказ спадщини. Після цього ні на електронні листи, ні на дзвінки за вказаними у листах телефонами ніхто не відповість. 

Трюк справді давно та добре відомий: перші листи з Нігерії, в яких пропонувалися великі гроші, з’явилися ще в 1980-х роках, і розсилалися вони тоді звичайною поштою. З появою інтернету нігерійські шахраї почали активно використовувати переваги електронної пошти. Зараз розсилки нігерійських листів організують шахраї з різних країн світу. 

Особливість таких шахрайств – стандартний шаблонний текст. Тобто не дивлячись на те, що ви пишете, відповідь  буде отримана стандартна і надто «офіційно-дерев’яна», позбавлена емоцій. Тобто ви сміливо можете письмово послати людину на всі 4 сторони, а у відповідь вам прийде: “Ти мені так сподобалася. Зустріньмось?”. 

Існує і безліч інших способів обдурити людей. Наприклад, якщо вас раптово хочуть обдарувати, обов’язково подумайте, чи немає тут каверзи. Особливо пильно слід поводитися, якщо з вас починають вимагати гроші, хоча спочатку обіцяли роздачу безплатних подарунків. 

І взагалі, якщо вам пропонують спочатку заплатити, а потім отримати якісь товари, наприклад сплатити всю або частину суми під час покупки в інтернет-магазині, знайте – майже зі стовідсотковою впевненістю можна стверджувати, що перед вами шахраї. Не піддавайтеся на спокусливі умовляння та хитрощі, не платіть вперед за послуги, які нібито хтось колись вам надасть та перевіряйте якість товарів. 

partner

“Цей матеріал опубліковано за підтримки Європейського фонду за демократію (EED). Його зміст не обов’язково відображає офіційну позицію EED. Інформація чи погляди, висловлені у цьому матеріалі, є виключною відповідальністю його авторів.”