Понад 50 тисяч жителів залишаються у Слов’янську: як живуть люди у місті

У Слов’янську залишаються понад 50 тисяч жителів — близько половини населення, яке проживало до початку повномасштабного вторгнення РФ.

Про це в етері “Суспільне. Студія” розповів начальник Слов’янської міської військової адміністрації Вадим Лях.

Централізоване опалення у Слов’янську

1 листопада у місті почали запускати котельні. 22 жовтня, Вадим Лях повідомляв, що опалення запустили у стаціонарах лікарень Слов’янська.

“Опалення з’явилось в усіх будинках — це 620 багатоповерхівок, всі котельні працюють. Так, є певні проблеми у деяких квартирах, тому що в будинках зараз 50 % жителів перебувають, а іноді для запуску опалення в будинках потрібно потрапити безпосередньо у квартиру. Думаю, що сьогодні, декілька квартир, які були без тепла, вони вже тепло отримують”.

Евакуація з громади

Евакуація у громаді триває щодня, вона не зупиняється, уточнив Лях, минулого тижня виїхали четверо жителів. Людей вивозять до Павлограда Дніпропетровської області, де є обласний евакуаційний хаб, де людям допоможуть виїхати у безпечне місце, нададуть все можливе. Нині триває евакуація у Львівську область, а для сімей із дітьми пропонують виїхати у Закарпатську та Київську області.

“Виїхати можливо, але у Слов’янській громаді я бачу, що не дуже активно люди користуються цією послугою. Минулого тижня виїхали всього чотири людини. Я думаю, люди вважають, що в місті більш-менш безпечно, якщо порівнювати з іншими містами області. Але ситуація безумовно може змінитися кожної хвилини”.

За словами Вадима Ляха, жителі інших населених пунктів можуть евакуюватися до Слов’янська, де розміщуються в оселях своїх родичів чи знайомих, це така категорія людей, які не виїжджають за межі області.

“Але в місті немає багато можливості розміщувати таких людей, як правило, на якийсь час, щоб люди змогли знайти собі житло поза межами області, в безпечних містах, вони цим займаються самостійно. Ті, хто не хоче виїжджати до тих пропонованих міст, де є можливість розселятися організовано, це Львівська та Закарпатська області, це села, як правило, тому деякі займаються самостійно своїм розміщенням, якщо є така можливість. Якщо казати за відсоток, який залишається у місті, ми можемо порівняти 2022 рік, коли місто було майже оточено, велись бойові дії в 7 км від міста, то в місті лишались 18 тисяч жителів, це десь 18 % від загальної чисельності. Якщо дійсно загроза буде, буде погіршуватися ситуація, ми бачимо, лінія фронту наближається і з наближенням кількість обстрілів зростає у громадах, тому впевнений, що місцеві запропонованими варіантами скористуються й будуть більш активно виїжджати”, — сказав Вадим очільник громади.

Соціальні їдальні

Третій рік поспіль у місті працюють соціальні їдальні, де безкоштовно людей нагодують обідами. Для цього не потрібно ніяких документів, це не тільки для жителів Слов’янської громади, а й для всіх, має потребу у харчуванні.

“Якщо людина потребує цього обіду, вона приходить у пункт й отримує. До тисячі обідів ми кожного дня готуємо і в такому режимі працюємо до весни”.

Які соціальні об’єкти працюють у місті

Всі банки, магазини, ринок, медичні заклади, пологовий будинок, який єдиний лишився в Донецькій області, працюють у Слов’янську.

Ситуація з водопостачанням

“Треба розуміти, що ворог (армія РФ — ред.) б’є по інфраструктурі і вже не вперше у нас зникає водопостачання у місті, тому готуємось до будь-яких викликів. На сьогодні вода у місті є, але що буде завтра, тому що ці підстанції розташовані поза містом, там, де ворог постійно робить обстріли й електрика теж проблема, коли руйнуються лінії, то безумовно не працює критична інфраструктура”.

В місті також облаштовують свердловини для забору технічної води на випадок, якщо не буде централізованого водопостачання.

Пошкодження будинків через російські обстріли

У місті російськими обстрілами пошкоджені близько тисячі багатоквартирних та приватних будинків, також пошкоджені об’єкти соціальної інфраструктури, зазначив керівник МВА.

“Кожного року ми відновлюємо перш за все дахи, щоб зберегти ці будинки. До ста будинків вже в них відновлені дахи, вікна, ще три будинки, які постраждали у 2022 році, у цьому році закінчуємо ремонтні роботи й надамо житло тим, хто потребує цього”, — розповів Вадим Лях.