дія

В “Дії” з’явилась комплексна онлайн-послуга е-Підприємець

е-Підприємець — комплексна онлайн-послуга для бізнесу на порталі державних послуг Дія. Вона обʼєднує всі необхідні послуги, скористатись якими можна на будь-якому етапі запуску чи розвитку власної справи.

Система не має обмежень на кількість послуг, тому кожен може обрати дві або більше із списку запропонованих. Комплексна послуга е-Підприємець реалізується Міністерством цифрової трансформації України у межах проєкту EU4DigitalUA, що фінансується Європейським Союзом та впроваджується Академією електронного управління Естонії.

е-Підприємець дозволяє:

 • зареєструвати фізичну особу-підприємця (ФОП) або створити товариство з обмеженою відповідальністю (ТОВ);
 • зареєструватися як платник податків;
 • отримати та зберігати в одному місці всі необхідні ліцензії, дозволи, декларації та інші документи;
 • автоматично передавати документи органам державної влади.

Загалом на сьогодні у е-Підприємець доступні 10 послуг:

 • державна реєстрація ФОП;
 • державна реєстрація змін до відомостей про ФОП, що містяться в ЄДР;
 • державна реєстрація потужностей операторів ринку харчових продуктів;
 • подання вакансій;
 • державна реєстрація створення товариства з обмеженою відповідальністю на підставі модельного статуту,
 • державна реєстрація переходу товариства з обмеженою відповідальністю на діяльність на підставі модельного статуту;
 • реєстрація/перехід на спрощену систему оподаткування;
 • реєстрація платником податку на додану вартість;
 • реєстрація декларації відповідності матеріально-технічної бази субʼєкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки;
 • відкриття банківського рахунку.

Також у е-Підприємець доступні комплекси послуг за видами малого бізнесу — для кафе, салонів краси, IT, точок продажу тощо.

Що «під капотом»

е-Підприємець побудований на базі сучасних технологій порталу Дія, розробленого командою Kitsoft. В його основі лежить власна low-code платформа Kitsoft для створення державних сервісів на базі BPMN (англ. Business Process Model and Notation) технології — Liquio.

Ця технологія завдяки гнучким налаштуванням дозволяє швидко розгортати нові сервіси з мінімальним залученням Back-End розробників — опис та логіку послуг на платформі розробляють бізнес-аналітики та фахівці із Low-Code розробки. 

Нова технологія

Оскільки кожна з 10 послуг в е-Підприємець надається різними державними установами і має власний сценарій, ми почали проєктування з визначення порядку їх надання та опису алгоритму передачі результатів в рамках одного процесу.

Для реалізації е-Підприємець розробили технологію-комплексизатор, яка об’єднала всі необхідні для запуску чи розвитку власної справи послуги, що вже існують на порталі Дія, в одну.

Водночас технологія виключає дублювання тих кроків, що повторюються в окремих послугах. Це значно спрощує отримання всіх необхідних сервісів для бізнесу.  

Завдяки автоматизованим алгоритмам обробки та обміну даними, е-Підприємець взаємодіє з державними реєстрами, щоб користувачам не доводилось вносити дані, які вже є у держави. Необхідна інформація автоматично підтягується в заяву, а результати наданих послуг записуються у відповідні реєстри. На сьогодні  налаштовано інтеграції е-Підприємець з 10-ма зовнішніми системами:

 • Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
 • Реєстр рахунків для сплати єдиного внеску;
 • Електронний кабінет платника податків;
 • Єдиний банк даних про платників податків — юридичних осіб;
 • Державний реєстр фізичних осіб — платників податків;
 • Реєстр платників податку на додану вартість;
 • Декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;
 • Єдина інформаційно-аналітична система державної служби зайнятості;
 • Єдина державна електронна система дозвільних документів;
 • Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

Взаємодія систем для обміну даними значно мінімізує людський фактор, зменшує кількість помилок, спрощує і прискорює процес надання послуг для користувачів. 

Як це працює

Щоб отримати до 10 послуг для бізнесу в е-Підприємець, користувач має зробити всього кілька кроків:

1. Авторизуватися у особистому кабінеті на порталі Дія та обрати послугу е-Підприємець.

Якщо користувачу потрібна допомога з вибором послуг, він може пройти короткий опитувальник з підказками або одразу перейти до переліку послуг. На цьому етапі система направляє автоматичний запит до Єдиного державного реєстра юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) та підтягує всю наявну інформацію про заявника.

2. Обрати необхідні послуги та заповнити онлайн-заявку.

Після того, як користувач обрав всі необхідні сервіси із запропонованого переліку та заповнив онлайн-форму, надана інформація автоматично перевіряється на коректність і відповідність нормативним вимогам.

Далі в системі встановлюються зв’язки між різними етапами обробки даних, що визначає порядок виконання кожної з обраних послуг.

3. Перевірити контактні дані та форму господарської діяльності.

У разі їх невідповідності користувачу пропонується звернутись у Центр надання адміністративних послуг (ЦНАП).

4. Додати необхідну інформацію, підтвердити та підписати заяву за допомогою Дія.Підпис, файлового або апаратного ключа.

Система обробить заявку згідно з встановленою послідовністю виконання всіх послуг, що були замовлені.

Якщо будуть потрібні додаткові дані з інших реєстрів або від заявника, е-Підприємець автоматично надішле запит до відповідних джерел.

5. Перевірити результати. Статуси та реєстраційні номери кожної окремої послуги в рамках однієї заяви е-Підприємець відображаються в особистому кабінеті користувача в Дія.

Щоб це реалізувати для таких комплексних послуг, як е-Підприємець, команда розробила функціонал мультистатусів. Про будь-які додаткові дії в рамках надання замовлених послуг, зміни статусу виконання заявок та готовність документів, користувач буде одразу поінформований системою в особистому кабінеті по кожній з них.

6. Творити корисні справи і змінювати світ на краще 

Якщо раніше на отримання різноманітних дозволів підприємцям треба було витратити від 4 до 8 тижнів та відвідати щонайменше 3 різних державних установи, щоб зареєструвати свій бізнес, то зараз подання всіх документів онлайн займає від 10 до 40 хвилин. На затвердження їх офіційними особами необхідно від 1 до 10 робочих днів, залежно від переліку обраних послуг.

е-Підприємець значно скорочує час на оформлення необхідних документів для ведення бізнесу та спрощує комунікацію з державними органами. Натомість підприємці можуть приділити час дійсно важливим справам і не витрачати зайвий час на бюрократію.

Безпека передачі даних

Інформаційна взаємодія е-Підприємець із зовнішніми системами забезпечується національною системою електронної взаємодії Trembita, що гарантує безпечну передачу даних і стабільну роботу всіх систем.