Сьогодні, 4 вересня, в Україні офіційно стартували навчальні заняття. Вже вдруге навчальний рік починається під час повномасштабного вторгнення, але на Донеччині в умовах війни це вже десятий навчальний рік. За цей час сотні педагогів пристосувалися до надзвичайних обставин. По суті вони ті ж учасники війни за Україну, тільки в іншому вимірі – гуманітарному, і результати їхньої праці буде видно не одразу. Цікавою є й історія розвитку освіти на території нашої області, яка з кожним роком ставала все краще.
Цікаві факти про перші українські школи, роботу закладів під час російсько-української війни та сьогодення освітнього процесу в Донецькій області читайте в матеріалі “Pro100Media”.
Дітей навчали дяки
Ще у першій половині XVIII ст. в північних містечках області в Кальміуській і Самарській паланках Війська Запорізького працювали загальноосвітні школи.
В 1732 році в Торі (зараз Слов’янськ) була школа, де дітей навчали дяки. 1808 року в Бахмуті відкрилося перше народне училище. Всього на той час на території Маріупольщини та Бахмутського повіту діяло 47 початкових шкіл, в яких навчалося 1365 дітей і викладало 60 вчителів.
Британський інженер відкрив школу для дітей робітників
У 1876 році британський підприємець – інженер Джон Юз відкрив на території сучасного Донецька школу для дітей місцевих робітників металургійного заводу.
Пізніше стало діяти початкове народне училище, яке розташовувалося в житловому будинку. Вчилось у ньому 50 учнів, а викладала там лише одна вчителька. Але розвиток заводу і збільшення кількості робітників вимагало розширення училища. Таким чином воно розширилося до 100 учнів, яким викладало вже декілька викладачів.
У такому вигляді училище функціонувало до 1902 року. Тоді для училища відбудували спеціалізоване приміщення в окремому будинку, так звану «Велику школу». У новому приміщенні було 6 кімнат на 40-50 учнів у кожній, фізичний кабінет і викладацька. Крім «Великої школи» було відкрито відкрило ще 9 її відділень у різних районах міста, а також на рудниках «Вєтка», «Ново-Смолянському», у маєтку «Пєски».
У 60-х роках XX століття відбувався активний пошук нових методів викладання
У другій половині 60-х років політична атмосфера в Україні сприяла демократизації системи освіти та науки. За цих років у школах і ВНЗ відбувався активний пошук нових методів викладання. Створювалися умови для творчої роботи майстрів мистецтв, розширювалися наукові дослідження. Однак уже з кінця 60-х років, коли серед політичного керівництва країни почав переважати курс на «стабілізацію» суспільно-політичного життя, поступово відбувається відмова від демократичних перетворень, посилюється ідеологічний диктат у культурній сфері.
Остання школа з українською мовою навчання припинила свою роботу в Донецьку в 1986 році
Станом на кінець 80-х на Донеччині працювало всього 103 школи з українською мовою викладання‚ тоді як російських було 1066. Ці освітні заклади були переважно в далеких селах Мар’їнського‚ Слов’янського‚ Волноваського та інших сільських районів області. Вони були розташовані у зовсім малих приміщеннях, тут бракувало належного обладнання і вчителів.
Українська школа в Донецьку була відкрита на початку 90-х
Український педагог та громадський діяч Леонід Громовий запровадив інноваційні методи виховання учнів. Все почалося з відкриття першої української школи Донецька.
Відкриттю школи створювалися численні перешкоди, пів року сформованому педагогічному колективу просто не надавали власного приміщення. Коли приміщення було надане, Донецький обком Комуністичної партії у 1990 році намагався знести паркан навколо школи за допомогою бульдозерів.
Перша українська школа в Донецьку мала республіканський статус, згодом її перевели до обласного підпорядкування, а наостанок просто підпорядкували Київському районному управлінню освіти в Донецьку. Вона була спеціалізованою гуманітарною школою з поглибленим вивченням іноземних мов, конкурс іноді перевищував 30 осіб на одне місце.
У 2006 у Донецьку навчалася рекордна кількість студентів
Загальна кількість студентів в Донецьку становила 113 тис. осіб, з них на денному відділенні навчалося 63,5 тис. людей. Вищих навчальних закладів I та II рівня акредитації в області було 82.
У 2008 українську освіту обмежували
Донецька міська рада у 2008 році прийняла постанову про обмеження кількості українських шкіл та дитячих садочків під приводом боротьби за «права мешканців». Цю постанову було накладено вето мером міста Донецька Олександром Лук’яненком.
Відкриття Донецької обласної Малої академії наук учнівської молоді
У 2013 Рішенням Донецької обласної ради Донецьке територіальне відділення МАН України реорганізовано в Донецьку обласну Малу академію наук учнівської молоді.
Основним напрямом діяльності закладу стало залучення молоді до науково-дослідної, експериментальної, конструкторської та винахідницької роботи в різних галузях науки, техніки, культури й мистецтва.
На початку війни на Донбасі регіон покинули 16 вишів
У зв’язку з проведенням антитерористичної операції в Донецькій та Луганській областях та окупацією Криму, 18 вищих навчальних закладів були змушені переїхати в інші міста. Загалом за межі окупованих територій переїхали 3,5 тисячі науково-педагогічних працівників і майже 40 тисяч студентів. Серед міст, у яких осіли навчальні заклади – районні центри Донецької та Луганської областей, а також Харків, Миколаїв і Вінниця.
У 2016 були створені спеціальні освітні центри
Для абітурієнтів з Донеччини та Луганщини введено спрощену процедуру вступу до вищих навчальних закладів. На території області почали створюватися освітні центри «Крим-Україна» і «Донбас-Україна». Спочатку їх було 12, у 2017 році – 35, а у 2020 році працює вже 91 освітній центр.
На основі запропонованого порядку, дітям з тимчасово окупованих територій відкрився новий, значно простіший шлях для отримання атестатів і вступу до вищих навчальних закладів на території України.
У 2017 стартував експеримент з впровадження інклюзивної освіти
У 4-х школах Донецької області (Краматорська українська гімназія, Іллінівська спеціалізована школа, Маріупольська загальноосвітня школа № 47, Добропільський навчально-виховний комплекс «Спеціалізована школа I-III ступенів № 4 з поглибленим вивченням окремих предметів) розпочали освітній експеримент з навчання першокласників за новою методикою LEGO. Експеримент змінив також умови та стиль навчання. Відбувався обмін досвідом на регіональному та міжрегіональному рівні.
40 вчителів з Донеччини побували на уроках, що проводяться за експериментальною програмою. Крім того, педагоги побували у Львові за програмою обміну досвідом. Правда, не обійшлося без технічних труднощів, пов’язаних з ремонтом Краматорської гімназії. У зв’язку з цим та з транспортними проблемами батьки 18 учнів припинили їх участь в експерименті.
За кількістю опорних шкіл Донецька область випередила деякі області України, де не було війни
У 2017-2018, з огляду на непросту ситуацію й те, що найбільш густонаселені частини області були окуповані, положення зі створенням опорних шкіл на Донеччині було непогане. За кількістю опорних шкіл Донецька область випередила деякі області України, де не було війни та ніщо не перешкоджало проведенню освітніх реформ: Закарпатську область, Івано-Франківську, Черкаську, Миколаївську.
Розпочалося будівництво першого в Україні недержавного гірничо-металургійного закладу вищої освіти
У 2021 у Маріуполі розпочато будівництво університету «Метінвест-Політехніка». Заклад вищої освіти планували розташувати в середмісті Маріуполя. Планувалося побудувати сучасний гуртожиток, спортивну інфраструктуру та парк – зробити студентське містечко європейського рівня.
Попри війну у 2022 році Метінвест Політехніка завершив перший набір студентів на всі освітні програми бакалаврського та магістерського рівня.
На Донеччині 64 школи та 21 дитячий садочок мають укриття
Станом на 1 вересня зі шкіл готові – 4; 32 – обмежено готові; 28 не готові до використання. А також 8 дитячих садків обмежено готові, 13 не готові до використання.
У цьому році до шкіл подали заявки 5128 першокласників.
Зі слів директорки департаменту освіти та науки Донецької ОДА Тетяни Сідашевої, навчання триватиме з першого вересня по 28 червня у дистанційному режимі.
До десятого класу подали заявки 6528 учнів. У новому навчальному році почали працювати 275 шкіл, в яких буде навчатися орієнтовно 92 тисячі учнів.
Залиште коментар
Розгорнути ▼