“Чекаю на можливість повернутися та працювати в Краматорську”. Заслужений тренер з самбо Ігор Мацай про роботу та життя в евакуації

Краматорець Ігор Мацай – заслужений тренер України з самбо, керівник Донецької обласної федерації самбо НФСУ, суддя міжнародної категорії. 

Під час повномасштабного вторгнення Ігор Володимирович був змушений евакуюватися з Краматорська, але продовжує свій тренерський шлях, не втрачає зв’язок з підопічними та знаходить шляхи для розвитку спорту.   

Журналіст “Pro100Media” дізнався, як Ігор Мацай продовжує тренувати майбутніх чемпіонів, зберігаючи спортивний дух та мотивацію, а також як він впорався з викликами, які принесла з собою війна.

Ігор Мацай

Розкажіть про свій тренерський досвід

Тренером я працюю понад 30 років. Я сам спортсмен, майстер спорту міжнародного класу, бронзовий призер чемпіонату світу з самбо у 1998 році. Відслужив в армії, де теж активно займався спортом, здобув вищу спортивну освіту та почав працювати тренером у рідному Краматорську. Вже тренером виступав за Національну збірну.

Як змінилося ваше професійне життя під час повномасштабного вторгнення?

В гіршу сторону. Зрозуміло, що тренування у спортзалі ніщо не замінить. За час війни ми втратили багатьох молодих перспективних спортсменів, багато хто виїхав за кордон, хоча основний склад вдалося зберегти. У 2023 році примудрилися навіть підготувати чотирьох майстрів спорту.

Ігор Мацай на Всеукраїнському турнірі з самбо, вересень 2023

Деякі спортсмени продовжують тренування безпосередньо у Краматорську, готуються до найближчих змаганнях у Києві, які відбудуться на початку лютого.

Я приїжджав в Краматорськ у листопаді, ми проводили з дітьми олімпійський урок, разом з тим привезли 1,5 тонни гуманітарки. Зібрали на захід усіх борців із греко-римської боротьби, самбо, дзюдо, які залишились у місті. Були присутні два учасники Олімпійських ігор: наш земляк Максим Коротун та перший в історії України чемпіон світу з дзюдо Георгій Зантарая. Майстер-клас від них вийшов дуже сильний, всі залишилися задоволеними.

Георгій Зантарая, Ігор Мацай та Максим Коротун

Як зараз взагалі відбуваються тренування?

Наприклад, зараз розпочався збір, частина людей уже поїхала до Кропивницького. Там знаходиться основна база Донецької області з самбо, тому що основний кістяк спортсменів знаходиться там. Зараз я треную близько 20 спортсменів, з них 5 майстрів спорту. Вони вдосконалюють свою майстерність, беруть участь у змаганнях, зборах. В нас є річний календар змагань.

Проводжу я ще онлайн тренування, розписую кожному індивідуальний план, графік занять. Хлопці надсилають мені відео, фото. Я дивлюся, коригую. Загалом по всій Україні зараз розкидані наші спортсмени, в Дніпрі багато, в Полтаві, деякі за кордоном. Ми працюємо, але сподіваємось на швидке повернення додому, там знаходиться все обладнання. Я періодично навідуюсь додому, дивлюся чи все на місці.

Ігор Мацай на семінарі суддів у Тернополі, червень 2023

А щось вдалося з обладнання вивезти з Краматорська?

Практично нічого. Все залишилося у Краматорську.

А ви зараз де мешкаєте?

Я живу в селі Зазим’я, за кілька кілометрів від Києва. У мене тут мешкає донька. Тут поряд ліс, річка, умови, загалом майже як у санаторії. Але сподіваюся на якнайшвидше повернення додому. Я зустрічався з заступником міського голови Андрієм Безсонним, він сказав, що ніхто поки що не зможе забезпечити нам безпеку під час тренувань у Краматорську. Ну це зрозуміло, місто в нас прифронтове.

Чи допомагає вам міська та обласна влада?

Так. Від міської ради три спортсмени нещодавно отримали премію. Облдержадміністрація допомагає з поїздками на змагання. Я очолюю Донецьку обласну Федерацію самбо НФСУ, тому вдається співпрацювати з владою. Тренери з Донеччини працюють в інших регіонах країни, та, безпосередньо, в нашій області. Тримаємо з ними зв’язок.

Торік в нас практично не було міжнародних змагань. Національна збірна не брала участь через те, що в них взяли участь спортсмени з Росії та Білорусі.

Командний кубок турніру у Вінниці, 2023

Взагалі з якими потребами зараз стикаєтесь?

Проблеми є з фінансуванням, звісно. У відсутності екіпіровки, але потроху намагаємося вирішувати і цю проблему. Але, попри це, спортивні успіхи є, команда тренерів працює. Єдине, що зараз потрібне: дочекатися Перемоги. Я чекаю на можливість повернутися і працювати в Краматорську.

Який вік спортсменів, яких ви зараз тренуєте?

Це спортсмени з 1997 по 2007 рік народження. Зараз виступаємо у категоріях: молодь, старші юнаки та дорослі. З молодшими юнаками, звісно, проблема. Багато хто виїхав, тому спортсменів займається небагато.

Кубок України з самбо у Вінниці, серпень 2023

На вашу думку, чи є перспективи у спортсменів?

Звичайно є. Але багато наших спортсменів входять до складу силових структур, де прийоми самбо використовуються. А силовиків не випускають зараз за кордон, тож певні обмеження є. Але є шанс у молодших спортсменів, у яких буде можливість виїжджати на змагання.

Бракує у нас й молодих тренерів. Деякі поїхали до інших країн, і, хоч і продовжують проводити заняття онлайн, це все не те. Якщо війна затягнеться, то буде ще складніше.

А ще хочеться сподіватися, що все наше обладнання, що залишилося у Краматорську, дочекається повернення. Поки що з ним усе гаразд, що буде далі – невідомо.

Ігор Мацай

Деякі спортсмени повернулися до Краматорська, та й взагалі потреба займатися в місті є. Періодично люди дзвонять, цікавляться, коли можна привести дитину.

Та й мені некомфортно, хочеться вже додому. Житло в Зазим’ї дуже дороге, половина зарплати йде, щоб його оплатити, а в Краматорську все своє залишилося.