Іван Сулима — один із перших козацьких отаманів, що почав задумуватися над тим, щоб українці створили власну державу і самі панували на своїй власній землі.
Народився майбутній флотоводець і гетьман у родині українського шляхтича на Чернігівщині.
Із молодих літ здобув добру освіту, хоча де чи у кого навчався – невідомо. Був достатньо енергійною, привабливою та фізично розвиненою людиною.
Коли народився Сулима – звісток не лишилось, як і невідомо, коли він вперше з’явився на Січі.
Загалом особа Сулими була оповита легендами ще за його життя.
У свої перші морські походи Іван Сулима ходив з Самійлом Кішкою ще достатньо молодим козаком, проходив у нього морську школу. Особливо вабило його море, морські походи.
Досить швидко талановитий козак вибився в чільні старшини, став на один рівень мало не з Петром Сагайдачним.
Під час одного з походів потрапив у турецький полон (його чайка була потоплена турецької артилерією). Неволя галерного бранця продовжувалася для Сулими довгих 15 років. Але одного разу він підняв повстання рабів, захопив і викрав бойовий корабель, що прямував в завойовницький похід до Італії. Саме туди і привів Сулима полонених турків, моментально ставши для італійців національним героєм.
Папа Римський нагородив українського козака золотою медаллю за видатні заслуги в боротьбі проти ісламської експансії, а на знак особистої прихильності подарував Сулимі медальйон зі своїм портретом.
З 1628-го і до 1635 року Іван Сулима очолював Запорозьку Січ.
У 1632-му гетьман Сулима провів свій знаменитий похід в Азовське море. Під його головуванням козаки вперше взяли штурмом османську фортецю Азов у гирлі Дону. 1635-го Іван Сулима руйнує неприступну польську фортецю Кодак на Дніпрі і піднімає антипольське повстання в Україні. Гетьман розсилає універсали із закликом підніматись на антипольську боротьбу.
Іван Сулима через зраду був схоплений поляками і у Варшаві прийняв мученицьку смерть. Польські кати відрубали козаку ноги, руки і голову.
Залиште коментар
Розгорнути ▼