Хмельницький – це невеличке місто, яке розкинулось по обидва боки річки Південний Буг. Це дуже зелене та найкомфортніше місто для проживання в Україні, місто зі своїми пам’ятниками архітектури, величезним речовим ринком, красивою “стометрівкою” та унікальними скульптурами Мазура.
Місто зустріло нас захоплюваною панорамою сучасних багатоповерхівок: Хмельницький динамічно розвивається і є сучасною візитівкою краю. Швидкими темпами у місті розбудовуються нові житлові масиви та сучасні об’єкти інфраструктури.
Цікавий факт: за словами місцевого архітектора і урбаніста Дмитра Райфшнайдера кілька років поспіль Хмельницький був у першій трійці серед міст України за кількістю зданої в експлуатацію житлової площі.
Хмельницькому майже 600 років (точна дата заснування невідома), раніше він називався Плоскирів, а згодом Проскурів. 16 січня 1954 року місто перейменоване на Хмельницький на честь Богдана Хмельницького, однак сам гетьман жодного разу не відвідував це місто. Основна частина архітектури міста з’явилася одночасно з новим ім’ям: старовинні будівлі не вціліли під час воєнних дій у Другій світовій війні.
Місто скоріше вражає своїм затишком, аніж старовинною архітектурою чи відомими пам’ятками. У 2020 році саме Хмельницький посів почесне перше місце в рейтингу українських міст за рівнем комфорту проживання, а до того тримався в першій п’ятірці. До того ж Хмельницький у 2021 році отримав найвищу відзнаку від Парламентської асамблеї Ради Європи – 2021 Europe Prize.
Цікавий факт: Засновану ще 1955 року нагороду ПАРЄ вручає тим містам, котрі з особливою активністю демонструють відповідність європейським ідеалам.
Усі головні події міста проходять на хмельницькій “стометрівці”. Це досить популярне місце для прогулянок та візитівка міста. Місцеві жителі називають так пішохідну частину вулиці Проскурівській у центральній частині міста.
Це одна з найстаріших вулиць Хмельницького, яка існувала з моменту виникнення поселення Плоскирів. Вздовж вулиці можна побачити старі будинки, які мають захопливу історію: старовинні готелі, кінотеатр, театр, аптека, магазини та житлові будинки заможних проскурівчан. На багатьох будинках розміщені інформаційні таблички з QR-кодами. Зчитуючи їх, можна дізнатись історію будівлі та знайти підказку, де шукати наступну табличку. Це допомагає відчути атмосферу Хмельницького та зануритись у неймовірну пізнавальну й пошукову пригоду вуличками міста.
Щоб насолодитися мальовничою природою міста ми завітали до парку імені Чекмана, що розташований на березі Бузького водосховища. Це парк-пам`ятка садово-паркового мистецтва, його площа становить 140 гектарів. У парку висаджено понад 30 видів дерев, знаходиться алея скульптур видатних письменників, сучасний дитячий майданчик, літній театр, міні зоопарк, мережа природних і штучних каналів. До парку веде красива набережна. Це місце чудово підходить для проведення гарного відпочинку сім’єю.
Цікавий факт: Таку назву парк отримав у 2008 році на честь покійного очільника міста, який загинув в автокатастрофі.
Родзинкою парку вважають ігровий майданчик для дітей, створений з металобрухту Миколою Мазуром ще у 70х роках минулого століття. Величезні скульптури виконують функцію великих дитячих іграшок «Вертоліт», «Велосипед», «Паровоз», машини «Ретро», «Лев» та інші, на які можна залізти, зручно вмоститися на сидіння і, уявивши себе вправним водієм, повітряним пілотом чи пасажиром, крутити справжнє кермо, тиснути на гальма, кнопки, важелі тощо.
Цікавий факт: Хмельницький – єдине місто з найбільшою кількістю унікальних ігрових скульптур Миколи Мазура, створених з металобрухту.
Парк Чекмана плавно переходить у міську набережну. Це місце нам сподобалось найбільше, з одного боку тут – парк, а з іншого – широке водосховище. Чудове місце як для сімейних прогулянок, чи романтичних зустрічей, так і для пробіжок чи занять спортом.
Ще одна дуже відома пам’ятка природи у Хмельницькому – Ботанічний сад Хмельницького національного університету. Сад має загальну площу 4.8 гектари, на його території зростають квітково-декоративні рослини, дерева та кущі, які використовуються у наукових та навчальних цілях. Ботанічний сад Хмельницького національного університету є об’єктом природно-заповідного фонду області. З усіх рослин, присутніх в ботанічному саду Хмельницького університету, 32 види занесені до Червоної книги.
Цікавий факт: У Хмельницькому найбільша в Україні кількість пам’ятників Богдану Хмельницькому – у місті аж чотири.
Символом міста вважають пам’ятник розташований біля обласної філармонії на розі вулиць Кам’янецької та Гагаріна. Богдан Хмельницький зображений верхи на коні, у лівій руці він тримає повід, а в правій – підіймає над головою булаву – символ влади.
Є в Хмельницькому і свій майдан Незалежності. Це велика простора площа перед обласною державною адміністрацією. На честь 20-ї річниці Незалежності України у 2011 році на цій площі було встановлено незвичайно красиву світлу композицію “Віра. Надія. Любов”. Вона наповнила хмельницький майдан витонченістю української національної символіки. На вічному, нерозривному колі буття розміщено фігури трьох давніх українських богинь Віри, Надії та Любові – берегинь роду людського. У цьому ж колі – фігури лелек, яких українці вважають священними птахами за їх вірність рідній землі, грона калини та винограду – символи родючості і єдності народу та рушники – обереги, якими матері благословляли своїх дітей, а ще – Кобзар із кобзою – захисник нашої духовності. В центрі кола – коло внутрішнє – у вигляді сонця – древнього герба Поділля та три схрещені стріли, що є на гербі міста.
Парк ім. Франка – найстаріший парк міста розташувався між вулицями Проскурівська та Франка і залізничною колією. Ще в середині XIX століття ця місцевість була болотяною, але згодом болота тут висушили та почали облаштовувати парк. Його особливість полягає в тому, що ще в 1920 році парк був задуманий як об’єкт культурно-спортивного спрямування, цей статус за ним зберігся і по сьогоднішній день. Наразі щонеділі у парку Франка працює блошиний ринок, на якому сотні хмельничан продають свої речі, які колись були у вжитку.
Цікавий факт: місто Хмельницький відоме на всю Україну як місто торгівлі. Саме тут розташований один з найбільших ринків Європи — хмельницький речовий ринок, відомий великими розмірами та низькими цінами.
Ольга з краматорська поділилась своїми враженнями про місто з журналістами Pro100mediа.
«Моє перше знайомство з Хмельницьким відбулося задовго до повномасштабного вторгнення. Я була там проїздом з чоловіком, і місто мені дуже сподобалось. Тоді в порівнянні з Краматорськом, Хмельницький здавався мені надсучасним та розвиненим. Пішохідний центр, зручний транспорт, безліч дитячих майданчиків, привітні та усміхнені люди – все це дуже вражало…
Наша наступна зустріч з містом відбулася спонтанно. Саме до Хмельниччини мені довелося тікати з дітьми після початку повномасштабного вторгнення, і враження були вже геть іншими.
З першого погляду здалося, що Хмельницький дуже зелений, велика кількість дерев створюють тінь на вузеньких вуличках міста. Сам центр невеличкий, але дороги вже давно не бачили ремонту. Вразило те, що незважаючи на війну, місто активно забудовується, але центр міста потребує реконструкції та ремонту. Що залишилось незмінним в Хмельницькому, так це люди. Вони такі ж привітні та усміхнені, незважаючи ні на що»
“Даний матеріал виготовлено за підтримки ГО “Інститут масової інформації” в рамках проєкту міжнародної організації Internews Network”
Залиште коментар
Розгорнути ▼