“Легенда оживає: Краматорськ перейменовує вулицю Радищева на честь Олекси Довбуша”

Олекса Довбуш –людина легенда та ватажок руху опришків. Його називали «закарпатський Робін Гуд» за те, що він грабував панів та роздавав їхнє майно селянам. До сьогоднішнього дня над цією особистістю точаться гострі суперечки – чи був він таким благородним насправді і чи існує довбушівський скарб, який намагаються знайти відчайдушні історики та любителі загадок.

Народився Олекса в 1700 році в родині убогого селянина в Печеніжині. До 6 років хлопець не міг ходити. Його батьки ходили у прийми до панів і одного разу не витримавши сваволі багатіїв він разом з братом Івано тікає та вступає до опришківського загону, де згодом зміг проявити свої організаторські та лідерські якості.

Перші згадки про його героїчну боротьбу проти панського насильства датовані 1738 роком. Його загін опришків діяв на території Прикарпаття, Буковини та Закарпаття. Здійснюючи свою, як їм здавалось, місію (віддавала захоплене у панів майно селянам), опришки користувались любов’ю та повагою серед селян, які ховали їх від каральних загонів, надавали їм прихисток, лікували та годували їх.

Польська влада та пани цілих сім років намагались спіймати мужнього ватажка. Часом на йог пошуки відправляли аж до 2 тисяч чоловік і все марно. Але все таки 24 серпня 1745 року влаштувавши пастку Олексу Довбуша було вбито в селі Космачі Степаном Дзвінчуком.

У Карпатах, на Закарпатті, на Буковині і навіть в Румунії існує безліч легенд і просто цікавих історій про закопане в тих чи інших місцях золото Довбуша. Його шукають ентузіасти ще з кінця ХІХ століття, але досі безуспішно.