Краматорськ

Слобідська ідентичність та заснування Краматорська

Цікавими фактами про наше рідне місто поділився сайт про культуре та громадське життя Ukrainer.

“Із 2014 року російська армія обстрілює Краматорськ, а трагедія 8 квітня 2022 року на краматорському вокзалі стала жахом і болем для всієї України. Наразі РФ продовжує завдавати ракетних ударів по місту, зокрема ввечері 1 лютого місто атакували двічі. Російські окупанти влучили у житловий будинок і цвинтар.

Слобожанщина — давній український регіон, який був заселений переселенцями з Гетьманщини в XVII–XVIII ст. У той час мешканці слобід мали самоврядування та звільнялися від багатьох податків. Натомість їхнім обов’язком була охорона кордонів від татар і несення служби в слобідських полках: Сумському, Охтирському, Харківському, Ізюмському та Острогозькому.

У першій пол. XVII ст. старшина Ізюмського полку почала займати землі біля міста Тор (нині Слов‘янськ) і будувати тут перші хутори. Вони виконували функцію дач, оскільки жити за межами міських укріплень було надто небезпечно через постійні набіги татар. Так виникли села Біленьке, Красногорка, Красноторка, Ясногірка та Шáбельківка, які активно зростали і згодом були об’єднані у волость із центром у селі Білянське.

Роком заснування Краматорська вважають 1868-й, коли під час будівництва Курсько-Харківсько-Азовської залізниці тут створили роз’їзд для пропуску зустрічних потягів. Він одержав офіційну назву — напівстанція Краматорська, витіснивши найменування села Білянського. Адже саме тут проходила межа («крома») торських дач, що пояснює сучасну назву міста.

У той час вугілля з Донецького басейну транспортували коні. Тому розвиток регіону вимагав будівництва нової залізниці. З’єднання Донецької вугільної залізниці з Азовською відбулося в місці розташування напівстанції Краматорська в 1878 році. На думку проєктантів, це було значно дешевше, ніж перебудовувати вже наявну станцію у Слов’янську. Так напівстанція стала вузловим вантажно-пасажирським центром. Згодом залізниця та корисні копалини в регіоні стали підставою для створення великих заводів та підприємств.

Із 2014 року російська армія обстрілює Краматорськ, а трагедія 8 квітня 2022 року на краматорському вокзалі стала жахом і болем для всієї України. Наразі РФ продовжує завдавати ракетних ударів по місту, зокрема ввечері 1 лютого місто атакували двічі. Російські окупанти влучили у житловий будинок і цвинтар. Тож поки Сили оборони героїчно тримають фронт, ми руйнуємо заяложений «рускомірний» міф про Донбас на прикладі історії Краматорська”, – пише видання.