Усі знають, як сильно у Краматорську люблять футбол. До початку повномасштабного вторгнення діти та дорослі готові були грати в м’яч на міських майданчиках цілодобово. Футбол – азартна, весела гра, яка розвиває стратегічне мислення, завжди приваблювала краматорців. Тому не дивно, що багато років у нашому місті був професійний футбольний клуб, команда Першої ліги та ціла футбольна Академія.
Сьогодні журналісти “Pro100Media” зібрали для наших читачів невеличкі цікаві факти про футбол в Краматорську, про які багато хто може не знати.
Історія краматорського футболу розпочалася у 1912 році
Розповідаючи про зародження футболу в нашому місті, треба згадати створення Краматорського спортивного товариства. Його створили іноземці, троє робітників Краматорського металургійного Товариства: Карл Вюрфель, Оскар Шульце та Нільс Тамбс, яким у вільний від праці час життя здавалося нудним.
Організатори влаштовували різноманітні спортивні заняття та змагання, проводили екскурсії. Членами товариства ставали як чоловіки, так й дівчата, які досягли 21 року. Завдяки КСО у Краматорівці з’явилася футбольна команда та було збудовано перший стадіон.
Народження краматорського футболу сталося в один день з заснуванням Краматорського спортивного товариства – у травні 1912 року. Тоді був зіграний перший матч, який можна назвати першим офіційним у футбольній історії Донбасу.
Футбольний клуб у Краматорську був заснований у 1936 році
Цього року в Краматорську було збудовано найбільший на Донбасі стадіон, який отримав назву «Прапор». Стадіон має 5900 пластикових сидінь та 6000 сидячих місць в цілому. На ньому тренувалася футбольна команда СКМЗ, яка стала відомішою під назвою «Авангард». Під цією назвою вона брала участь у чемпіонаті СРСР як чемпіон України.
За весь час у футбольного клубу змінилося 5 назв: «Завод імені Орджонікідзе», «Завод ім. Йосипа Сталіна», «Авангард», «Донбаскрафт», «Краматорськ».
Одна з ігор чемпіонату СРСР з футболу у 1937 році проходила в Краматорську
У 1937 році під час чемпіонату СРСР з футболу одна з ігор групи A проходила в Краматорську. Тоді грали “Локомотив” (Москва) та ЦСКА (Москва). Гра закінчилась із рахунком 1:2.
У саду Бернацького збудовано найбільший в Україні критий футбольний павільйон
Його відкрили у травні 2020. Павільйон збудований у рамках президентської програми “Велике будівництво” на кошти державного бюджету. Процес будівництва був організований таким чином, щоб роботи не припинялися навіть за умов карантину через епідемію коронавірусу.
Конструкція є манежем з металевим каркасом, на який натягнутий тент з полівінілхлориду. Найближче подібне крите поле знаходиться в Дніпрі, і воно вдвічі менше за розміри порівняно з краматорським.
У 2011 році вийшла книга про краматорський футбол
Її автор – відомий краєзнавець Віталій Бабкін. З архівами, документами, приватними колекціями він працював 8 місяців, паралельно спілкування зі старожилами міста. Праця Бабкіна має назву «Краматорський футбол. Минуле, сьогодення та…» Вона присвячена 100-річчю Краматорського футболу. За словами автора, в його роботі згадується 1300 прізвищ краматорців, які мали відношення до розвитку міського футболу.
Гравець ФК «Краматорськ» уперше в історії сучасного міського футболу був викликаний до молодіжної збірної України
У 2021 році Гравець ФК «Краматорськ» Єгор Гунічев вперше в історії сучасного Краматорського футболу був викликаний до молодіжної збірної України. До цього 17-річний півзахисник вже не в одному матчі, зіграному з краматорськими футболістами, відзначився голами. У футболці юнацької збірної України U-19 Єгор дебютував у жовті 2021 року в переможному (4:2) домашньому поєдинку кваліфікації чемпіонату Європи 2022 року проти Мальти.
На початку повномасштабного вторгнення хлопець перейшов до клубу “Александрія” з Кіровоградської області, а зараз є центральним нападником «Миная» з Закарпатської області. У жовтні 2023 дебютував у збірній України, зігравши за футбольну молодіжку.
У 2016 в Краматорську “Шахтар” вперше провів великий дитячий турнір
Проєкт “Давай, грай!” стартував у місті з ініціативи донецького “Шахтаря” та НКМЗ. Турнір вийшов наймасштабнішим в історії проєкт: в ньому взяли участь 240 дітей. Змагання в трьох вікових категоріях пройшли на полі спорткомплексу “Блюмінг”, де хлопці постійно тренувалися протягом усього літа.
У 2017 році Краматорськ вперше прийняв фінал Кубка Донецької області з футболу
У Краматорську на стадіоні “Прапор” (тоді – “Авангард”) вперше відбувся фінал Кубка Донецької області з футболу. Його учасниками стали команди, які жодного разу не вигравали цей трофей: «Шахтар» із Родинського та «Сапфір» із Краматорська. Для краматорців це був перший Кубок Донецької області з футболу в історії. Гравців краматорського “Сапфіру” тоді нагородили срібними медалями.
У Краматорську була створена Ліга шкільного футболу
Створення Ліги було ініціативою народного депутата, обраного за мажоритарним округом Краматорська, Максима Єфімова. Спочатку, як експеримент, в Краматорську на базі шкіл, де відкрито майданчики зі штучним покриттям, було сформовано декілька секцій з футболу. Було укладено договори з вчителями, які вели заняття у цих секціях.
Пізніше до “Ліги шкільного футболу” долучилися й міста Слов’янськ та Дружківка. Взимку заняття відбувалися у спортзалах, а влітку на відкритих майданчиках.
У 2016 році у Краматорську відкрився офіс обласної Федерації футболу
Організація, яка виїхала з окупованого Донецька, спочатку розташувалася у Слов’янську, а пізніше відкрилась в центрі Краматорська.
У новому офісі федерації готували суддів, проводили курси для тренерів. З того часу розпочався розквіт сучасного футболу в нашому місті, а на території міських шкіл з’явилися футбольні поля зі штучним покриттям.
У Краматорську проводилися заняття з інклюзивного футболу
В академії FootyStar були кілька інклюзивних груп, які розділені за віком дітей. Записати дитину на заняття можна було вже із 3 років. Футболом в Краматорську до початку повномасштабного вторгнення займалися діти з різними порушеннями – слуху, зору, опорно-рухового апарату, із синдромом Дауна, з аутизмом. Всі заняття біли сплановані таким чином, щоб навчити дитину не лише техніці володіння м’ячем, а й загалом розвинути її фізично.
Загалом Академія «FootyStar» працювала у Краматорську, Слов’янську та Дружківці.
Додаємо ще декілька світлин, про краматорський футбол, які ми знайшли на просторах інтернету
Залиште коментар
Розгорнути ▼