Щомісяця в пологовому відділенні міської клінічної лікарні Слов’янська на Донеччині цьогоріч народжувалося в середньому по 50 немовлят. Це, за словами керівника медзакладу Володимира Іваненка, удвічі більше, ніж минулого року. Статистика народжуваності зросла, бо це пологове залишилося єдиним в регіоні й обслуговує всю Донецьку область. Пологові в сусідніх містах, як-то Краматорськ та Костянтинівка, закрились.
Як народжують у прифронтовому пологовому будинку, чи вистачає медперсоналу та обладнання — матеріал Суспільне Донбас.
“Народився з кулачком: всім дасть прочуханки”
Пологовий будинок у Слов’янську понад рік працює на новій локації. Електрика, водопостачання, опалення — цілодобово й без перебоїв. Є спеціально облаштоване укриття, де можна оперувати й приймати пологи.
У палатах — по двоє породіль. У кімнатах є пересувне ліжко для новонароджених і стіл для сповивання. Окрім того, кожна палата має власний санвузол.
Олена — з Краматорська, пологове відділення у її місті не працює, тому приїхала сюди. Ділиться: пологи минули добре, первісток — хлопчик.
“Хлопчик — 4 кілограми 390 грамів. Народився з кулачком біля голови. Ми жартуємо: всім дасть прочуханки. Назвали — Артем, обрали разом з чоловіком”, — розповідає Олена.
Старша акушерка Олена Закравець розповідає: має 37-річний досвід. Зі Слов’янська не поїхала на початку повномасштабного вторгнення попри загрозу російського наступу на місто, продовжує працювати і зараз. Залишатися на роботі, каже, — свідомий вибір.
“Ну, а як же? Це ж наш обов’язок. Хтось же повинен допомагати людям. 2022-го року було таке, що четверо пологів на місяць, і все ж хтось мав працювати. Зараз? Звикли. І до “прильотів”, і до всього. На мені зараз — організаційні моменти: і медикаменти, і документи”, — говорить вона.
Народжують і Донеччина, і Харківщина
На цій локації пологове працює з листопада 2023 року, розповідає директор міської клінічної лікарні Володимир Іваненко. Від початку року тут народилися понад пів тисячі дітей, щомісяця приймають близько 50 пологів, каже він. Це — удвічі більше, ніж торік. Але пояснюється такий показник не збільшенням рівня народжуваності, а тим, що відділення залишилося єдиним в регіоні.
“Бувають тижні “урожайні” — до 15 пологів. В середньому — 10 на тиждень. За день — бувало 5-6, але в основному — від двох до трьох. Діточок, які народжуються з патологіями, направляємо в інші заклади, де їх лікують”, — говорить директор.
“Ми обслуговуємо в основному північний “кущ” Донецької області — Слов’янськ, Краматорськ, Костянтинівка, але загалом — усю область. Було таке, що до нас доправили жінку за 180 кілометрів, з-під Курахового. У машині народила, нам уже з дитинкою привезли, здорова, все добре… І плюс інколи до нас доправляють жінок з Харківщини. Є населені пункти, які набагато ближчі до нас, аніж до Харкова. І взагалі — будь-яка громадянка України має право звернутися до нас”, — додає керівник лікарні.
Упродовж року двійнят і трійнят не було, говорить директор медзакладу. Хлопчиків — трішки більше: “Насправді нас мало цікавить ця статистика — кого більше: хлопчиків чи дівчаток. Нас цікавіть якість і обсяги допомоги. Хлопчиків, так, — іноді трохи більше”.
“Одна з небагатьох лікарень, де дефіциту кадрів немає”
За словами Іваненка, до повномасштабної війни колектив пологового був удвічі більшим. Але тоді на місць народжувалися сотні дітей, за рік — тисячі.
“На сьогодні цього персоналу — достатньо. На той обсяг населення, який ми маємо, — достатньо. Повернулися ті, хто зробив вибір — повернутися. Нас зараз менше лякає те, що люди розбіжаться. Люди ухвалили рішення, я вважаю його правильним і чесним — працювати тут. Кадровий потенціал відповідає вимогам НСЗУ, ми — одна з небагатьох лікарень, де дефіциту кадрів немає. Єдине — деяких фахівців мало”, — говорить він.
“Зараз нам важко працювати — з міркувань безпеки, але в чомусь — і легше, бо наш заклад віднесено до підприємств, які мають критично важливе значення для діяльності громади. Зараз таке питання, як закриття, не стоїть. Ми маємо право забронювати 50% працівників. У нас є якась визначеність щодо наших фахівців. У першу чергу ми бронюємо тих працівників, які забезпечують роботу підрозділу, зокрема анестезіологів, без яких не обходиться жодна операція, лікарів, які приймають пологи, лікарів, які оперують. Зараз проблеми з кадрами немає”, — розповідає директор.
Пологи приймають і під час повітряних тривог. Є спеціально облаштоване укриття, де жінкам та дітям можуть надавати допомогу, говорить Володимир Іваненко.
“Взагалі життя в Україні — це ризик, де б це не було — Київ чи Слов’янськ. Але на ті випадки, якщо буде небезпека, у нас є локація, де ми можемо надавати допомогу. Нещодавно, коли була масштабна, по всій Україні, ракетна загроза — нам довелося спускати всіх в укриття, у тому числі новонароджених дітей”, — говорить директор лікарні.
Медикаментами та обладнанням — забезпечені, запевняє він. Допомагають і міжнародні доброчинники.
“З цього року ми почали оновлювати обладнання. Наприклад, придбали аудіометр для новонароджених — апарат, яким перевіряють слух. Зараз тривають торги — купуємо систему обігріву пацієнта під час пологів та операцій. У нас є ця система, але застаріла. Доброчинники надали нам дуже гарний портативний апарат УЗД для діточок. Щодо обладнання — ніяких проблем немає”, — наголошує він.
У пологовому будинку породіллям також видають “бебі-бокс” та гуманітарну допомогу з речами для малюків.
Народжуваність на Донеччині
Кількість дітей, що народжувались у Донецькій області до повномасштабного вторгнення, — дані ОВА:
2021 рік – 9 496 дитини;
2020 рік – 10 219 дітей;
2019 рік – 11 344 дитини.
Кількість новонароджених, яких реєстрували на Донеччині, — дані Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції та ОДА:
2023 рік — 1 448 дітей
2022 рік — з 24 лютого до 31 грудня 2022 року в області народились 2 854 дітей.
За інформацією Донецької обласної військової адміністрації, до повномасштабного вторгнення в області у 14 лікарнях були пологові відділення. Кілька з них зараз – в окупації (один у Волновасі та три в Маріуполі), інші пошкоджені та зруйновані (Краматорську, Торецьку, Бахмуті, Лимані), у Костянтинівці закрили з 1 жовтня.
Також зачинені через окупацію та наближення фронту лікарні, де були пологові відділення: у Мирнограді, Покровську, Селидовому.
Залиште коментар
Розгорнути ▼