Краматорськ можна вважати шаховою столицею України, адже завдяки краматорській шаховій школі світ побачив десятки чемпіонів, частина з яких стала успішними тренерами та гравцями також й за кордоном.
Журналіст “Pro100 Media” поспілкувався з одним із найвідоміших краматорських тренерів – Андрієм Корницьким, який за свою кар’єру був наставником багатьох чемпіонів. Після початку повномасштабного вторгнення він вимушений був покинути місто та евакуюватись до столиці, де продовжує тренерський шлях.
З нашої розмови ви дізнаєтеся, як Андрій Миколайович розпочав шлях тренера, як можна стати професійним шахістом та чим відрізняється підхід до спорту в Києві від Краматорська.
Розкажіть, чому для себе ви обрали шахи та як стали тренером?
Обрав тому, що мені це подобається. Серйозно я почав займатися шахами з 14 років. Брав участь у змаганнях різного рівня, пізніше мене запросили займатися тренерською роботою, взагалі на цій посаді я з 2005 року.
Чи є у вас особиста методика тренування?
Взагалі у шахістів немає якоїсь конкретної методики викладання. Я працюю відштовхуючись від власного досвіду.
Чи можна одразу роздивитись в людині майбутнього чемпіона?
Чемпіона – ні, перспективу – так. Але ж шахи це такий спорт, де успішними стають не найталановитіші, а ті, хто багато працює.
А взагалі є якісь критерії відбору дітей?
На мій погляд, шахи взагалі корисна річ для кожного. Тому раджу кожному навчитися грати хоча б на аматорському рівні. Особисто в мене немає спеціального відбору, вважаю, що якщо людина хоче займатися, їй не потрібно заважати.
Взагалі шахи можна поділити на два види: любительські, де людина грає для задоволення, та професійні, в які входить цілий комплекс. Тут багато залежить і від самого шахіста, і від його батьків, яким теж треба приділяти час на розвиток дитини. Професійні шахи – це постійні змагання та підготовки, які потребують багато часу та й грошей також. В цьому спорті теж треба ризикувати, щоб досягти чогось.
Скількох чемпіонів вам вдалося виховати?
Дивлячись якого рівня. Якщо казати про область, то достатньо багато. Зі спортсменів вищого рівня можу відмітити Камілу Грищенко. Це моя найкраща учениця, з якою я займався від самого початку. Вона чемпіонка України, чемпіонка світу та Європи, зараз вона мешкає в Британії.
На вашу думку, стати професійним шахістом може кожен чи для цього необхідний особливий талант?
Для цього потрібні певні здібності та якості. Крім вміння швидко прораховувати різні варіанти, потрібна гарна пам’ять, наполегливість, віра в себе, вміння не здаватись у важких ситуаціях та переломлювати ситуацію, коли здається, що все падає з рук.
Яким до повномасштабного вторгнення був розвиток шахів у Краматорську?
Знаєте, колись 13-й чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров казав, що Краматорськ – це шахова столиця світу. І в цьому я з ним згоден.
Якою була ваша реакція на початок повномасштабного вторгнення?
Скажу чесно, коли дізнався новини просто виматюкався з цього приводу, бо до того, як почався повномасштабний напад росіян, я сподівався, що в них вистачить розуму не робити цього.
Спочатку я відправив на західну частину України свою родину. Коли стало зрозуміло, що ворог просувається та посилюються обстріли Донеччини, я вирішив виїжджати сам. Тим більше в Краматорську роботи не було, а просто сидіти та чекати коли закінчаться гроші теж не хотілось. Приїхав до Дніпра, звідки до Хмельницького, а пізніше до Києва, де мешкаю досі.
Зараз я продовжую тренувати дітей вже в столиці, працюю в Київській республіканській комплексній ДЮСШ «Авангард» та тренерую онлайн.
Чи відрізняється підхід до спорту у Києві та у Краматорську?
Звісно, відрізняється. Київ більше, ніж Краматорськ. В Краматорську вся робота була зосереджена в одному місці, в Донецькому обласному шаховому клубі ім. Момота, та була більш централізована. Ми орієнтувались більше на професійний спорт та працювали, на мою думку, досить непогано. Навіть після 2014 року не опускалися нижче 4 місця в загальному заліку серед українських областей.
В Києві складніше організувати змагання та зробити так, щоб всім було зручно на них добиратися. Але у Києві завжди можна придумати щось нове, в цьому плані місто цікаве. Шахове життя в Києві взагалі демократичне, тобто що ти зробив, то й вийшло.
Чи продовжуєте ви тренувати спортсменів з Краматорська?
Так, наприклад моїм підопічним залишився Валентин Малахов. Зараз він з родиною мешкає у Німеччині. Там він вже став чемпіоном в категорії до 12 років.
На вашу думку, на якому рівні зараз розвиток шахів в Україні?
Рівень достатньо високий, хоча є питання до того, як працює Федерація.
Після Перемоги ви плануєте повертатися до Краматорська?
Чесно, поки що не знаю. Зараз немає куди повертатись, бо завдяки росіянам ми залишились без житла. Далі подивимось.
Залиште коментар
Розгорнути ▼