Скоріш за все ви чули про колаборантів ще на уроках історії або від старших рідних. Цей термін активно використовували під час Першої світової війни, а в період Другої світової війни набув нового емоційного змісту. Тепер він означає не лише співпрацю з ворогом, але й підтримку ворожої ідеології. Хто такі колаборанти та що потрібно знати про державну зраду та її наслідки, пояснили у Південному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції.
В сучасних реаліях колабораціонізм часто ототожнюється з державної зрадою.
“Державна зрада – це діяння, умисно вчинене громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, державній, економічній чи інформаційній безпеці України: перехід на бік ворога в умовах воєнного стану або в період збройного конфлікту, шпигунство, надання іноземній державі, іноземній організації або їх представникам допомоги в проведенні підривної діяльності проти України”, – йдеться у повідомленні.
У березні 2022 року відбулися зміни у законодавсті і законотворці дали більш чітке визначення поняттю “колабораціонізм” це:
- добровільне зайняття посади у незаконних органах влади на окупованих територіях;
- здійснення пропагандистської діяльності у будь-яких закладах освіти України, метою якої є сприяння збройної агресії проти нашої держави;
- передача матеріальних ресурсів збройним формування агресора або провадження господарської діяльності у взаємодії з ворогом;
- участь у мітингах, зборах, демонстраціях, а також одержання, зберігання та розповсюдження інформації, яка направлена на підтримку держави-агресора;
- добровільне зайняття посади в незаконних судових чи правоохоронних органах на тимчасово окупованих територіях, участь у будь-яких воєнізованих ворожих формуваннях.
“Зміни до Кримінального кодексу ввели нову статтю 111-1, яка передбачає кримінальну відповідальність за колабораційну діяльність. Покарання за ці злочини варіюються від заборони займати певні посади до довічного позбавлення волі”, – зазначили у відомстві.
Отже, за Кримінальним кодексом, колаборант – це той, хто співпрацює або очолює незаконно створені органи та робить все аби підірвати суверенітет держави, тоді як виконання державним службовцем чи посадовою особою, на тимчасово окупованій території, своїх посадових обов’язків у межах та у спосіб передбачений Конституцією та законами України, виключає поняття колаборації.
Як зазначили у Південному міжрегіональному управлінні Міністерства юстиції, виконання державних обов’язків на тимчасово окупованих територіях відповідно до Конституції України не вважається колаборацією. Відповідно до статті 40 Кримінального кодексу України, не є злочином дія або бездіяльність особи, яка заподіяла шкоду правоохоронюваним інтересам, вчинена під безпосереднім впливом фізичного примусу, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками.
Скільки жителів Донеччини отримали підозри у колабораціонізмі
З початку року 187 жителів області отримали підозру у колабораційній діяльності, це дані ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях. Правоохоронці відзначають, що кількість громадян, які перейшли на бік ворога зросла за останні два роки. Торік 300 осіб отримали підозри у колабораціонізмі, 37 з них були засуджені. Про це журналісти “Pro100media” писали раніше, прочитати можна за цим посиланням.
Залиште коментар
Розгорнути ▼