На окупованих територіях Донеччини реальність відкривається у новому, жорсткому світлі, що суттєво відрізняється від офіційної версії РФ. За фасадом обіцянок про “захист російськомовного населення” та “визволення від київського режиму” криється сувора реальність воєнних злочинів та систематичного порушення прав людини.
Сьогодні журналісти “Pro100Media” відкривають завісу над діями Росії на окупованих територіях. Спираючись на свідчення місцевих жителів та даних з відкритих джерел, ми розглянемо, як дії Росії впливають на повсякденне життя мешканців окупованої Донеччини.
Росіяни переслідують і катують українців
Сотні українських цивільних осіб утримуються в слідчих ізоляторах на територіях, окупованих Росією. Їх арештовують під час процедур фільтрації або безпосередньо на вулицях під приводом “опору спеціальній військовій операції” та ув’язнюють без офіційних звинувачень, проведення розслідувань чи судових розглядів. Відшукати таких людей неможливо, тому що, на відміну від військовополонених, для звільнення цивільних не існує певних встановлених процедур.
Окупанти користуються однаковими методами переслідування на всіх окупованих територіях України. Як зауважили представники Центру прав людини ZMINA, саме тортури є ключовим інструментом росіян для отримання інформації. Росіяни б’ють та катують електричним струмом людей, яких незаконно тримають в ізоляторах. Правозахисникам також відомо про випадки сексуалізованого катування, коли струм під’єднують до статевих органів та про психологічні тортури.
В ізоляторах українців тримають в антисанітарних умовах, забороняють спати, дають неякісну їжу в малій кількості. Росіяни також примушували затриманих доносити на інших жителів населених пунктів.
Зауважимо, що за російськими законами, затримати людину до судового рішення можна лише на 48 годин і за суворо встановленою процедурою – з оформленням протоколів уповноваженими особами. У 2023 на окупованій частині Донеччини року цей строк збільшили до 30 днів для затримань в умовах воєнного стану. Але тільки якщо затриманий підозрюється у скоєнні тяжкого злочину або порушив пов’язані з воєнним станом заборони та обмеження. Але, звичайно, “затримання” наших громадян росіянами ніде формально не фіксується.
Для прикладу, проєкт Every Human Being активно працював над випадком 25-річного Івана Гончара з Маріуполя, якого затримали під час фільтрації на кордоні між Росією та Україною у квітні 2022 року. У пошуках хлопця та намаганнях надати йому юридичну допомогу, керівники проєкту вступили в листування з Міністерством оборони Росії. Відповідь містила довгу розповідь про те, що Гончар був затриманий за нібито протидію “СВО”. Деталі про місцеперебування молодика не можуть бути розкриті третім сторонам, проте він утримується “згідно з нормами Женевської конвенції щодо поводження з військовополоненими”. Однак, з якої причини цивільний мешканець Маріуполя, що ніколи не служив у збройних силах, був включений до категорії військовополонених, у Міністерстві не уточнили.
Зауважимо, що жителям тимчасово окупованих територій варто готуватися до збільшення російського терору перед виборами на посаду президента Росії. Громадян може чекати режим посиленої фільтрації, перевірки документів й телефонів, обшуки. Вибори російського президента відбудеться вже у березні.
Чи підтримують Путіна в окупованій частині Донеччини? Читайте за посиланням
Росіяни заселяють квартири українців своїми бойовиками
Російські солдати заселяються у квартири українців. Інформацію журналістам “Pro100Media” підтвердив мешканець Маріуполя Володимир. У цьому ворогу допомагають місцеві комунальники. Спочатку вони обходять будинки й шукають квартири, власників яких довго не було вдома. Потім квартири опечатують, та заселяють туди своїх бойовиків. За словами, Володимира були навіть випадки, коли місцеві поверталися додому й бачили у своєму житлі російських солдатів. Їм не повертали квартиру, а виганяли звідти. Крім того, росіяни разом із представниками місцевих окупаційних адміністрацій та членами незаконних збройних формувань систематично привласнюють або знищують майно місцевих мешканців.
Загалом, окупаційна влада планує залучити громадян Росії для заселення захоплених українських міст, зокрема Маріуполя, де відкриті дані вказують на активну реалізацію цієї стратегії. Варто відзначити такі дії, які виявляють наміри окупаційної держави:
Міністерство РФ анонсувало будівництво понад 600 тисяч квадратних метрів житлових багатоповерхівок у Маріуполі в період з 2022 по 2025 рік, яке ведеться військово-будівельним комплексом Міністерства оборони Росії;
У 2023 році Петро Андрющенко, радник мера Маріуполя, повідомив про незаконне переселення приблизно 40 000 росіян до Маріуполя з моменту його окупації;
За інформацією Центру національного спротиву, російські окупанти планують збільшити населення Маріуполя на 300 тисяч за рахунок мігрантів з РФ до 2035 року;
Українська влада також повідомляла про присутність на окупованих територіях російських вчителів.
Генеральний штаб ЗСУ зазначає, що окупанти продовжують використовувати тактику примусового переселення та асиміляції українців на захоплених територіях.
Важливим аспектом є запуск Росією програми підтримки пільгового іпотечного кредитування для придбання житла на окупованих територіях Донецької області, що пропонує значно вигідніші умови порівняно з іншими програмами.
Про те, як росіяни “відбудовують” захоплений Маріуполь читайте за посиланням
Окупанти змушують отримувати російські паспорти
З 1 січня росіяни на тимчасово окупованих територіях України ввели нові правила перебування, згідно з якими місцеві мешканці, які не мають російських паспортів, будуть вважатися «іноземцями». Тобто, якщо українці на окупованій території не отримали російський паспорт, у них має бути довідка про дозвіл на роботу, або ж спеціальна міграційна карта, яка діє 30 діб. В іншому випадку вони мають виїхати. Також ті, хто не отримав російський паспорт, не матимуть доступу до медицини й не зможуть здійснювати операції з власним майном.
А з 1 червня окупанти обіцяють закрити програму отримання на тимчасово окупованій території російських паспортів за спрощеною системою. Тоді, щоб отримати паспорт, треба буде складати іспити на знання російської історії та мови.
Росіяни перетворили цивільні лікарні на військові шпиталі
На тимчасово окупованих територіях росіяни завезли своїх лікарів та перетворили всі цивільні лікарні у військові шпиталі. Навіть при наданні екстреної допомоги перевага надається росіянам, зауважили у Центрі національного спротиву.
Для надання послуг окупантам залучають російських лікарів, яких привозять на тимчасово окуповані території України. Так, до окупованого Маріуполя завезли 30 російських медиків.
Військове керівництво росіян на місцях обслуговує виключно медперсонал ЗС РФ або інших цивільних медзакладів з території РФ. Через це в тимчасово окупованих регіонах критична ситуація на фоні загострення епідеміологічної ситуації та підвищення смертності серед цивільного населення.
Наразі місцеві мешканці позбавлені можливості проходити першочергове медичне обстеження, особливо це стосується людей похилого віку. Виключенням є лише швидка допомога у випадку критичних ситуацій.
Росіяни полюють на підпілля
Також на тимчасово окупованих територіях окупанти намагаються виявити українське підпілля. Як повідомляє Центр національного спротиву, місцеві колаборанти та командування російських окупаційних військ запроваджують приховані заходи з виявлення будь-яких осередків спротиву російській окупації. Зокрема, росіяни шукають мешканців, які володіють вогнепальною зброєю.
На тимчасово окупованих територіях Донецької області росіяни також посилюють охорону гауляйтерів та колаборантів.
Росіяни мобілізують мешканців окупованих населених пунктів
За словами представника Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрія Юсова, в захоплених населених пунктах Донеччини працюють військово-облікові пункти. Росіяни роблять масовий облік людей, зокрема працівників медичної, освітньої, комунальної сфер для того, щоб поставити їх на облік у військкомат, влаштовують рейди за чоловіками. Також пропонують підписувати контракти на військову службу. Підприємців, які не перереєстровують свій бізнес за російським законодавством і не надають інформацію про працевлаштованих чоловіків, переслідують. При отриманні чоловіками російських паспортів їм вручають також направлення до військового комісаріату.
Депутат Маріупольської міської ради Дмитро Забавін розповів, що у місті питаннями військового обліку керують безпосередньо російські чиновники. Інформацію про чоловіків збирають у роботодавців та із даних про власників житла.
Росіяни запустили на окупованих територіях супутниковий «Русский мир».
У 2023 році Росія запустила на окупованих територіях проєкт супутникового телебачення «Русский мир». Він створений, щоб позбавити людей дивитись українські канали й замінити їх пропагандою.
Як повідомляють російські ЗМІ, це безплатний пакет, спеціально створений для жителів Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей і Криму. У нього входять 20 федеральних каналів, 10 регіональних каналів з Донецької, Луганської, Запорізької, Херсонської областей та Криму, й спеціально створені фільмові канали. Ці канали закодовані, їх відкриває лише той тюнер, який роздають росіяни.
Росіяни намагаються змінити світогляд українських дітей
В окупованих населених пунктах окупанти створили навчальні заклади, які працюють відповідно до російських стандартів освіти. Загарбники та місцеві колаборанти проводять пропагандистські заходи, змушуючи дітей вступати до різних мілітаристських організацій, вчать російську історію, проводять «виховні бесіди». Крім того, окупанти наповнюють шкільні бібліотеки російськими книгами.
Однією з таких книг є створений в Росії підручник з історії для старшокласників, де детально розглядаються причини та перебіг «спеціальної військової операції», а також процес приєднання окупованих територій до РФ. Тобто, по цьому підручнику наші школярі мають вчити історію окупації РФ українських територій. Детальніше про підручник читайте за посиланням
Крім того, росіяни грабують шкільні музеї, вилучаючи звідти експонати пов’язані з українською історією: українську символіку, літературу тощо й створюють нові музеї. Офіційно вони називають це «громадський моніторинг шкільних музеїв».
Як повідомив нам мешканець Маріуполя Володимир, в місті місцеві мешканці, неохоче йдуть працювати в “нові” російські школи. Окупанти кажуть, що особливо не вистачає вчителів російської мови та історії.
Як поводитися на окупованій території
Далі надаємо перелік порад, які допоможуть вам організувати собі відносну безпеку та бути готовими до потенційних загроз чи провокацій зі сторони росіян, якщо ви знаходитесь на окупованій території.
Дізнайтеся, хто зможе надати вам невідкладну допомогу під час окупації, зокрема медичні установи, служби екстреної допомоги та інші служби порятунку.
Взаємодійте з особами у зоні окупації, на яких ви можете покластися, аби ефективніше долати спільні труднощі.
У разі можливості, надавайте підтримку тим, хто в ній потребує, зокрема особам з обмеженими можливостями, матерям з дітьми, та літнім особам, які потребують особливої уваги та допомоги.
Якщо вам доводиться пересуватися, то краще робіть це пішки або на велосипеді, і, якщо це можливо, лише вдень.
Уникайте місць які можуть бути заміновані. Наприклад: покинуті будівлі та мости.
Уникайте контакту з залишеною зброєю, боєприпасами або будь-якими невідомими предматами, адже вони можуть виявитися маскованими вибуховими пристроями або іншими потенційно небезпечними предметами.
Також важливо ретельно пояснити дітям, що вони не мають торкатися до забутих іграшок або предметів, що привертають увагу.
Уникайте контактів з бійцями окупаційних військ і не ризикуйте своїм життям провокуючи їх (наприклад, публічна зйомка чи фотографування, прицілювання предметом, схожим на зброю, публічний опір).
Захищаючи себе, не завдавайте шкоди іншим людям, які постраждали від окупаційних військ.
Не довіряйте інформації, що поширюється засобами масової інформації під контролем окупаційної влади. Такі матеріали часто мають на меті ввести вас в оману та викликати страх. Важливо забезпечити себе доступом до надійних джерел новин, щоб отримувати правдиву інформацію про події у країні.
У разі роз’єднання сім’ї під час військових дій, зверніться за допомогою до гуманітарних організацій, таких як Червоний Хрест, які сприяють збору інформації та возз’єднанню родин. Ознайомтеся також з інформацією про евакуацію в умовах війни та інструкціями для тих, хто був примусово переміщений з України.
Будьте готові до того, що бої можуть тривати довго. Подбайте про те, щоб організувати захист для себе та своїх близьких.
Уникайте будь-якої взаємодії з окупаційними силами: утримуйтесь від обміну інформацією з ними, не беріть участь у мітингах або заходах, організованих окупантами.
Зверніть увагу, що будь-яка гуманітарна допомога, надана РФ, є елементом їхньої гібридної воєнної кампанії, метою якої є створення ілюзорного позитивного іміджу.
Відмовтеся від будь-яких пропозицій брати участь у роботах, що сприяють зміцненню окупаційної влади, наприклад будівництво оборонних споруд.
Дійте відповідно до законів України, ігноруючи вимоги, встановлені окупантами, та керуйтеся універсальними цінностями та принципами.
Документуйте будь-які порушення прав людини, якщо це можливо зробити без ризику для власної безпеки. Поділіться зібраною інформацією з українською та світовою громадськістю.
Відмовтеся від спілкування з представниками окупаційної адміністрації та засобами масової інформації, які розповсюджують пропаганду, а також не дозволяйте себе фотографувати або знімати на відео.
Сили Спеціальних Операцій ЗСУ також розробили практичний порадник, як чинити спротив окупантам, який можна завантажити за посиланням.
Зауважимо також, що окупанти блокують доступ до українських інтернет-видань, сайтів органів влади, соціальних мереж, телеканалів, глушать радіостанції. Втім доступ до українських ресурсів у месенджерах може зберігатися. У Viber офіційні канали позначені блакитною пташкою. Частина з них є у вкладці “Корисне” у мобільному додатку. Наприклад:
Президент України
Верховна Рада України
Головне управління розвідки МО України
МОЗ України
ВМС ЗС України
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
Центр Протидії Дезінформації при РНБО
Більшість офіційних каналів в Telegram теж мають блакитну позначку:
Президент України
Верховна Рада України
Міністерство оборони України
Міністерство внутрішніх справ України
Міністерство охорони здоров’я України
Віце-прем’єр-міністр – Міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України
Міністерство культури та інформаційної політики
Головнокомандувач ЗСУ
Генеральний штаб ЗСУ
СтратКом ЗСУ
Головне управління розвідки Міністерства оборони України
Служба безпеки України
Національна поліція України
Державна прикордонна служба України
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
Залиште коментар
Розгорнути ▼